FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
MODERN TIMES
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Sam Sep 09, 2006 11:08 pm    Titlul subiectului: MODERN TIMES Raspunde cu citat (quote)

Am cumpärat astäzi Modern Times de Bob Dylan si imi place enorm, la fel ca Love& Theft...Existä amatori din generatzia asta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Sep 09, 2006 11:08 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
neonzander



Conectat la: 29 Ian 2006
Mesaje: 15

MesajTrimis: Dum Sep 10, 2006 9:56 am    Titlul subiectului: MODERN TIMES Raspunde cu citat (quote)

l-am ascultat si imi place si mie. la fel ca si love & theft sau ca ultimul concert vazut anu' trecut la bologna unde sala nu era plina dar unde am facut o coada de 6 ore sa prind un loc cit mai aproape de scena.deci amatori sint,pe bune!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Dum Sep 10, 2006 2:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"Ain't talkin'" este ceva f interesant: au decis sä adauge din EQ, mai mult efect naziard in vocea deja naziardä a lui Dylan. Cred cä tot discul merge pe conceptul ästa. Critica spune cä nu prea e nimic noi sub cer cu discul ästa, dar eu cred cä dimpotrivä.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
neonzander



Conectat la: 29 Ian 2006
Mesaje: 15

MesajTrimis: Dum Sep 10, 2006 10:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mie imi place sa cred ca dylan e un artist de genul celor care nu trebuie sa sa opreasca niciodata. sper sa nu ma insel(e)...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 13, 2006 11:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ascultat si eu "Modern Times" ... nu m-a convins deloc. Mi se pare slabut, sub "Love And Theft" (de exemplu, ca tot a fost amintit aici).

drag a scris:
au decis sä adauge din EQ, mai mult efect naziard in vocea deja naziardä a lui Dylan.
Intr-adevar, vocea (care dealtfel arata ca geriatria mai are suflu) este "plasticizata" destul de rau. Confused

Si, ca o nota personala si foarte subiectiva, nu stiu ce ar fi putut inregistra Dylan dupa "Blood On The Tracks" sau "Desire", ceva care sa si reuseasca sa puna cele doua albume intr-un con de umbra ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
neonzander



Conectat la: 29 Ian 2006
Mesaje: 15

MesajTrimis: Joi Sep 14, 2006 12:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"Plasticizata" sau nu suna inca bine si eu m-as bucura sa mai scoata inca 44 de albume!
Nu cred ca e cineva sa zica ca vocea este atuul lui Dylan.Nici macar in tinerete nu statea prea bine la acest capitol ca si Hendrix-care se ascundea in studio cind isi inregistra vocea.
Sincer mi-ar fi parut rau sa se pensioneze pe caz de boala (laringita,sinuzita sau te miri ce polipi a se asculta si reasculta ,,Buckets of Rain'' ) la 35 de ani caci teoretic nu mai era nimic de zis dupa "Blood On The Tracks" si "Desire".
La radio zice ca in turneul lor old boys-ii de la Rolling Stones sint insotiti de un medic geriatru, deci se poarta...Si apoi stiti voi vorba aia cu ,,cine n-are batrini...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 15, 2006 11:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

L-am ascultat si eu si nici mie nu mi s-a parut atat de grozav cum apare in review-uri... Mi se pare destul de plat, tern, chiar cu incercarea de a da-o pe blues, pe lucratura mai "adanca", pe o voce prelucrata in studio.
Dylan n-a avut (si cu atat mai putin acum nu are) voce. Si nici un instrumentist prea grozav nu a fost. Ce-a avut spectaculos a fost compozitia. Piesele lui au fost rapid adoptate si cantate de multi altii, de la trupe/artisti de folk pana la rock... Tragedia lui este ca toti care au preluat compozitiile lui le-au cantat (sau interpretat in stilul lor) mai bine ca el.
Mesajul transmis este de asemenea remarcabil.
Spre deosebire de Hendrix care era un instrumentist de geniu - ca tot se facea comparatia asta...
Parerea mea... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Sam Sep 16, 2006 2:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dacä l-ai intreba pe Clapton, tzi-ar spune cä Dylan este un f bun chitarist iar eu sint f deacord, la fel cum sint f deacord cä Ringo este un f bun tobar.
Care este o mare voce, Pavarotti!?? O mare voce este cea care transportä un mesaj intim precum Dylan, Peter Green, Cohen, Rod Stewart, Robert Plant, Louis Armstrong, Billie Holiday, Nina Simone, N.K. Cole si incä citziva...intim e cuvintul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
neonzander



Conectat la: 29 Ian 2006
Mesaje: 15

MesajTrimis: Lun Sep 18, 2006 11:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aveti dreptate baieti,voce zero, instrumentist aproape zero si am auzit ca e acuzat si de plagiat.vin vremuri grele pt el!

nu stiu ce ar zice clapton daca m-ai intreba pe mine ti-as spune ca dylan e un clapar slab ca in ultimele 2 concerte vazute nu a pus mina pe chitara ca sa nu mai zic de buza pe muzicutza...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Mar Sep 19, 2006 1:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

..chestia cu plagiatul...c-am am tendintza sä cred...de fapt e evidentä...din päcate. Dar totusi e o legendä, poate s-a gräbit nitzel cu discul DAR mie imi place, recunost un pic Mid Westul, New Orleans, o anume chestie neimitabilä practic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Dum Sep 24, 2006 4:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mä refeream la liniile muzicale, nu la text. Sint pärtzi din Peter Green, altele din piese "crooner" anii 40-50...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Dum Sep 24, 2006 10:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Surprinzator. Suna proaspat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
neonzander



Conectat la: 29 Ian 2006
Mesaje: 15

MesajTrimis: Vin Sep 29, 2006 9:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

scuza-mi ignorantza , dear drag , dar ai putea sa-mi zici ce pasaje muzicale sunt plagiate dupa peter green ? vreau sa caut albumul sa-l ascult ca tare-s curios.... multzam.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Sam Sep 30, 2006 10:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Destiny road, Shadows of life...piesa a 6a compar-o cu Ain't talkin', dä-mi stiri!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Sam Sep 30, 2006 10:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

comparä pasajele de pe refrenul lui Dylan, ain't talkin', just walkin', cu Green : "useless, truthless...din vers!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba românã: Romanian phpBB online community