FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
CASETA - MP3

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Erasmus



Conectat la: 15 Dec 2003
Mesaje: 36

MesajTrimis: Mie Aug 30, 2006 7:40 pm    Titlul subiectului: CASETA - MP3 Raspunde cu citat (quote)

Am mai multe casete pe care as vrea sa le transfer in MP3.
Am toate sculele necesare cas comp., dar nu stiu cu ce program.
Poate ma puteti indruma.
Multumesc anticipat.

_________________
sanatate
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Aug 30, 2006 7:40 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
c_cris85



Conectat la: 23 Dec 2005
Mesaje: 201
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 30, 2006 8:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

soundforge
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
costin albita



Conectat la: 31 Dec 2003
Mesaje: 61
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Vin Sep 01, 2006 8:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Wave Lab de la Steinberg.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cristimm



Conectat la: 15 Mar 2005
Mesaje: 1110
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 01, 2006 10:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oricare program din cele de mai sus este potrivit, as mai adauga pe lista si Cool Edit Pro. Dar trebuie sa ai grija si la hardware, sa fie minim o placa Audigy, recomandat un M-Audio.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mie Sep 06, 2006 1:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Decīt un M Audio de 200 EURO (care la unii e pur si simplu īntr-e timp o opsesie) si asta pt. cīteva casete, tzi-as recomanda un Behringer U Control. Racordul se face prin Analog clinch (Cass Deck) --> USB (la PC). Softul este gratuit si mic iar un U Control te costa īn jur de 29 - 30 EURO.
Pt. digitalizari de pe caseta unde viteza benzii este de 4,75 cm/sec si calitatea nu este nici ea prea..........super, un Behringer U control este mai mult decīt suficient:

http://www.zzounds.com/item--BEHUCA202

Nu te arunca la investitzii de sute de euro ca nu se merita. Un alt avantaj pe care-l ai la Behringer este simplul fapt ca e independent. Īl potzi folosi la orice PC. Nu esti legat de sistem ca cu placa audio PCI. Īl cuplezi de ex. la un laptop si la un cass walkman, stai lejer īn parc pe banca si-tzi digitalizezi muzica. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IcemanAudio



Conectat la: 28 Iul 2006
Mesaje: 14
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Sep 12, 2006 7:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laughing mi-a placut faza cu parcul!!!

cum se prezinta placa de sunet de la behringer pe usb... ?
am avut de gand sa imi iau si eu... dar am luat consola de mixaj pana la urma si nu am mai avut nevoie

si ce soft primesti la ea?

cat despre punerea casetelor in digital eu folosesc Cool edit pro 2... mai nou Adobe audition...
daca inregistrezi o mica bucatica din caseta fara muzica (intre melodii de ex) poti lua profilul acelei bucati (care este zgomotul de fapt din toata inregistrarea) si sa inlaturi acel zgomot din inregistrare Wink
singura conditie este ca inregistrarea sa fie buna ( nu ma refer fara zgomot ci calitatea materialului care ar trebui sa ramana sa fie buna... oricum mai poti egaliza ulterior pt mici retusuri... dar daca se aude infundat sau parait patzait si alte zgomote de aceasta natura... e cam nasol)

oricum... tin sa mentionez ca am avut multa muzica veche pe casete care am inregistrat-o pe pc cu placa de sunet de la creative Audigy ZS parca (primul model bulc de audigy)... nu se compara in nici un caz cu m-audio sau stiu eu RME Cool dar in nici un caz nu se coboara la AC'97 Laughing
si calitatea inregistrarilor este comparabila cu orice mp3 de buna calitate (cel putin la casetele care le-am avut bune... cele care erau "bolnave" am preferat sa le arunc decat sa ma amagesc)

de asemenea... conteaza deck-ul de la care inregistrezi... eu zic sa lasi walkman-ul doar pt ascultat... eu am inregistrat de la un deck technics
oricum e important sa nu tragi de la walkman sau de la un cas dinala de bazar Rolling Eyes

succes

aaaa.... daca vei folosi cool edit-ul la effect>noise reduction>noise reduction tre sa mergi sa faci filtrarea dupa ce ai facut initial inregistrarea (nu uita de bucatica doar cu zgomot pt fiecare parte a casetei in parte)
selectezi portiunea cu zgomot te duci acolo unde am scris mai sus... in dreapta sus ai optiunea "get profile from selection" apesi pe ea apoi apesi pe "close" nu pe cancel atentie

apoi selectezi intreaga melodie intri iar acolo si dai preview din sliderul ala dai cat la suta sa iti ia din zgomot (de regula peste 90%) cand ajungi la o valoare care iti convine dai ok si apoi salvezi pesa Wink

succes inca o data
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cristimm



Conectat la: 15 Mar 2005
Mesaje: 1110
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 12, 2006 9:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

IcemanAudio a scris:

daca inregistrezi o mica bucatica din caseta fara muzica (intre melodii de ex) poti lua profilul acelei bucati (care este zgomotul de fapt din toata inregistrarea) si sa inlaturi acel zgomot din inregistrare


Asta face si sound forge.

Cat despre trasul casetelor in mp3 evident ca merita facut numai la piese rare pe care nu le gasesti in alta parte. Daca nu mai bine le cauti pe DC. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community