FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DAC Lupuroz
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 32, 33, 34
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
roender



Conectat la: 29 Oct 2006
Mesaje: 264

MesajTrimis: Joi Oct 04, 2007 4:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bzfcocon a scris:
greierasul2006 a scris:
13,5 V ? scade urgent tensiunea sub 12 V , iar pe digital coboar-o sub 8V


Why ?
Dupa redresare urmeaza stabilizare cu shunt regulator. Daca nu mai faceau fata, mureau deja Wink Conzii de filtraj oricum fierb si o sa ii schimb candva.

Sa scad tensiunea inseamna sa schimb trafurile, ceea ce nu e chiar ce am chef acum.


Nu cred ca o sa-i poti schimba fara sa distrugi cablajul ...
Pate doar cu o statie cu aer cald
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Oct 04, 2007 4:15 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Joi Oct 04, 2007 4:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fa ca mine: scoate spire din traf. Deocamdata am 12,1 V pe analog si 7,5 V pe digital. Daca am timp azi mai scad tensiunea cu juma de volt. Bzfcocon daca ai stii ce "bomba" de dac ai... dar Lupulroz a facut o mica greseala corectabila astfel incat sa crezi ca e imposibil sa se auda asa bine... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
roender



Conectat la: 29 Oct 2006
Mesaje: 264

MesajTrimis: Joi Oct 04, 2007 4:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul2006 a scris:
fa ca mine: scoate spire din traf. Deocamdata am 12,1 V pe analog si 7,5 V pe digital. Daca am timp azi mai scad tensiunea cu juma de volt. Bzfcocon daca ai stii ce "bomba" de dac ai... dar Lupulroz a facut o mica greseala corectabila astfel incat sa crezi ca e imposibil sa se auda asa bine... Wink


Vezi sa ai acele tensiuni in secundar atunci cind sunt 220V in primar si nu la mai mult, altfel o sa ai prea putin pentru a mai putea stabiliza tl431
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 04, 2007 5:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul2006 a scris:
daca ai stii ce "bomba" de dac ai... dar Lupulroz a facut o mica greseala corectabila astfel incat sa crezi ca e imposibil sa se auda asa bine... Wink


Bomba in sensul ca e bun sau ca o sa explodeze condensatorii ? Very Happy Zi-mi si mie, te rog, ce greseala se poate corecta, evtl pe privat.

roender zici ca la tine nu se incalzeste ? Eu am prima generatie de RD2, si din cate am auzit la toata lumea se incalzea in draci. Altfel, a mers perfect, chiar si comutarea intre intrari (am pus COAX in loc de optic) si cu leduri de semnalizare.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Oct 04, 2007 9:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Conzii merita schimbati cu unii buni.
Daca 'fierb' mai bine nu mai astepti.
Scaderea tensiunii se poate face si dupa redresare, inseriind o R de putere si inca un C. Se realizeaza astfel inca o celula de filtrare RC, care nu poate decat sa ajute.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Oct 05, 2007 8:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai corect ar fi sa inseriezi diode, au cadere de tensiune constanta. Pe o rezistenta caderea variaza functie de curent (consumul montajului).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
roender



Conectat la: 29 Oct 2006
Mesaje: 264

MesajTrimis: Vin Oct 05, 2007 10:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai baieti, de ce va place sa va dati cu parerea?
Nu ai unde sa mai inserezi ceva pe placuta de RD2! Este foarte compacta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 05, 2007 10:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu, pe placa nu mai ai unde, dar poti face o smecherie.

Folosesti o punte redresoare suplimentara (una audiofila, eventual Wink ), inainte de cea de pe placuta Astfel, practic, pe placa o sa ai 2 diode inseriate, si intre cele 2 punti mai poti inseria si alte diode. Eu am facut asta pentru a separa masa DAC-ului de masa preamplificatorului in care e montat folosind aceleasi trafuri si redresare cu 2 punti.

In principiu, inseriatul de diode nu are ce sa strice, desi precis se va gasi cineva care sa zica cat de tare o sa influenteze asta sunetul Very Happy

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Oct 05, 2007 12:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vezi roender ? Laughing
Solutia cu diode nu e audiofila, mai buna e cea cu R
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Oct 05, 2007 12:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, ai dreptate bzfcocon, puntile alea strica sunetul. Trebuie taiata, si inlocuita cu Schottky.
Vezi ce bine ne-am invatat lectiile datorita forumului ? Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Oct 05, 2007 1:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deoarece vad ca threadul a luat-o pe "panta" DIY s-ar putea sa se mute acolo Wink
Sus
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 05, 2007 1:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
Da, ai dreptate bzfcocon, puntile alea strica sunetul. Trebuie taiata, si inlocuita cu Schottky.
Vezi ce bine ne-am invatat lectiile datorita forumului ? Laughing


Very Happy
Cred ca se poate face o lista cu "invataturi" din astea de trimis la Myth Busters Wink

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 32, 33, 34
Pagina 34 din 34

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community