FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Formatul Redbook (again!) :))
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
NeXuS3



Conectat la: 05 Noi 2004
Mesaje: 624
Locatie: TEL 0766 332366

MesajTrimis: Joi Noi 23, 2006 11:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu tind sa cred ca multi nu inteleg felul cum sunt inscriptionate si citite datele pe/ de pe un CD

nu se poate pune problema de distorsiuni ca si in cazul sistemelor analogice, aici vorbim de digital, 0 si 1,

ca si fost posesor de "instalatie" de inscriptionare de CD-uri sunt de parere ca NU pot exista diferente de sunet intre un CD de sticla si unul de policarbonat.

3 ani m-am ocupat doar de asta , asa ca am avut timp suficient sa studiez.

este doar o gaselnita de marketing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 23, 2006 11:32 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 28, 2006 2:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

NeXuS3 a scris:
eu tind sa cred ca multi nu inteleg felul cum sunt inscriptionate si citite datele pe/ de pe un CD

nu se poate pune problema de distorsiuni ca si in cazul sistemelor analogice, aici vorbim de digital, 0 si 1,

ca si fost posesor de "instalatie" de inscriptionare de CD-uri sunt de parere ca NU pot exista diferente de sunet intre un CD de sticla si unul de policarbonat.



Vezi ca exista oameni pe forum care aud diferente intre original si copie (pe calculator) precum si efectul unui anumit aparat de demagnetizat CD-uri. Wink

E adevarat ca vorbim de digital, dar standardul CD Redbook e departe de a permite abstractia procesului de citire de 0 si 1 ca fiind ideala .Au mai fost discutii furtunoase pe-aici.

Sunt insa de acord ca sticla pare o gaselnita de marketing. Asteptam CD-ul de ciocolata, cu sunet mai dulce sau mai amarui Wink

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mar Noi 28, 2006 2:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diferentele sunt FOARTE MARI intre cd-urile copiate si cele de la producator, si calitatea citirii influenteaza ne spus de mult redarea
_________________
"Fereste-ma Doamne de prieteni…… ca de dusmani ma feresc si singur !"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Noi 28, 2006 12:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

problema este intradevar 1 si 0. in lumea digitala distorsiunea inseamna jitter, adica timpul in care 1 este citit drept 1 si 0 citit drept 0.

intrebarea este: oare materialul din care este confectionat discul influenteaza timpul in care este citit 1 si 0?

eu zic ca e posibil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Vin Dec 01, 2006 5:30 pm    Titlul subiectului: Formatul Redbook (again!) :)) Raspunde cu citat (quote)

George(sb) a scris:
diferentele sunt FOARTE MARI intre cd-urile copiate si cele de la producator, si calitatea citirii influenteaza ne spus de mult redarea


depinde cu ce copiezi si pe ce scrii...si mai ales pe ce faci redarea la final.
Prefer sa ma folosesc de cei 3ghz ai procesorului ptr ai sigur ca acel .ogg .ape .flac,etc este "tratat" asa cum trebuie.
Deocamdata urechea mea "de tabla" nu a sesizat diferentze intre cele originale si cele @home made.
In rest spor la "colectat" cat mai multe "mase plastice" in biblioteca....Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Vin Dec 01, 2006 5:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O urare demna de semnatura ta ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Dec 01, 2006 7:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si, despre ce-si da lumea cu presupusul pe aici? Wink

Ca, de fapt asta se face, se da cu presupusul la greu Confused Cool
Sus
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 08, 2007 1:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

as vrea sa il vad si eu pe ala care simte diferenta intre un cd original si unul copiat 1 la 1 ce nu a dat nici o eroare la scriere...

e simplu se cheama PLACEBO. e firesc sa ti se para mai bun ala original, doar ai dat o carutza de bani pe el...

eu zic ca diferenta e de cum se pastreaza in timp... si faptul ca un cd original are o anumita "prezentare" - booklet etc...

dar sa zici ca simti diferenta intre original si copie fara eroare e voodoo... sau bulshit... totuna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Joi Mar 08, 2007 1:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal - acum sunt prea nervos pentru a-ti raspunde (nu din cauza ta), dar iti spun ca gresesti amarnic - pe probate...
Sus
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 08, 2007 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mie imi place ca formatul asta redbook e un fel de chestie mistica, in sensul ca tot citesc pareri ca poate/nu poate fi copiat identic fara nici o diferenta in calitate la redare dar nimeni nu incearca sa faca si o demonstratie corecta in privinta faptului ca se poate/nu se poate.

ai zice ca atunci cand a fost inventat formatul asta s-a realizat un fel de cheie unica, si orice copie in orice conditii realizata nu va fi identica cu originalul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audiofile



Conectat la: 21 Iun 2006
Mesaje: 369
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Joi Mar 08, 2007 2:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mandea a scris:
mie imi place ca formatul asta redbook e un fel de chestie mistica, in sensul ca tot citesc pareri ca poate/nu poate fi copiat identic fara nici o diferenta in calitate la redare dar nimeni nu incearca sa faca si o demonstratie corecta in privinta faptului ca se poate/nu se poate.

ai zice ca atunci cand a fost inventat formatul asta s-a realizat un fel de cheie unica, si orice copie in orice conditii realizata nu va fi identica cu originalul.

Demonstratii s-au facut, explicatii au fost date.
Trebuie numai sa citesti mai atent Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 08, 2007 2:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am citit. De asta am si zis CORECTA. in opinia mea alea nu sunt demonstratii corecte (100%).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 09, 2007 11:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@nicumur

nu vreau sa supar pe nimeni, dar audiofilii sunt in mare masura si audiofooli... in sensul ca pana la urma cu cat stiu/vad/aud mai multe cu atat se mint pe sine mai frumos... si efectul placebo e de baza in aceasta "meserie".

diferente intre sisteme, cabluri, prize etc exista dar ele nu justifica de ex diferentele de pret: un plus de un 5% la calitate pt de 10-20 de ori pretul nu e rezonabil decat pt unul care chiar vrea sa creada ca fara acei 5% nu poate respira...

eu apreciez forumistii de pe aici - pe majoritatea - sunt oameni cu o pasiune pe cale de disparitie si cu bagaje de cunostinte destul de vaste... dar hai sa fim onesti si sa recunoastem ca de multe ori, sau mai bine zis in mare masura, ne imbatam singuri... saracii producatori de scule serie mica tre sa traiasca si ei din cele 20 de boxe vandute anual... la preturi de jde mii de euro... este de-a dreptul hilar!!!

sa zici ca un cd copie fara erori e diferit de cd original/sursa... e ca si cum ai zice ca un pdf de pe cd-ul original de kituri e altfel decat cel copiat. daca tu auzi diferente - ok - spaga ta. dar eu sunt convins ca daca ai ochii inchisi pe un sistem normal pt un audiofil - sa zicem de cateva mii de eur - NU SESIZEZI care e care, pt ca nu-s diferite, sau nu ar trebui sa fie daca softul de copiere e facut cum trebuie si toleranta sa la erori e f mica si corectia e facuta cum trebuie...

si baga de seama - EU SUNT COLECTIONAR DE CD-URI ORIGINALE.
si am cu sutele, si nu doar de colectie, ci pt ca le ascult... imi plac pt prezentare si pt rezistenta in timp, dar daca ar fi sa ma limitez la calitate sonora, as putea f bine sa le copiez pe toate si sa le pun pe astea originale in seif... si mie MI SE PARE ca suna mai bine cand am carcasa originala in mana...

eu zic ca nu trebuie incurajat fenomenul de placebo pe acest forum pt ca sunt multi tineri care vor sa asculte muzica decent, sunt gata sa investeasca putinul pe care il au in ceve cat-de-cat, iar daca pe aici aud aberatii dinastea voodoo or sa se spanzure... si de pomana...

nu te supara pe mine nicumur - nu e personala, eu apreciez de fapt veteranii de aici - dar vreau ca sa fim onesti si sa ne gandim ca sunt si unii care citesc pt prima oara despre hifi, si sa stie concret in ce se baga - adica tre sa fii un pic ticnit sa dai o poala de bani pe scule+boxe, let's face it!!!

e oare asa greu sa fim onesti?
PS: felicitari tuturor celor care fac aceasta sesizare intre cd orig si cd copie 1la1!!! si celor care fac aceeasi diferenta uriasa intre cd orig si rip la rate mari cu algoritmi buni. saraca matematica se duce pe maciuca...

hm, aste e ca si cum ai spune ca sesizezi semicadrele de la imaginea TV...
makes me laugh!!! dar e de bine... eu nu vreau sa fiu rautacios, doar REALIST... desi vreau sa cred ca daca - ipotetic - as investi 10-15 mii eur intr0un sistem, voi ajunge direct in nirvana audiofila... cum zicea cineva pe aici...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Mar 09, 2007 11:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal - Sincer, nu-mi mai arde acum sa fac teoria chibritului, a facut-o crissugar extrem de bine inaintea mea Cool

Ce nu intelegi tu (si ce nu am inteles nici eu la vremea respectiva) este ca datele de pe un CDDA NU sunt "aranjate" la fel ca datele de pe un HDD, NU sunt sub forma de "0" si "1" Exclamation , DESI sunt in format digital.
NU au aceeasi structura de fisiere, si NU se supun acelorasi reguli ca orice fisier de pe HDD.

Cand ai sa intelegi asta PE DEPLIN si cand ai sa mai aprofundezi fenomenul, mai discutam...
Sus
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 09, 2007 11:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Apropo de semicadre de la semnalul interlaced... fenomenul este nu perceptibil ci deranjant dupa ce te obisnuiesti cu o imagine progresiva.
Sint binenteles diverse nivele de perceptie si pretentie in functie de utilizator.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 1 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community