FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Muzica de Finlanda

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Dum Sep 03, 2006 4:42 pm    Titlul subiectului: Muzica de Finlanda Raspunde cu citat (quote)

Va mai aduceti aminte de surpriza de la EuroVision a celor de la Lordi? Hard la E.V.?!?
Cei de la Lordi (vizitati de curiozitate www.lordi.fi) au facut un-anumit-tip-de-muzica ani de zile si cu un sound comercial: bang, au devenit celebri la un concurs european de 2Euro. Din acel moment in loc sa dea bani pt. a face un videoclip profesionist (cum au facut de atatea ori), au ajuns sa castige din muzica, cum spunea Mr. Lordi, "in sfarsit" - nu, de asta data era fara stilca de tarie in mana. Wink

Dar de ce ar fi asta o asa de mare surpriza?
Pt. ca practic o tara micuta cum e Finlanda produce practic muzica rock la nivel major. Si nu vorbesc de arhicunoscutele HIM sau The Rasmus, sau chiar Nightwish (cei din urma au fost atat de prolifici, incat am impresia ca degetele de le ambele maini nu ajung daca le numeri albumele).

Probabil stiti si de "Carnival of Rust" a celor de la Poets of the Fall.

Dar de cei de la Sunrise Avenue ati auzit? Daca inca nu, veti auzi cu siguranta cand noua lor lansare "Fairytale Gone Bad" va deveni super hit in 1-2 luni si o veti auzi peste tot in Europa, si nu numai. Baietii fac naveta intre Fin. si Germania, promovand la greu albumu' lor

Si undeva prin unele topuri ii mai avem si pei cei de la Kwan (tipa are o voce reala de kko, da' asta e alta poveste...), care de juma' de an ne canta de "Diamonds" sau "Tainted Love".

Mai e si Jones Bros. Trupa canta de ani de zile, vocea si muzica ca a lu' J. BonJovi, insa au pastrat soundul original...

Si mai sunt si altii pe aici (aici = Finlanda - anu' asta stau mai mult prin locurile nordice) - daca i-am uitat pe unii (cu siguranta am omis pe cativa!), revin.

Toate bune,
AAF
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Sep 03, 2006 4:42 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Loris Capirossi
Vizitator





MesajTrimis: Dum Sep 03, 2006 8:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mai bine Apocalyptica ... macar este o trupa chiar mishto.
Primul album cu coverurile Metallica este bun, dar urmatorul are compozitii citeva proprii mult mai bune. Pe celelalte nu le-am mai ascultat ...
Sus
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Sep 04, 2006 4:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa nu uitam Amorphis.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mono



Conectat la: 12 Sep 2006
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mar Sep 12, 2006 10:04 am    Titlul subiectului: Muzica de Finlanda Raspunde cu citat (quote)

Va recomand sa ascultati ultimul album al finlandezilor de la Tenhi (folk / prog / ambient) intitulat "Maaäet" (CD, 2006). Un album incantator care dureaza o ora si pe care nu-l veti gasi in topuri. Un sound minimalist, o voce interesanta, chitara acustica, pian si o vioara a la My Dying Bride.
Permiteti-mi sa mai adaug si alte titulaturi finlandeze care mi-au retinut atentia de-a lungul timpului : Moonsorrow, Sentenced, Finntroll, Korpiklaani, To/Die/For, Sonata Arctica, Norther, As Divine Grace, Yearning, Silentium, Stratovarius, The Black League, Children Of Bodom, Wintersun, ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminnichitov



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 490
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mar Sep 12, 2006 10:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Finlanda este tara cu cele mai multe trupe rock - cel putin daca ne raportam la populatie. sunt peste 1600 de trupe din toate genurile : doom, death, gothic si nu in ultimul rand BLACK METAL.

Rock

_________________
Maneaua-i rupta din rai!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Sep 12, 2006 11:17 am    Titlul subiectului: Re: Muzica de Finlanda Raspunde cu citat (quote)

mono a scris:

Permiteti-mi sa mai adaug si alte titulaturi finlandeze care mi-au retinut atentia de-a lungul timpului : Moonsorrow, Sentenced, Finntroll, Korpiklaani, To/Die/For, Sonata Arctica, Norther, As Divine Grace, Yearning, Silentium, Stratovarius, The Black League, Children Of Bodom, Wintersun, ...


Children of Bodom rules them all! Wink
A ascultat cineva ultimul album To/Die/For? E un album bun, dar parca nu are farmecul lui Epilogue...

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mobius



Conectat la: 17 Sep 2005
Mesaje: 210
Locatie: TM

MesajTrimis: Sam Sep 16, 2006 11:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As mentiona aici si The 69 Eyes
Pentru referinta : Dance d`Amour " ( Paris Kills - CD aparut in 2002 )
sau : " Feel Berlin " ( Devils - CD aparut in 2004 )

_________________
Forget perfection, you`ll never reach it !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
robinson



Conectat la: 03 Mai 2005
Mesaje: 371
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 18, 2006 5:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, insa l-ati omis pe cel mai tare finlandez, J. Sibelius
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Human



Conectat la: 01 Noi 2003
Mesaje: 889
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Sep 18, 2006 10:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="mobius"]As mentiona aici si The 69 Eyes

...aha, pai se apropie ca stil de cei din avatarul tau Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mobius



Conectat la: 17 Sep 2005
Mesaje: 210
Locatie: TM

MesajTrimis: Mie Sep 20, 2006 1:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Se. Very Happy
_________________
Forget perfection, you`ll never reach it !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Human



Conectat la: 01 Noi 2003
Mesaje: 889
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mie Sep 20, 2006 10:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai ascultat cumva Patricia Morrison solo, eu nu am prins nimic si nu stiu cum suna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 21, 2006 12:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.aavikko.net/

Tocmai au fost la Bucuresti, la Rokolectiv. Remarcabili, ca idee si ca interpretare. Muzica cu umor, uneori grotesca prin stil si abordarea low-fi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
mobius



Conectat la: 17 Sep 2005
Mesaje: 210
Locatie: TM

MesajTrimis: Joi Sep 21, 2006 11:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Human a scris:
Ai ascultat cumva Patricia Morrison solo, eu nu am prins nimic si nu stiu cum suna.


Nu. Abia acum am aflat ca are un album solo. Chiar sunt curios.

_________________
Forget perfection, you`ll never reach it !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Dum Sep 24, 2006 6:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Human - am vazut prin mag. albumele celor de la "69". Cum sapt. viitoare ma intorc in Fin. am sa fiu mai atent la formatia asta - multam pt. tip. Wink
Poate am sa ma risc si un "Stratovarius"...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mar Oct 03, 2006 12:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tocmai i-am gasit pe cei de la The Rasmus (de cand ii vanez). Am "agatat" albumele "Dead Letters"-2003 si "Hide From Te Sun"-2005, la cate 10 euro. Stiti muzica, stiti ca merita. Pacat totusi ca la primul album calitatea inregistrarii nu e chiar OK...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community