FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DAC Lupuroz
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 30, 31, 32, 33, 34  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Sam Sep 01, 2007 1:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M-a contactat Lupuroz. DAC-ul merge la revizie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Sep 01, 2007 1:21 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Sep 17, 2007 6:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doresc sa achizitionez si eu un dac.Pana la urma a ascultat cineva comparativ rd2 cu rd3?Sunt diferente mari intre ele,avantaje dezavantaje
Pe de alta parte,a pomenit cineva ca la rd3 sunt 2 feluri de AD,cu n-j si n-k in coada.Care ar fi diferentele?
Vreau sa-l leg la pc,la niste akg701.Care s-ar potrivi mai bine,care este mai muzical,detaliat?
Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ghrt
Vizitator





MesajTrimis: Lun Sep 17, 2007 10:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Diferentele sunt mici dar exista. Nu avantaje/ dezavantaje, ci diferente mai mici sau mai mari, in functie de ureche si gusturi.
Diferenta este intre 2 versiuni ale aceluiasi cip. Se spune ca N-K este mai muzical/ mai bun. Eu am ascultat doar N-J. Mai exista si N simplu, care se spune ca este cel mai slab.
Daca doresti as putea sa te ajut in sensul ca am si RD-2 (prima varianta revizuita) si RD-3. Da un PM.
Sus
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Mar Sep 18, 2007 12:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu am un RD-2. daca-i dai semnal digital de buna calitate suna excelent, mult peste pretul cerut, poti sa spui ca face fatza la categorie hi-end.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Sep 18, 2007 6:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari inca o data pentru inginerul Nucu Jitariu! Realizarea sa, adica placa RD-2 Rockna este cu mult peste cat v-ati astepta si oricum, cu mult peste pretul cerut ! Merita dezvoltata si implementata asa cum se cuvine.

Timpul scoate la iveala intotdeauna calitatea sau non-calitatea. Placutza RD-2 se bate cu alte DAC-uri care costa peste 1000 euro (in unele cazuri si peste 2000 euro), aflata asa cum este "saraca" in starea actuala insa daca ar folosi piese bune, o lipire profesionala a cablajului si o alimentare + cutie/sasiu corespunzatoare si de calitate, ar ajunge printre alte realizari audiofile cu multe pretentii si preturi pe masura! Nici nu aveti habar ce "bijuterie" a realizat Lupuroz ?! Thumbs up

La polul opus se afla solutia non-oversampling, o cale gresita si o pierdere de vreme. Faptul ca multi prin lumea civilizata se preocupa de aceasta cale, faptul ca exista realizari non-oversampling extrem de scumpe si postate prin reclame si revistele de specialitate nu spune NIMIC. Non-oversamplingul este o cale gresita si ORICE astfel de realizare nu inseamna nimic altceva decat distorsiuni si sunet "colorat". Irelevant e ca unora le place "colorarea" sunetului cat si distorsiunile "placute" (pare si impare, in cot ma doare caci tot distorsiuni sunt!).

Astfel ca din punctul meu de vedere singura cale este cea clasica si banala pe oversampling INSA realizata cu simt de raspundere.

Calitatea obtinuta dintr-un DAC este in primul rand o realizare inginerasca, nimic poetic..... Very Happy ...defapt noi venim cu poezia, cumparatorii si hobbystii entuziasti! Very Happy

Daca vreti ca placa RD-2 sa scoata performante adevarate trebuiesc urmatoarele:

1. sa aveti noroc de o placa fara defecte! Wink

2. sa inlocuiti condensatorii electrolitici care sunt niste gunoaie (imi pare rau ca trebuie s-o spun asa direct dar sunt suparat de penalizarea adusa de niste piese...ieftine! Si in acelasi timp sunt constient ca treaba era necesara sa fie facuta ieftin!)

3. sa folositi un traf sau doua (digital/analog) cu dispersie minima de camp. Ceea ce bobineaza Petra....imi pare rau pentru ei, dar nu e pentru audio! Recomand TALEMA (nu uitati, fara piese bune nu veti avea calitate. Partea a doua este ca piesele bune nu asigura doar ele calitatea! Wink )

4. sa aveti grija la partea de masa, impamantare, mufa IEC si un eventual filtru de retea avand in vedere ca nu tot ce zboara se mananca.

5. sa aveti grija la amplasarea trafurilor si placii precum si la legaturile cu sarme.

6. o carcasa rigida si echilibrata din tabla moale de fier, cat mai groasa si cat mai grea! Merge si duralul gros de peste 7mm. Picioruse antivibratii ca soundcare sau diverse spicke-uri care pot da rezultate multumitoare. Intotdeauna 3 picioare si nu 4 !

7. mufe RCA de calitate. Cele montate pe placa sunt o solutie buna si Nucu pune unele acceptabile insa partea rea este ca nu au prindere mecanica de carcasa. Astfel ca un cablu RCA greu poate rupe placa sau provoca lipituri reci. Firul care merge de la placa la mufele pe carcasa (daca e cazul) trebuie sa fie cat mai scurt si testat. Recomand sarma cupru rasucita si lipituri facute dupa contactul mecanic.

8. sa nu-l folositi pe optic. Aceasta solutie este un gunoi din punct de vedere al calitatii sunetului. Ea e destinata home-cinema si diverselor alte aplicatii audio dar NU calitatii. Recomand inlocuirea cu inca o mufa RCA coaxial sau de ce nu?!...un BNC (recomandabil daca si transportul are BNC la iesire).

9. cablul digital coaxial precum si cel de curent IEC conteaza! Mult! Un cablu grozav la banii lui am gasit la Jack, marca Chord. Din pacate costa cam cat placa RD-2...sau mai mult... insa aduce satisfactii maxime! Fara dubiu ca exista si cabluri mai bune insa pastrand decenta preturilor Chord e o solutie buna. DAC-ul este doar partial (mai bine decat altele cu pretentii) imun la jitter si cablul CONTEAZA! (din pacate)...ca si transportul! In general si mai bine zis in particular, mecanica unui transport face cam 60...80% din sunet luand in considerare tot ansamblu DAC+transport. Nu uitati ca sunetul unui sistem e dat de veriga ca mai slaba. Dar exista cazuri in care niste playere ieftine pot da satisfactie. Rare ce e drept! Uitati de divx-playere ca Pioneer sau alte pocnitori sinistre e moartea sunetului si va bateti joc de DAC!
Deasemena, scoaterea semnalului SPDIF din computer pentru RD-2 e o gluma poasta. Poate cu vreo placa profy de peste 1000 euro bucata (stiu eu una) si cu un cablu digital SCURT (sunb 1 m) puteti realiza ceva insa ceea ce pot sa va spun e ca nici o placa M-Audio nu e bit-perfect si nici macar iesirile dintr-un laptop Apple! Din pacate pentru cei care vor ieftin....

Cam asta!

Felicitari inca o data lui Lupuroz si sper sa nu se piarda pe drum!

Are sanse mari sa ajunga unde nici nu a sperat dar pentru asta trebuiesc:

1. seriozitate si punctualitate!

2. piese bune.

3. atentie la detalii aparent nesemnificative pentru o gandire...inginereasca clasica! Wink
Sus
ghrt
Vizitator





MesajTrimis: Mar Sep 18, 2007 9:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
... insa ceea ce pot sa va spun e ca nici o placa M-Audio nu e bit-perfect si nici macar iesirile dintr-un laptop Apple!


Placile USB bazate pe C-Media 102 sunt oare bit perfect? Intreb pentru ca m-am uitat pe site la schema cipului si iesirea SPDIF trecea doar prin interfata la bus-ul USB si bufferul de date, nu si prin restul circuitului.
Iesirea este optica si nu am facut comparatii cu fir metalic. Pentru simplul motiv ca LupulRoz a spus in repetate randuri ca nu sunt deosebiri.

Cat despre diferenta RD-2 si RD-3 (sau OS si non OS)... mie imi place mai mult RD-3 (se aud mai clar vocile pe melodii din perioada intbelica - MaRainey de exemplu).

Nu vreau sa starnesc un flame pe tema asta, fiecare cu parerile lui si cred ca cel care trebuie sa decida este fiecare cumparator. De aia eu unul mi le-am si luat pe ambele. Smile
Sus
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Mar Sep 18, 2007 10:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Placile de sunet entry level de la RME sunt bit perfect si costa doar vreo 4-500 de euro Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Sep 18, 2007 11:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Placile de sunet entry level de la RME sunt bit perfect si costa doar vreo 4-500 de euro
si din cate stiu eu, asa este! Corect!

Dar nici un M-Audio nu este desi prin prospecte si net ei scriu ca ar fi sau ar da senzatia ca ar fi.

Citat:
Iesirea este optica si nu am facut comparatii cu fir metalic. Pentru simplul motiv ca LupulRoz a spus in repetate randuri ca nu sunt deosebiri
sunt desebiri daca le vei compara corect si pe un sistem audio bun cu un transport bun si un disc bun. Deosebirile sunt chiar usor de sesizat indiferent de cablurile folosite atat optic cat si coaxial.

Citat:
Cat despre diferenta RD-2 si RD-3 (sau OS si non OS)... mie imi place mai mult RD-3 (se aud mai clar vocile pe melodii din perioada intbelica - MaRainey de exemplu).
nu e vorba de starnit flame! Fiecare are dreptul la propria sa opinie.
Am avut la mine si un RD-3, asa ca stiu despre ce e vorba.

In prezent am un DAC 192/24 care are posibilitatea de schimbare intre oversampling la 192 si non-oversampling. Treaba se face instant si DAC-ul este al unei marci de top dar nu pot divulga brandul deoarece nu este la meu, e de imprumut.

Cu acest aparat se poate da o "lectie" de ceea ce inseamna OS si NOS. La prima vedere/auditie, pe NOS intradevar par ANUMITE lucruri mai naturale, mai venite in fatza, mai analoageeee, mai caldeeeee, etc insa la o comparatie justa si corecta desfasurata in timpul de a audia DIVERSE genuri muzicale (obiectiv si pe indelete) se va observa instant ca pe NOS exista niste distosiuni zdravene care au efectul pe care il fac acele distorsiuni introduse de lampi si care dau acel faimos sunet de lampa (proasta).

In plus de asta, pe NOS si discuri cu adevarat bune se simte lipsa pur si simplu a unor parti din muzica, deficitul cel mai grav fiind pe inalte, exact acolo unde decodarea NOS o ia razna nefiind capabila sa redea corect banda audio din zona 15.000 Hz. Acele distorsiuni (pare) dau senzatia de "plin", de "detaliu" si de natural insa actioneaza ca un soi de filtru si muradaresc/coloraza (placut pentru unii si pentru sisteme audio slabe). Sunetul per ansamblu este incorect si varza (cu carne) in varianta NOS iar lucrul asta se intampla din cauze obiective si explicabile. Insa pentru asta trebuiesc compilate mai multe informatii legate de digital, pentru a vedea de ce pe NOS nu se poate, orice ai face!
Revin cu remarca ca in lumea profy NU se utilizeaza nici un DAC NOS si ca este o "inventie"....audiofila!
Cai de pacalire a urechilor sunt miliarde......dar sunt si urechi care refuza (nebunaticele) sa fie pacalite! Cateodata realitatea e mai cruda decat poezia....
Sus
Colonelu'



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 1060
Locatie: Iasi - Out of Space

MesajTrimis: Mie Sep 19, 2007 10:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
...o realizare inginerasca, nimic poetic..... Very Happy ...defapt noi venim cu poezia, cumparatorii si hobbystii entuziasti! Very Happy

Momolo, cu acest pasaj extras ai reusit sa exprimi adevarul suprem al acestei pasiuni care ne-a reunit pe forum. Sper ca si altii sa inteleaga acest lucru.

_________________
Omul trebuie sa aiba si prieteni si dusmani. Prietenii il invata ce trebuie sa faca, iar dusmanii il obliga sa faca ce trebuie.
(N. Iorga)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
fojica



Conectat la: 01 Feb 2007
Mesaje: 136
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 19, 2007 11:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@momolo

no ofense, scuze daca zic fo prostie, dar sunt 2 chestii care se bat un pic cap in cap si nu ma prind, poate-mi scapa mie ceva:

mai demult spuneai:

"din ce playere am testat ca sursa digitala si au iesit FOARTE bine pentru un RD-2 sunt:

1. DVD Nakamichi 10s
2. Marantz CD6000 KI
3. toate playerele CREEK cu predilectie capul de serie, Destiny.
4. DivX player Pioneer 575

Restul nu m-au incantat deloc. Nu le voi mentiona."

iar acum de curand ai zis:

"Uitati de divx-playere ca Pioneer sau alte pocnitori sinistre e moartea sunetului si va bateti joc de DAC!"

asta ar insemna ca la generatiile mai noi, adica dupa 575, cei de la Pioneer au modificat ceva la partea de spdif ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mie Sep 19, 2007 3:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intradevar, o observatie atenta! Acum vreun an am utilizat un Pioneer 575 in paralel cu un Marantz Cd6000KI si ambele au prestat binisor, cu o mica diferenta, Marantz suna a....Marantz (mi-a placut ceva mai mult).
Insa de curand am pus 2 modele noi, ala cu "3" si cel care urmeaza dupa 575, ceva cu "6" parca, insa pe bune ca nu retin indicativele si mi-e o lene sa caut!.....
Cert este ca au prestat ca niste adevarate pocnitori.

Mai este ceva de spus, acum un an aveam alte boxe, inferioare celor de azi. Alt sistem, alte cabluri, etc

Dar mai este ceva de spus, acum un an aveam placa RD-2 initiala, apoi a fost la upgrade si Lupuroz mi-a facut-o in varianta noua, ultima. Chiar as spune ca am fost primul care a avut-o prin modificarea fostei placi.

Inca ceva de zis, implementarea placii in carcasa era alta acum un an.

Astfel ca intre timp s-au mai schimbat "standartele" si pe la mine. Chiar imi exprim speranta ca azi sunt macar un pic mai pretentios decat am fost ieri. Cu toti evoluam si asa e normal! Anormal este sa ramanem inchistati in niste fixisme.

Daca vei sapa adanc o sa observi ca pe vremuri laudam multe scule pe care azi nici pe gratis nu le-as pune sa-mi "cante".....Legea evolutiei.

Doar am si povestit cum in secolul trecut am fost cel mai rau trancotar! Laughing Cu totii ne schimbam si vai de aia care nu reusesc!

Postul de ieri l-am scris in plin entuziasm. Am avut ocazia sa realizez cu adevarat calitatea placii RD-2 si a fost ca o multumire si incurajare adusa lui Nucu in caz ca mai citeste vreodata pe aici. Sunt putini cei care reusesc ceva bun si ieftin!....Iar asta o spun dupa ce am facut o adevarata "baie" in scump si prost! Wink

Daca va munceste cautarea unui transport cu 2 lei in buzunar, scormoniti pe la trancotele cu mecanica Philips si SPDIF cu traf de iesire sau cele cu topul mecanicilor Sony ca de exemplu DENON pe perna magnetica. Lasati divx playerele si alte "scobitori chinezesti" pentru fraieri, cautati la vechituri. Nu uitati ca un cablu digital coaxial bun e obligatoriu (si nu mai lung de 1 metru!). DAC-ul e doar o parte dintr-un ansamblu! Wink
Sus
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 19, 2007 4:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Very Happy
Fara sa vreau sa fiu rautacios, serios, dar la un moment dat scriai ca alea vechi nu sunt bune, deoarece au laserele si mecanica obosite si nu mai citesc bine.

Acum e clar ca nu exista o reteta. Poti nimeri unul vechi si bun, sau unul nou si bun. Sau prost.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Mie Sep 19, 2007 4:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poate ca Lupulroz va scoate o varianta "de luxe" ceva mai scumpa, pana in 1.500 RON, cu condensatori klumea... si aici ma gandesc si la cei de tip SMD care nu sar din prima i ochi, nu doar la cei de pe filtrare... cei de 10uF/16V, etc.... poate si ceramicii inlocuiti cu altii mai buni, etc...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mie Sep 19, 2007 4:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Fara sa vreau sa fiu rautacios, serios, dar la un moment dat scriai ca alea vechi nu sunt bune, deoarece au laserele si mecanica obosite si nu mai citesc bine.

Acum e clar ca nu exista o reteta. Poti nimeri unul vechi si bun, sau unul nou si bun. Sau prost.

fara indoiala ca multe au mecanica si laserul obosite si afumate/prafuite insa cu ceva noroc, pricepere si cautare se pot gasi si playere vechi bune.

Si ce as putea spune unui om care imi cere un sfat de genul "ce player transport sa-mi iau la DAC cu 300 RON maxim?!"(toti banii lui strasi cu greu).....E ca si cand omul intreaba, "am doi lei in buzunar si vreau sa gasesc Nirvana in sunet!". Poti sa-i spui acestuia ca un transport CEC de 1500 euro e rezolvarea si mai bine sa-si bea la carciuma cei 300 RON ?! Sau mai bine sa incerci a-i da o solutie deoarece, poate in viitor, va prinde si gustul si va avea alte posibilitati ?!
Sus
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mie Sep 19, 2007 7:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar pana la urma in ce consta mai exact upgrade-ul asta la rd2?conzi mai buni pe alimentare,dac mai nou,preul de pe iesire in clasa A modificat,alt layout al pcb-ului,firmware mai nou?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 30, 31, 32, 33, 34  Urmatorul
Pagina 31 din 34

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community