FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sateliti?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Iun 30, 2003 5:12 pm    Titlul subiectului: Sateliti? Raspunde cu citat (quote)

Azi am ascultat un sistem HT (receiver, sub-woofer si sateliti), nu are importanta firma, si am constatat ca acei sateliti 'hi-fi' Laughing (sa te strici de ras, nu alta, auzi, hi-fi...) sunt niste ******* (autocenzura!) ce amintesc de sistemele de boxe pt. PC'uri.
Si atunci, de ce prind la public? Sa fie atat de important spatiul incat sa nu'ti permiti niste pseudo-sateliti formati din boxe tip monitor (f. mici, da' boxe)? Inteleg sistemele la pachet, cu playeru' incorporat (similare cu vechile combine, stereo, mai scumpe si cel putin la fel de proaste...). Alea's pt. neavizati, da' receiver oarecum cu pretentii plus sateliti???
Cum se poate justifica un sistem de acest tip, de 30mil. (vezi varfu' incintelor Pascal), cand cu o treime de bani poti lua sistem de boxe HT, Eboda Wink , care suna acceptabil atat pe film, cat si pe muzica, sau un sistem de boxe tutz Pioneer (2 frontale, fiecare la 4.5 mil., 2 surround, fiecare la 3.5 mil, un sub-woofer activ la 9 mil. - faceti voi calculele Wink ).

Daca exista un singur motiv rational (hehe, asta da expresie!) care sa justifice cumpararea de sateliti+sub-woofer in locu' unor boxe pe bune (va rog, lasati argumentu' cu lipsa de spatiu), spuneti'mi si mie! Va rog, eu unu' nu pot intelege!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Iun 30, 2003 5:12 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 30, 2003 5:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Care sistem de boxe de la E-Boda ti s-a parut ca suna decent? Twisted Evil

Nu stiu exact la ce modele de la Pioneer te referi, insa pretul total la ce enumeri tu acolo (iti trebuie 3 frontale..) iese tot cam pe acolo ca bani si nu sunt convins ca ofera neaparat calitate mai buna.

Nu zic ca nu exista sisteme de boxe adevarate de "biblioteca" care suna foarte bine (seriile mini de la B&W, Dynaudio & so on), dar sunt toate semnificativ mai scumpe decat gama de preturi pe care o mentionezi cand e vorba de un sistem de la A la Z.

Iar floorstandere decente si ieftine devin din ce in ce mai rare...

I guess satelitii inclusi "la pachet" le dau clientilor senzatia ca isi cumpara un sistem integrat, care arata bine impreuna si nu ii solicita prea tare cand e vorba sa decida imperecheri de boxe individuale (care ar fi buna pentru fata, centru, spate, etc.)... plus daca e vorba de pachet cu reciever-ul/amplif au impresia ca au mai rezolvat o problema: nu trebuie sa intrebe pe forumuri cum e cu 6 Ohmi vs 8 Ohmi (glumesc, Manuel!). Wink

Si este totusi si problema spatiului, degeaba te superi tu pe ea. Multi nu suporta chiar si niste monstruleti mai micuti in decor.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Iun 30, 2003 6:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Andrei a scris:
Care sistem de boxe de la E-Boda ti s-a parut ca suna decent? Twisted Evil

ACCEPTABIL. Asta inseamna ca nu supara (prea tare)... Wink
Nu stiu modelu', sunt unele babane, culoarea ciresului...

Andrei a scris:
Nu stiu exact la ce modele de la Pioneer te referi, insa pretul total la ce enumeri tu acolo (iti trebuie 3 frontale..) iese tot cam pe acolo ca bani si nu sunt convins ca ofera neaparat calitate mai buna.

Corect cu numaratoarea. M'ai prins! Embarassed
Punem una de 3,5 mil. in centru si tot sub 30 mil. iesim Cool
Boxele in cauza sunt S-H510 si S-H310. Apropo, stii ce CD-player only, single, mai ofera Pioneer: PD-S707! Restu', alea ieftine, sunt discontinued!
Daca boxele Pioneer nu's bune, poti pune Technics (cat or mai fi pe piata) 2xSB-CA21, la 4.3 mil., 3xSB-CA11 la 3,2 mil. si un subwoofer la vreo 7-8 mil. si iar iesim mai ieftin... Si sa nu'mi spui ca un satelit de sub 1 litru suna mai bine ca o boxa decenta de 14 litri, ca beau toata Cola din dotare si nu mai dorm bine la noapte ( Laughing glumeam!)

Andrei a scris:
Nu zic ca nu exista sisteme de boxe adevarate de "biblioteca" care suna foarte bine (seriile mini de la B&W, Dynaudio & so on), dar sunt toate semnificativ mai scumpe decat gama de preturi pe care o mentionezi cand e vorba de un sistem de la A la Z.

Iar floorstandere decente si ieftine devin din ce in ce mai rare...

De ce oare?
Pt. ca in HT se accepta, insa in stereo nu, unde produsele slabe se vad imediat!

Andrei a scris:
I guess satelitii inclusi "la pachet" le dau clientilor senzatia ca isi cumpara un sistem integrat, care arata bine impreuna si nu ii solicita prea tare cand e vorba sa decida imperecheri de boxe individuale (care ar fi buna pentru fata, centru, spate, etc.)... plus daca e vorba de pachet cu reciever-ul/amplif au impresia ca au mai rezolvat o problema: nu trebuie sa intrebe pe forumuri cum e cu 6 Ohmi vs 8 Ohmi (glumesc, Manuel!). Wink

Pe scurt: e vorba de comoditate si de estetica. Nu'mi suna a argumente pe partea audio, da' ma rog...

Andrei a scris:
Si este totusi si problema spatiului, degeaba te superi tu pe ea. Multi nu suporta chiar si niste monstruleti mai micuti in decor.

Si eu te rog sa nu te superi, da' aia n'au habar de audio! Fie HT, fie stereo!

Prin urmare, compromisu' se face intotdeauna in defavoarea calitatii! Astfel de motive (i)rationale ('arata bine', 'se incadreaza in spatiu', 'nu am batai de cap cu alegera boxelor') demonstreaza ca, uneori, nu stim ce dorim. Vrei calitate in sateliti? Pune banu' gros, si vei obtine acceasi (poate) calitate ca si la boxe clasice, mai mari, dar si mai corecte sonic. Pacat ca nu's argintii, mici sa le bagi in spate, langa vitrina in care mi'am pus revistele cu moda sau, poate, pescaru' asiatic care este plin de noroc (de fiecare cand te uiti la el are un peste in carlig Wink ).
De fapt, intr'o tara in care maneaua refuza sa moara, nu ar trebui sa ma mire... Si cum afara este la fel.... Confused

Da' stii ce este ciudat? Cand m'am intors am ascultat ceva MP3'uri, la casti de 200 mii. Ce bine se auzeau! Shocked
Astfel am ajuns sa apreciez si acest format...

In curand imi va fi dor de vremurile hi-fi reale, in care gaseai boxe, asa cum spuneai, decente si ieftine...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bdl



Conectat la: 11 Mai 2003
Mesaje: 80
Locatie: craiova

MesajTrimis: Mar Iul 01, 2003 1:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sistemele alea la pachet sint in special destinate HT pt filme.Nu le poti cere sa fie la nivelul unor floor stand cu diametrele care le au.Dar pt filme, isi fac treaba f bine, ai toate efectele sonore in camera ta exact ca la cinema.Normal ca se fac niste compromisuri dar nu trebuie dat cu pietre in ele pt ca nu suna bine la muzica.
Dar iti recomand sa asculti dvd-A pe un sistem de la de care zici tu sau pe bose.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Joi Iul 03, 2003 10:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bine, oameni buni, va inteleg dar vreau si eu un sfat concret.
Ce boxe standfloor de mare putere sa imi iau ptr. un HT ?

Am fost in Unirii si cand am intrebat de boxe de 6 ohmi vanzatorul(superior prin atitudine!) mi-a aratat doua "dulapuri" la 35 de milioane.Erau k lumea probabil dar ce dreq sa fac cu ele? sa daram peretii?Si de unde atatia bani ?
Asa ca vreau si eu un sfat avizat...stiti voi, vechea poveste ...6 sau 8 ohmi....
Ca am obosit de cand caut si sunt pe punctul de a nu-mi mai cumpara nimic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Iul 03, 2003 12:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Manuel,
relax, man!
Boxele la 6 Ohm sunt OK pt. toate receiverele (alea de 4 Ohm pot constitui o problema). Da' vezi tu, aia 6 Ohm sunt nominali, adica boxele pot avea "caderi" pe anumite frecvente sub impedanta nominala (ex. la 266Hz poti avea doar 3.2 Ohm - da, impedanta variaza pe plaja de frecvente!). Daca pt. maj. amplificatoarelor o astfel de frecventa nu ar fi o problema, pt. un receiver obisnuit ar putea crea o MARE problema: de la supraincalzirea circuitului final, resp. etajul de putere, pana la activarea protectiei (am auzit pe unii care, la Technics, obtineau pe display mesaju' OVERLOAD, chiar la volume decente... naspa!).
In concluzie, daca boxele sunt destinate pt. HT este improbabil sa ai probleme datorate impedantei, dar daca sunt pur si simplu hi-fi, depinde de receiver...
Asa ca, in cazu' dat, 6 sau 8 Ohm, tot aia'i!
Sper ca te'ai edificat Wink
Pt. HT lasa boxele cu pretentii (35 mil., frate! Daca ai subwoofer, nu mai conteaza daca dai varu' de pe pereti cu frontalele, o faci cu subwooferu' Laughing ). Stai departe de MF'urile de la SONY, vezi daca mai gasesti ceva Technics (decente la 7 mil.) sau Pioneer (in alt post am vorbit exact de tipurile respective). Daca poti gasi altceva mai bun (floorstandere) sub 10 mil., da'mi voie sa te felicit anticipat, da' cu conditia sa ne spui si noua! Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Iul 03, 2003 12:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bdl a scris:
Sistemele alea la pachet sint in special destinate HT pt filme.Nu le poti cere sa fie la nivelul unor floor stand cu diametrele care le au.Dar pt filme, isi fac treaba f bine, ai toate efectele sonore in camera ta exact ca la cinema.Normal ca se fac niste compromisuri dar nu trebuie dat cu pietre in ele pt ca nu suna bine la muzica.
Dar iti recomand sa asculti dvd-A pe un sistem de la de care zici tu sau pe bose.


Am ezitat cateva zile sa raspund la provocare, da' uite ca microbu' nu ma lasa! Laughing

Hai sa punem problema logic:
- ai 5 sateliti de calitate. Sa spunem ca sunt atat de bine construite, incat au un raspuns in frecventa relativ liniar, pana pe la 250Hz, coboara la -3dB la 180Hz, la -6dB la 120Hz si la -10dB la 90Hz (caz plauzibil...).
- ai un subwoofer activ decent, facut sa se potriveasca cu satelitii pomeniti anterior, avand frecventa de taiere reglabila intre 200Hz si *0Hz (nu conteaza pana unde coboara). Reglaju' il faci dupa ureche, sa spunem la 150Hz. In acest fel te asiguri de directionalitatea basului (asta'i frate, n'ai ce face!), da' poti combate caderea de 6dB de la 120Hz...
Deci faci un compromis... cand un smecher va trage din dreapta, s'ar putea sa n'auzi decat pe anumite frecvente cum glontu' trece din stanga'n dreapta, pe restu' din subwoofer.
Apoi mai ai o problema: la sateliti reglaju' celor 5 boxe se face pe small, asigurand un sunet thin, sa nu chinuie satelitii. Deci, din nou, o egalizare de sunet care nu face o favoare sunetului in intregu' sau (d'aia multi recomanda se se uite de setarea small...).
In plus, incintele din plastic, chiar daca au materiale antirezonante in interior, vor aduce o coloratie accentuata sunetului.

Toate aceste aspecte, la folosirea unor boxe decente, din lemn, (de podea sau nu) sunt eliminate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Joi Iul 03, 2003 6:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1. Manuel, am obosit sa-ti tot zic sa-ti iei boxe de 8 ohmi ca se gasesc mai usor si n-o sa pierzi mare lucru din putere. Iar daca o sa-ti iei 6 ohmi cu compresie o sa se auda mai incet decit unele bassreflex de 8.
2. Floorstandere bune si eftine ? Hmmm ....
Mi-e greu sa ma bag si eu in vorba in conditiile in care boxele mele de fata redau de la 22 Hz!
Insa ce pot tolera incepe totusi pe la 20-25 mil lei perechea. Ma refer aici la niste Cantoane LE109, Infinity Alpha50 and so on.
Daca vorbim de Subwoofer si sateliti, iarasi, daca satelitii nu redau de la 60 Hz in sus ascultatul muzicii imi provoaca o oarecare jena. Alegerea devine mai usoara: Canton LE102, Tannoy mx1 pe la 7-8 mil perechea. Si totusi, daca am ales sateliti si subwoofer atunci satelitii ii prefer cu compresie, in nici un caz bassreflex, doar de-aia iau subwoofer. AAF a explicat corect care-i treaba cu boxele mici. La filme nu e o problema cu satelitii ce redau de la 120Hz in sus. Desi parca subwooferul nu l-as ridica nici in cazul asta mai mult de 70-80 Hz chiar daca stiu ca las o "gaura" in banda 80-120. Prefer asa decit sa stiu unde am pus Sub-ul. Mai bine sa uit unde l-am pus, altfel ma enervez. Si mai "uit" evident setarea "small" a satelitilor.
3. Pina acum am ascultat putine sisteme 5.1 de difuzoare cu sateliti mici si Sub care sa sune bine pe muzica (ex: Quadral surround 3200). Nefiind ieftine, daca tot dati banul luati totusi floorstand. Daca banul e o problema, va sfatuiesc sa va construiti incintele. Iesi undeva pe la 50-60% din pretul unora "de-a gata". Parerea mea! Ceva exemple manufacturate se vad alaturat. Vor aparea si in revista Hi-Fi&Multimedia



SubIsobaric.jpg
 Description:
 Filesize:  55.4 KB
 Viewed:  3308 Time(s)

SubIsobaric.jpg



BoxaRaft.jpg
 Description:
 Filesize:  71.43 KB
 Viewed:  3309 Time(s)

BoxaRaft.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Sam Iul 05, 2003 11:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mersi ptr. toate cele dar totusi mie mi-a ramas gandul la acel KENWOOD KRF 9060 de 6 ohm cu DTS EX, DOLBY PROLOGIC II si alte alea.Puteti sa imi spunetyi daca stiti ceva despre el sau daca macar o sa apara vreun review in revista ?L-am gasit pe un site german unde era discutat in amanunt si era destul de laudat in comparatie cu alte scule de gen.
Spuneati de KENWOOD ca nu sunt de mare adevar.Am un prieten care a adus din afara un minisistem la 600$ cd player HDD cu un sunet cristal , control bass si treble destul de precise + tot felul de bazaconii .Pe mine m-a lasat mut; ptr. un minisistem.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Sam Iul 05, 2003 12:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea despre receiverele Kenwood este buna in special privind raportul calitate/pret. Deocamdata nu avem nici un review la Kenwood. Un test complet de receivere de la mai multi producatori este programat pentru numarul 2 de la sfirsitul lui septembrie - inceput de octombrie.
Distribuitorii Kenwood s-au abtinut la primul numar spunind ca vor sa vada revista si dupa aceea sa participe cu aparatura la test, eventual reclama. Nu pot sa-i condamn. Site-ul lor e www.kenwoodildarom.ro.
Au promis ca participa la testul de receivere: Sony, Panasonic, Harman-Kardon, Kenwood, Pioneer, JVC, Onkyo, Philips etc. Sa vedem daca se tin toti de cuvint. Intentionam tot la numarul 2 un test de floorstandere cu produse: Canton, JBL, Sony, JVC, Infinity, Pioneer, Tannoy, E-boda, Bower-Wilkins, Dynaudio, Panasonic, Quadral, Mission etc. Voi participa si eu la test cu doua floorstandere manufacturate marca Doru Laughing Sper sa le termin pina atunci.
La numarul 3 din Decembrie am planificat teste la televizoare, minisisteme si sisteme de difuzoare 5+1 cu sateliti mici si Sub.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Mie Iul 09, 2003 10:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Astept cu mare interes !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Coolj



Conectat la: 25 Iun 2003
Mesaje: 56
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 16, 2003 11:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AAF

Am vazut intr-un post al tau spuneai ceva de Kef. (CODA)
Eu fiind mai mic la buget Sad , m-am orientat spre niste sateliti Kef Cresta 10
http://www.kef.com/products/new_cresta/cresta10.htm

si un central Cresta 20c
http://www.kef.com/products/new_cresta/cresta20c.htm

Satelitii i-am gasit la 6,4 mil iar centralul 6,8 mil.

Eu nu sunt familiarizat cu Kef si deaceea te intreb ce sti legat de calitatea boxelor Kef Question

Ce zici Kef-urile de mai sus sunt mici pentru T200 ca frontale... Question

Mai nou am cautat niste floorstandre care sa fie pe 3 cai (si decente pe deasupra Wink ) si ce am gasit? Un pret minim de 700 euro. Shocked Bineinteles mi-a taiat tot elanu de a lua boxe 3 cai floorstandere. Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Iul 16, 2003 1:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kef este un producator respectabil, un fel de Marantz in boxe. Ca si Marantz, ei asambleaza in China. Chiar si in aceste conditii, ambele firme pomenite au un control al calitatii superior, asa ca din punct de vedere al calitatii drivere&cabinet nu cred ca ar trebui sa'ti faci probleme. Cu atat mai mult cu cat spui ca le'ai vazut (inteleg ca le'ai vazut pe bune, sau poate chiar le'ai ascultat). Asa cum spuneam si in alta parte, Cresta s'a reorientat spre HT, fiind cele mai ieftine boxe reale (cabinet din material lemnos) Kef.
Spilu', IMO, este in alta parte: pretu'. Daca se cere 6.4 mil. pe una bucata, ai o problema: per total te ajunge la aproape 20 mil.! Ma rog, partea financiara te priveste personal, asa ca daca ai banu'...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Coolj



Conectat la: 25 Iun 2003
Mesaje: 56
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 17, 2003 11:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AAF

Nu m-am exprimat eu cum trebuie, amandoi sateltii sunt 6,4 mil. Exclamation

Eu ma intrebam daca pot gasi ceva mai bun la suma aceasta de bani.
Sa mai dau vreo 2 mil in plus sa iau niste Canton? Si sa iau alt centru...
Nu imi permit sa dau 20 mil pe centru+sateliti. Si asa pentru mine 13 mil pentru sateliti+ centru e destul de mult. Confused
De ceva hi-fi (hi-fi pe bune) nu ma pot apropia, asa ca ochii vad urechea cere. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Coolj



Conectat la: 25 Iun 2003
Mesaje: 56
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 17, 2003 1:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Coolj a scris:

Sa mai dau vreo 2 mil in plus sa iau niste Canton? Si sa iau alt centru...


Eu am gasit niste Canton la vreo 8 mil (ce e drept au cabinetul un pic mai mare fata de Kef-uri) la cre nu stiu daca imi da si suportii (am omis sa intreb). Daca e sa comparam Kef si Canton la nivelul acesta care ar fi cea mai buna alegere Question

Si ca sa "vorbesc de rau" dealer-i : "Ce iti trebuie sateliti mari? Oricum la sateliti poti sa pui orice ca tot aia e. Nu conteaza..."

M-as fi "infipt" totusi la niste sateliti mai mari. Oare acele Kef-uri (care sunt pe 8 ohmi) vor fi bune alaturi de T-200?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community