FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DAC Lupuroz
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 31, 32, 33, 34  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ghrt
Vizitator





MesajTrimis: Mie Sep 19, 2007 7:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI, daca tot esti la inceput, ia-l pe oricare asa cum este (asamblat deja), baga-l la amplificator si gata. Oricum slabe sperante sa scoti semnal bit-perfect din PC daca rulezi Windows-ul, asa ca toate discutiile astea cu condensatori si cabluri sunt absolut inutile pentru matale.
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Sep 19, 2007 7:39 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Mie Sep 19, 2007 8:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.rme-audio.de/en_products_hdsp_9632_e.php - o jucarie de asta costa ~360 euro si setata cum trebuie scoate semnal SPDIF bit perfect. Calitatea semnalului digtal va fi mult mai mare decat ceea ce se poate obtine dintr-un dvd player luat din Media Galaxy sau dintr-un cd player de duzina (vechi sau nou, dar mai ales nou Laughing )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mie Sep 19, 2007 8:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt la inceput ,in sensul ca sunt la primul dac extern.Stiu cu ce se mananca electronica si tocmai de-aia mie frica sa pun mana,ca daca apuc sa-l desfac imi vin idei Very Happy (sau imi fac nervi)
Ce-a mai buna interfata de pc pe care am ascultat-o a fost emu0404 ,si abia am obs diferente fata de un audiophil 24/96 .Sunt sigur ca nici cu rockna nu o sa fie ceva impresionant si ca totul tine de incinte/casti si de inregistrari.
Cat despre bit perfect,nici nu ma asteptam,dar nici asa ca la integratele din mobo-uri sau dv-playere de supermarket,sa suna ca un mp3 pe toate 'gaurile'.
In fine,vad eu.Mai trag de timp,poate mai aflu ceva Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mie Sep 19, 2007 8:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Serby a scris:
http://www.rme-audio.de/en_products_hdsp_9632_e.php - o jucarie de asta costa ~360 euro si setata cum trebuie scoate semnal SPDIF bit perfect.

La banii aia ar trebui sa 'cante' bine pe analog,ca doar nu o iau doar pt spdif Smile
Apropo,alte dacuri ,pe comanda,pana in 300-400E ,care sa mearga direct pe usb,sa nu-mi mai complic mintea cu biti perfecti pe spdif,poate si cu amp de casti cunoasteti?(dar nu din taiwan Very Happy) .Nu ma intereseaza visul fructelor,doar ceva cat de cat de calitate
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Mie Sep 19, 2007 8:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.diyparadise.com/usbmonica.html - asta e nemaipomenit la banii lui Wink --- nu mai ai nevoie de placa de sunet cu el Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mie Sep 19, 2007 10:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo: presupun ca frecventarea forumurilor ne-a creat o impresie gresita despre componenta "comunitatii" audiofile/melomane autohtone. Altfel spus, cred ca in viata reala persoanele cu studii (oficiale sau autodidacte) in domeniul electronicii constituie doar un mic procent dintre audiofili.
In acest context, pot afirma ca multi dintre prietenii mei pasionati de reproducerea de calitate a sunetului percep o "scula" ca fiind o cutie neagra care se scoate din ambalaj, se conecteaza in sistem (format din mai multe sau mai putine astfel de cutii negre) si isi face treaba (evident, cu setarile de rigoare, descrise in manualul de utilizare).
Altfel spus, un DAC cu performante deosebite care necesita schimbarea condensatorilor, refacerea lipiturilor, inlocuirea mufelor, realizarea unei carcase, etc. nu ii intereseaza.
Am tot respectul pentru creatia lui lupulroz - vino cu versiunea user-friendly si promit sa o evaluez (eventual, sa o cumpar).

Fara suparare...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 19, 2007 11:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai exista si versiunea user-friendly, black box cu carcasa ! Ba parca nu se mai vindea DECAT in carcasa. Condesatorii insa tot trebuie schimbati ..personal. Dar suna bine si "stock".
_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Joi Sep 20, 2007 8:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut varianta gata asamblata a dac-ului, cu carcasa, care venea gata de plug & play. Utilizaotorul trebuia doar sa il bage in priza sa il lege la o sursa de semnal digital si mai departe sa asculte. Nici vorba de facut lipituri si alte chestii de genul asta Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Vin Sep 21, 2007 11:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

S-a deschis subiectul mai devreme dar poate reusiti sa detaliati.. Ce componente ati schimba concret ( cu ce tip, brand...) si cam cat ar costa in plus?
Rockna mea e la revizie si as vrea sa stiu cum dezvolt subiectul cu dl. Jitariu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Sep 21, 2007 11:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Orice alte "labareli" fuck-uite se gasesc aici

Ati luat-o (din nou) razna in frunte cu un moderator Embarassed
Daca nu va potoliti, am sa fiu nevoit sa iau masuri mai "nepopulare" si nu cred ca o sa va placa prea tare Twisted Evil
Sus
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Sam Sep 22, 2007 2:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq
Citat:
momolo: presupun ca frecventarea forumurilor ne-a creat o impresie gresita despre componenta "comunitatii" audiofile/melomane autohtone. Altfel spus, cred ca in viata reala persoanele cu studii (oficiale sau autodidacte) in domeniul electronicii constituie doar un mic procent dintre audiofili.
In acest context, pot afirma ca multi dintre prietenii mei pasionati de reproducerea de calitate a sunetului percep o "scula" ca fiind o cutie neagra care se scoate din ambalaj, se conecteaza in sistem (format din mai multe sau mai putine astfel de cutii negre) si isi face treaba (evident, cu setarile de rigoare, descrise in manualul de utilizare).
Altfel spus, un DAC cu performante deosebite care necesita schimbarea condensatorilor, refacerea lipiturilor, inlocuirea mufelor, realizarea unei carcase, etc. nu ii intereseaza.
Am tot respectul pentru creatia lui lupulroz - vino cu versiunea user-friendly si promit sa o evaluez (eventual, sa o cumpar).

Fara suparare...
aici nu ai nimerit nici localul si nici masa! Nu este vorba de un produs finit, acele cutii in care prietenii tai isi baga mufele fara menajamente. Este vorba de incercarea unui inginer din Iasi de a face ceva in domeniul audio-stereo. Un produs ieftin care nu s-a adresat acelor audiofili cu state vechi de plata si sume importante in buzunare ci omului cu posibilitati materiale reduse insa pasionat si el de stereo.

Am deschis acest topic pentru un simplu motiv - ceva ieftin si adresat pietei ieftine poate fi cu adevarat bun. Iar ultimele posturi le-am scris pentru ca in timp m-am convins ca este chiar mai bun decat m-as fi asteptat.

Prietenii tai sufera (fara sa isi dea seama) de o boala - "branduiala cronica". In general oamenii atehnici si pasionati de aparate electronice sunt cei mai inversunati fani ai conceptului de brand, sunt cei mai creduli consumatori si de obicei victime sigure ale marketingului de profil. Doar cei cu URECHE se mai salveaza insa acestia sunt putini! Asta e treaba lor.

Stiu ca ei nu vor cumpara niciodata Rockna pentru doua motive, brandul nu e cunoscut si nu inspira incredere, al doilea, e prea ieftin! Wink

Iar entuziasmul meu este pentru ca respectivul DAC in caz ca e facut cum trebuie de la cap la coada, nu va costa deloc mult insa va suna excelent si va face de rusine multe alte "cutii negre" cu BRAND si PRET....dar pentru asta trebuie facut FARA CUSUR.

Faptul ca exista o mentalitate gresita in acest domeniu o dovedesc si interventiile unora care sugereaza ca la modelul de varf al placii RD-2 implementata "audiofil" ar trebui ca pretul sa fie 1500 euro.....iar ceva imi spune mie ca pretul asta e facut "la ochi". E vorba de mentalitate. omul stie in subconstient ca piata audiofila nici nu-l va baga in seama daca se prezinta cu un aparat prea ieftin!...Unora le-a intrat in sange!

Dar adevarul este ca RD-2 poate fi implementat cum trebuie doar cu cateva sute de euro! De asta ma entuziasmam eu.
Sus
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Sam Sep 22, 2007 10:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:

Faptul ca exista o mentalitate gresita in acest domeniu o dovedesc si interventiile unora care sugereaza ca la modelul de varf al placii RD-2 implementata "audiofil" ar trebui ca pretul sa fie 1500 euro.....iar ceva imi spune mie ca pretul asta e facut "la ochi".


Nu stiu daca este vorba de mine, probabil ca nu, dar totusi vreau sa specific faptul ca am scris 1.500 RON , adica lei, adica aproximativ 400-500 euro. Un pret foarte bun pentru comerciant cat si pentru cumparator zic eu , atat timp cat avem un DAC implementat ca la carte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ghrt
Vizitator





MesajTrimis: Sam Sep 22, 2007 4:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:


Prietenii tai sufera (fara sa isi dea seama) de o boala - "branduiala cronica". In general oamenii atehnici si pasionati de aparate electronice sunt cei mai inversunati fani ai conceptului de brand, sunt cei mai creduli consumatori si de obicei victime sigure ale marketingului de profil. Doar cei cu URECHE se mai salveaza insa acestia sunt putini! Asta e treaba lor.

Stiu ca ei nu vor cumpara niciodata Rockna pentru doua motive, brandul nu e cunoscut si nu inspira incredere, al doilea, e prea ieftin! Wink


De ce sa generalizezi? Eu de exemplu sunt un atehnic, fara ureche muzicala, capabil sa strang bani sa imi cumpar un Lavry si care am decis sa imi iau Rockna. Chiar ambele. Primul (RD-2) pe baza laudelor care i-au fost aduse si al doilea pentru ca mi-a placut suficient primul si ma gandeam ca o sa am nevoie in viitor de un al doilea DAC (casti + boxe).

Si pentru ca onor comunitatea audiofila a vazut - se pare - doar partea de kit, ambele dac-uri sunt disponibile complet asamblate, bune de pus in priza si conectat cablurile. Cred ca dl Jitariu este destul de disponibil astfel incat daca doriti diverse modari sa i le puteti comanda direct, fie de 1500 lei fie de 1500Eur, dupa preferinte Smile. Eu de exemplu la RD-3 am cerut o mica modificare si nu a fost nici o problema.

Din punctul meu de vedere hi-fi inseamna "good enough" si nu "absolutely extraordinary".
Sus
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Dum Sep 23, 2007 4:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
Intradevar, o observatie atenta! Acum vreun an am utilizat un Pioneer 575 in paralel cu un Marantz Cd6000KI si ambele au prestat binisor, cu o mica diferenta, Marantz suna a....Marantz (mi-a placut ceva mai mult).
Insa de curand am pus 2 modele noi, ala cu "3" si cel care urmeaza dupa 575, ceva cu "6" parca, insa pe bune ca nu retin indicativele si mi-e o lene sa caut!.....
Cert este ca au prestat ca niste adevarate pocnitori.



momolo a scris:
Lasati divx playerele si alte "scobitori chinezesti" pentru fraieri, cautati la vechituri


momolo a scris:
Astfel ca intre timp s-au mai schimbat "standartele" si pe la mine. Chiar imi exprim speranta ca azi sunt macar un pic mai pretentios decat am fost ieri


momolo a scris:
Doar am si povestit cum in secolul trecut am fost cel mai rau trancotar! Laughing



Momolo toti am fost trancotari, ba chiar suntem destui care am ramas la faza asta si nu mi se pare a fi o rusine. Nu ai de ce sa razi de tine insuti din aceea perioada pentru ca e absolut normal sa doresti a obtine calitate cu bani foarte putini. Cred ca e un tzel cum nu se poate de nobil.

Daca ti-ai mai schimbat standardele, ai ridicat stacheta,atunci e foarte bine, omul ar trebui sa evolueze toata viata. Totusi as vrea sa subliniez ca atunci cand erai(eram) "trancotar" nu erai(eram) involuat deloc..... daca ti-a placut acel Pioneer divx nu s-a intamplat pentru ca aveai urechea blega, necultivata, cum exista tentatia sa crezi acum ci din cauza unui mic amanunt pe care nu aveai de unde sa-l stii la vremea respectiva si pun pariu ca nici acum nu-l cunosti. Despre ce vorbesc in fapt....

DVD playerele Pioneer sunt aproape identice de vreo 3,4 generatii... Wink Doar cateva modificari la procesarea imaginii si alta fatada a carcasei, in rest layout-ul placilor , partea hardware este identica. Playerele Pioneer din toate generatiile suna bine pe SPDIF ? raspuns...DA. Playerele Pioneer din toate generatiile suna prost pe SPDIF ? raspuns...DA. Ce se intampla ? La interior exista 2 placi de o parte si de alta a mecanicii care este aceeasi de ani buni (de la Orion). Pe una din ele se afla procesarea imaginii , a sunetului si controlul mecanicii iar pe cealalta placa se afla alimentarea si ... mufa SPDIF coaxiala si mufa SPDIF optica. Receptorul SPDIF se afla pe cealalta placa. Intre receptor si mufe exista un cablu de vreo 25cm. Foarte interesant, cablul este comun celor 2 mufe, coaxial si optic, la un moment dat semnalul (langa mufe) trecand prin rezistente, tranzistori si un....condensator electrolitic de 1uF ! Un condensator electrolitic de 1 uF, mai ales daca e banal, are o functionare execrabila,mai mult rau face decat bine.

Ua peste alta se taie cablul SPDIF si se iese cu semnal direct , ocolind mufele si acel circuit. Bineanteles ca se obtine un transport viabil de nota 9 la care se pot vedea si filme, care citeste si .mp3-uri Smile

Abia acum mi-am explicat de ce la inceput playerul suna bine, iar cu timpul din ce in ce mai prost, spre execrabil. Dadeam vina pe mecanica dar in realitate acel condensator distrugea tot. Deci sunt sanse mari ca multe playere divX sa sune foarte bine. Wink Succes baietilor cu letconul lipit de mana
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Dum Sep 23, 2007 6:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
...dar pentru asta trebuie facut FARA CUSUR.

Dar adevarul este ca RD-2 poate fi implementat cum trebuie doar cu cateva sute de euro! De asta ma entuziasmam eu.


Ce componente ati schimba in limita a 200 eu si cu ce ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 31, 32, 33, 34  Urmatorul
Pagina 32 din 34

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community