FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
compresie dinamica

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 29, 2005 10:15 am    Titlul subiectului: compresie dinamica Raspunde cu citat (quote)

Am observat diferente mari de dinamica intre intrarile normale si cele balansate ale amplificatorului meu. Exista in cdplayere, sau in amplificatoare "compresoare" de dinamica de se intampla acest lucru, sau de unde ar putea veni aceste diferente ? Se poate conecta un player normal la intrarea balansata a unui amplificator ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Mai 29, 2005 10:15 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 29, 2005 10:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uite cum se face:


XLRphono2[1].gif
 Description:
 Filesize:  7.39 KB
 Viewed:  3108 Time(s)

XLRphono2[1].gif


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 29, 2005 10:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si sa fii atent sa legi ecranul cablului la masa numai la capatul dinspre intrarea balansata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 29, 2005 11:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asta ca sa nu capteze paraziti, nu ? adica asa ca in poza de mai jos, sau practic daca inteleg bine camasa cablului, (1) il dau la masa aparatului, practic la carcasa sa, implicit la impamantare ?


XLR-RCA2.gif
 Description:
 Filesize:  2.75 KB
 Viewed:  3085 Time(s)

XLR-RCA2.gif


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 29, 2005 11:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Greieras, vezi ca cele doua conexiuni (din imaginea mea si din imaginea ta) nu sint echivalente. De mers, merg ambele dar daca chiar vrei sa te folosesti de avantajul de a avea o intrare balansata si sa reusesti anularea parazitilor captati mai ales la lungimi mai mari de cablu atunci trebuie sa le legi cum ti-am propus eu.
Deci, procura cablu cu ecran si 3 fire interioare sau macar cu ecran si doua fire interioare. Daca folosesti pur si simplu cablu coaxial (ecran si 1 fir interior) atunci degeaba ai mai deschis topicul...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 29, 2005 12:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bun asa, deci inca ceva lamurit, ma gandesc la tipul de cablu... voi cauta asa ceva, banuiesc ca la mag Muzica voi gasi.....practic ar fi mai buna varianta asta de desen


XLR-RCA.gif
 Description:
 Filesize:  2.76 KB
 Viewed:  3066 Time(s)

XLR-RCA.gif


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 11, 2006 5:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu uita de ecran (in poza nu-l mai vad) si locul unde-l legi la masa (spre intarea balansata).
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Human



Conectat la: 01 Noi 2003
Mesaje: 889
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Sep 11, 2006 9:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

alta poza
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 12, 2006 10:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Human, sper ca glumesti. Dupa ce ne-am scremut cu legaturi la ecrane intr-o singura parte si fir intors de masa tu o iei de la capat cu legatura directa si "clasicul" scurt pe terminalele 1-3?! Stupid
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mar Sep 12, 2006 12:38 pm    Titlul subiectului: Re: compresie dinamica Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
Am observat diferente mari de dinamica intre intrarile normale si cele balansate ale amplificatorului meu. Exista in cdplayere, sau in amplificatoare "compresoare" de dinamica de se intampla acest lucru, sau de unde ar putea veni aceste diferente ? Se poate conecta un player normal la intrarea balansata a unui amplificator ?


Diferentele sunt doar de sensibilitate.
Intrarile de linie balansate sunt diferite ca sensibilitate de cele nebalansate.

Daca tot a venit vorba, pentru cei care sunt interesati de acest subiect, le recomand sa citeasca articolul din link-ul urmator:

http://www.dself.dsl.pipex.com/ampins/balanced/balanced.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
seamaster



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 368
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Mar Sep 12, 2006 7:53 pm    Titlul subiectului: Re: compresie dinamica Raspunde cu citat (quote)

am o intrebare, pentru ca si eu vreau sa leg un cd de un pre in aceeasi configuratie de mufe :
un cablu bun sau foarte bun pentru a face acest tip de lagatura,
dintre cele folosite in mod curent in aplicatiile profesionale ?
pentru ca la mufe discutam doar de neutrik,
pentru ambele variante - rca si xlr.
cositor luam de la vasile.
multumesc.
salutari.

_________________
I DON'T REGRET MY PAST, I JUST REGRET THE TIME I'VE WASTED WITH THE WRONG PEOPLE !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 13, 2006 11:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acum vreo 3 luni am cumparat de la Senia cablu Cordial XLR->RCA de 1.5m care m-a costat 30RON perechea. Aveau si RCA->XLR cum vrei tu la acelasi pret. Mufele sint Neutrik. Dac-ar fi sa cumperi tu cablu si mufe te costa mai mult. Am dat acest exemplu ca sa arat ca nu intotdeauna DIY-ul este avantajos. Smile
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
seamaster



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 368
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Mie Sep 13, 2006 11:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

corecta observatia ta.
cunosc cablul dar nu l-am cumparat pana acum.
ai idee daca legaturile in interior sunt facute ca in desenele prezentate de tine si respectiv articolul lui dna ?
multumesc. salutari.

DorinD a scris:
Acum vreo 3 luni am cumparat de la Senia cablu Cordial XLR->RCA de 1.5m care m-a costat 30RON perechea. Aveau si RCA->XLR cum vrei tu la acelasi pret. Mufele sint Neutrik. Dac-ar fi sa cumperi tu cablu si mufe te costa mai mult. Am dat acest exemplu ca sa arat ca nu intotdeauna DIY-ul este avantajos. Smile

_________________
I DON'T REGRET MY PAST, I JUST REGRET THE TIME I'VE WASTED WITH THE WRONG PEOPLE !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 13, 2006 4:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu mai stiu exact daca nu cumva ecranul este folosit in locul firului ce pleaca de la pinul 1 XLR, dar chiar si in cazul asta e OK.
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Vin Sep 15, 2006 1:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deci, cum spunea DNA, ai 2 sensibilitätzI: nebalansat -10dB, balansat+4dB, asta-i tot! este un standard internatzional
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community