FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
incinta acustica auto help me pls!!!

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
wirus



Conectat la: 04 Oct 2006
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Oct 04, 2006 12:34 pm    Titlul subiectului: incinta acustica auto help me pls!!! Raspunde cu citat (quote)

sal am si eu 2 difuzoare boss model RT-125 de 600W care vreau sa le pun in masina si nu stiu sa calculez incinta daca vrea sa ma ajute cineva dau ce stiu despre dif
Res Freq :28
QMS:4.88
QES:0.64
QTS:0.56
VAS:2.87 cuft
SPL(at 1W): 94 dB
MAX POWER: 600W
RMS POWER: 300W
sa mai specific ca difuzoarele au 12" si vreau sa fac o singura incinta acustica pt amandoua sa le bag in masina
TX
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Oct 04, 2006 12:34 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
dividivus



Conectat la: 04 Sep 2005
Mesaje: 47
Locatie: MS

MesajTrimis: Vin Oct 20, 2006 4:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am calculat volumul incintei bass-reflex (vented) pt un singur difuzor (1 difuzor, 2 porturi cu diametrul de 7,6 cm si lungime de 23,4 cm, volumul intern trebuie sa fie de 120,45 L plus volumul porturilor si a difuzoarelor) si asa rezulta o incinta mare de tot. La incinta inchisa rezultatele sunt dezastruoase.
Esti sigur de parametrul Qms? Sau eu am gresit undeva (Qms nu este egal cu Qtc???)

Softul folosit este freeware.



Capture_11.jpg
 Description:
incinta inchisa pt un singur difuzor
 Filesize:  61.69 KB
 Viewed:  134 Time(s)

Capture_11.jpg



Capture_10.jpg
 Description:
incinta bass-reflex pt un singur difuzor
 Filesize:  67.82 KB
 Viewed:  115 Time(s)

Capture_10.jpg



_________________
D1V1D1VU5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dividivus



Conectat la: 04 Sep 2005
Mesaje: 47
Locatie: MS

MesajTrimis: Vin Oct 20, 2006 4:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acuma vad ca am gresit la calcularea incintei inchise, am pus Qms (mecanical) in loc de Qtc (complianta totala). Nici nu m-am uitat la volumul rezultat (sub 2 L) doar am aruncat o privire pe graficul rezultat.
Scrie te rog Qtc-ul.
Valoarea rezultata la incinta bass-reflex este corect (alte softuri care nu sunt freeware au dat rezultate in +/- de cativa litri dar nesemnificativ in ceea ce priveste %).

_________________
D1V1D1VU5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
wirus



Conectat la: 04 Oct 2006
Mesaje: 2

MesajTrimis: Lun Noi 06, 2006 10:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu am qtc-ul Sad am dat toate ce am dat atata am oricum merci mult
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dividivus



Conectat la: 04 Sep 2005
Mesaje: 47
Locatie: MS

MesajTrimis: Lun Noi 06, 2006 12:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intre timp m-am documentat despre Qtc care este un parametru definit de catre utilizator (depinde printre altele de cat material fonoabsorbant o sa intre in incinta).
"Qtc is a user defined parameter. Qtc is related to the amount of dampening the enclosure will provide the back surface of the speaker cone. As the box size increases, dampening decreases, because there is more air space. Higher Qtc values increase the dampening effect and decrease volume. There is no "perfect" value for Qtc. Values between 0.4 and 1.2 should give good results. A value of 0.7 will give a flat response."

http://www.ajdesigner.com/speaker/asealedexample.php
http://www.carstereo.com/help/Articles.cfm?id=30

_________________
D1V1D1VU5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community