FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DAC Lupuroz
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 25, 26, 27 ... 32, 33, 34  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Don Quichotte



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 54
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Mar Ian 16, 2007 8:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intrebare pentru comparatori: cam cat a durat de la plata pana la livrare? Se pare ca ar exista (cel putin) o comanda internationala platita si neonorata din septembrie, are cineva idee care ar putea fi explicatia?
_________________
Traiasca (,) castile! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Ian 16, 2007 8:36 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Mar Ian 16, 2007 9:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Don Quichotte a scris:
Intrebare pentru comparatori: cam cat a durat de la plata pana la livrare? Se pare ca ar exista (cel putin) o comanda internationala platita si neonorata din septembrie, are cineva idee care ar putea fi explicatia?


Pentru un amarat de Bentely asteapta lumea si 2-3 ani de zile si platesc mult mai mult, deci nu vad cara ar fi problema in cazul unui dac Very Happy
Explicatia e ca in ultima vreme,cel putin din cate stiu eu, Rockna s-a concentrat asupra unei revizii si perfectionari a dacului, de aici toate intarzierile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Don Quichotte



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 54
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Joi Ian 18, 2007 12:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Serby a scris:


Pentru un amarat de Bentely asteapta lumea si 2-3 ani de zile si platesc mult mai mult, deci nu vad cara ar fi problema in cazul unui dac Very Happy
Explicatia e ca in ultima vreme,cel putin din cate stiu eu, Rockna s-a concentrat asupra unei revizii si perfectionari a dacului, de aici toate intarzierile.


Mmmm, pai, exista o mica diferenta prin partile esentiale: una e daca dai un ban si stii de la bun inceput ca ar putea dura 2 ani si alta e daca dai comanda la pizza pentru diseara si iti este livrata peste 2 saptamani Very Happy
Tocmai pentru ca e vorba de un amarat de dac, nu e chiar justificat sa iti imbatraneasca urechile asteptand. Explicatia ta e plauzibila, dar doar daca intre timp nu au mai avut loc alte livrari, de aici si intrebarea mea... Sincer, nu sunt direct implicat cu nimic, dar mi se pare aiurea pentru reputatia conationalilor mei de la Rockna. Ma pun in locul cumparatorului si realizez ca nu as judeca lucrurile in termenii cei mai blanzi.

_________________
Traiasca (,) castile! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
OvidiuDanut



Conectat la: 06 Aug 2006
Mesaje: 171
Locatie: Buzau

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 2:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mei am si eu o intrebare. Spre exemplu DAC-ul acesta, rockna are iesire amplificata pentru casti? Ar merge un audiophile 2496 + RD2 + headphone ce necesita amplificare?
_________________
Ce i-ar folosi unui om sa castige lumea, daca si-ar pierde sufletul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin_bm



Conectat la: 18 Ian 2007
Mesaje: 492
Locatie: BR

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 3:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma ce e DACul asta...vreun stramosh ????
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 5:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stramosul CD-playerului Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Don Quichotte



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 54
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Lun Ian 22, 2007 7:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca strainii care au comandat dac-ul au inceput sa-l primeasca, asa ca totul e aparent in regula. Asta ca sa nu creez indoieli nefondate cu privire la Lupulroz.
_________________
Traiasca (,) castile! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Mar Ian 23, 2007 12:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalin_bm a scris:
Pana la urma ce e DACul asta...vreun stramosh ????


Un epigon ROFL
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gurux
Vizitator





MesajTrimis: Sam Ian 27, 2007 12:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iata explicatiile lui Nucu Jitariu, caruia, saturat de discutiile interminabile de pe forum, i-am solicitat explicatii "oficiale" referitoare la situatiile semnalate in acest thread. Precizez ca fac publice aceste informatii cu acceptul sau:

1)Asa-zisa problema de fiabilitate e de fapt una falsa. DAC-ul RD-2 a fost proiectat pentru PCM1796. La un moment dat, epuizand stocul si din dorinta de a onora cat mai rapid comenzile, s-a folosit PCM1798 (teoretic identic) pe cateva dac-uri. Rezultatul e bine-cunoscut, integratul refuzand sa functioneze corect in setup-ul RD-2 si provocand toate manifestarile ciudate semnalate. Trebuie insa precizat ca problemele au aparut exclusiv la kit-uri, DAC-urile asamblate functionand ireprosabil. Lotul cu probleme nu a depasit oricum 4 bucati.
Evident varianta 1798 a fost imediat exclusa din productie si in prezent totul se lucreaza pe 1796. Trebuie subliniat de asemenea ca toate DAC-urile cu probleme, chiar modificate de proprietari, au fost reparate si updatate prompt, no questions asked.

DAC-ul asa cum a fost proiectat nu a avut si nu are nici un fel de probleme de fiabilitate.

2)Exista intr-adevar o revizie la partea de analog cu rezultate benefice pe sunet si ceva schimbari in firmware-ul de control.

3)La ora asta RD-2 se comercializeaza in tara doar asamblat. Momentan timpul de asteptare din momentul efectuarii comenzii pana la livrare este de 20-30 de zile, dar se depun eforturi pentru reducerea acestui termen la jumatate. Piesele pt DAC sunt din pacate greu accesibile, unele sosesc de peste ocean (SUA, Taiwan, UK, etc), uneori chiar furnizorii raman fara stocuri. Nici producatorul roman de cablaje nu a fost uneori suficient de prompt, motiv pentru care a fost schimbat.
Sus
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Sam Ian 27, 2007 1:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

foarte bine ca s-au lamurit treburile. Rockna- audio emotion
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 27, 2007 3:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

gurux a scris:
I s-a folosit PCM1798 (teoretic identic) pe cateva dac-uri. Rezultatul e bine-cunoscut, integratul refuzand sa functioneze corect in setup-ul RD-2 si provocand toate manifestarile ciudate semnalate. [b]


Eu sunt unul dintre "fericitii" cu PCM 1798 si merge brici, in conditiile in care comut in mod curent ambele intrari si am si LED-uri care semnalizeaza frecventa. Nu s-a blocat NICIODATA (doamne ajuta). Condensatorii sunt fierbinti.

Singura chestie pe care mi-o doresc este sa aflu si eu care sunt acele modificari care aduc schimbari spectaculoase in sunet !!!! Vreau si eu upgrade Very Happy
Twisted Evil

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu19880625



Conectat la: 26 Noi 2004
Mesaje: 824
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 27, 2007 8:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

zilele astea trebuie sa imi soseasca un pioneer pd8700 cu clock schimbat si placa I2S cu 4 ad-uri!!!

cine este interesat il poate asculta;)

_________________
bolnav de diy-speaker building...

(\___/)
( ='.'= )
(")__(")
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 27, 2007 9:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

e un DAC similar rockna 2? ca eu sunt interesat sa aud un DAC.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 27, 2007 11:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Placa I2S de la Rockna este versiunea "enhanced" la Rockna RD3 - DAC non-oversampling cu AD1865. Diferenta e ca se conecteaza nu pe SP/DIF ci intern, pe interfata I2S (avantaj: clock-ul este transmis separat) si contine 4 bucati AD1965, nu doar unul.
_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlad34



Conectat la: 24 Sep 2006
Mesaje: 125
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Sam Feb 03, 2007 3:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu sunt unul din cei patru cu PCM1798.la mine se se blocheaza.Ce se poate face in acest sens?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 25, 26, 27 ... 32, 33, 34  Urmatorul
Pagina 26 din 34

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community