FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
True Systems, precizäri.

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Dum Sep 03, 2006 6:47 pm    Titlul subiectului: True Systems, precizäri. Raspunde cu citat (quote)

De 2 ani preparäm impreunä cu 2 labeuri de muzicä clasicä, un dosar prin care propunem celor interesatzi: ministerul culturii si distributori specializatzi, un nou produs. Este vorba de o serie intreagä de inregisträri de muzicä clasicä, simfonicä, de camerä, operä, liduri, arii, etc, care au fost fäcute aici in anii 80-90 pe sisteme DAT si ADAT 44.1/16, de o calitate modestä si bunä, si care am vrea sä le remasterizäm in surround sound.
In cea ce mä priveste, voi face un transfer al casetelor pe masina mea de 2.5 cm stereo cu sperantza de a indulci anume frecventze, de a ameliora prezentza si timbrul. Casetele au un pick standardizat la - 6dB, deci pasajele piano si pianissimo sint foarte slabe, unele plimbindu-se pe la -30dB...
Fäcuräm säptämina asta, o serie intreagä de teste pe bandä GP9, BASF900, si Zonal, folosind diferite structuri de gain si calibräri, Zonal dind cele mai bune rezultate...rämine o problemä: cumpärarea unui batch de 12 role ne disparate care sä fie "match"...
Cea ce mä insecuriza, este faptul cä mä aflam in permanentzä cu input-urile de pe recorder la maximum pt un gain modest.
Folosirea in tandem a unui preamp line audiofil, precum Laboratoire Legrand, Adcom si Classé nu au ridicat gainul suficient, cistigind un max 12dB, cu risc de distorsie. Un preamp cu lämpi precum Avalon si Millenia hibrid vor da gain de 50dB, dar nu au dat rezultate satisfäcätoare, nefiind suficient de transparente si deschise...Manley, nici nu am avut curajul sä testez.

Un coleg mi-a vorbit de TRUE SYSTEMS si am incercat preampul lui P2, care a fost singurul care se adapteazä perfect sarcinii. Dinamic, deschis, plin de aer si cu suficient gain. Superb! Testele au demonstrat cä potentziometrii la ora 12, pe recorder si preamp dau un gain de +27 dB, cea ce permite lovirea benzii pinä la +12dB cea ce e enorm, deja prea mult. Ura!!
Intre timp am aflat cä Millenia Media, cel fäcut pt asemenea aplicatzii, ar da deasemeni rezultate exceptionale.
In cea ce priveste proiectul, el va fi masterizat in surround de un studiou specializat, unde se va convertiza artificial semnalul stereo intr-o ambiantzä surround prin procedee digitale. Procedeul va fi etichetat deci DAD.

Deci, dupä testare, consider cä True Systems au un produs intr-adevär very high end la un pretz normal. Aceatä experientzä imi demonstreazä incä o datä faptul cä in piatza profesionalä nu te joci cu pretzurile ca in audiofil consumer, unde se merge pe ideia : lasä dom'le cä o sä pläteascä, cä are bani...e dentist!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Sep 03, 2006 6:47 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba românã: Romanian phpBB online community