FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DVDO iScan - upscaler
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ambra



Conectat la: 21 Ian 2007
Mesaje: 23
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 11:41 am    Titlul subiectului: DVDO iScan - upscaler Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Ce parere aveti de dispozitivul de mai jos care mareste rezolutia semnalului de intrare de la 480i (cablu) sau 480p(DVD) pana la 1080p.
Merita pretul de 1600E ?
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=330084550695
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 11:41 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 1:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru cablu merita si nu merita. Pdentru DVD face toti banii (daca te pasioneaza calitatea imaginii), dar daca intr-adevar vrei sa-l folosesti la capacitate trebuie sa-l imperechezi cu un player care stie 480i/576i out prin HDMI YCbCr 4:2:2 . Daca bagi 480/576p in el pierzi tocmai ceea ce face mai bine, adica deintreteserea si conversia de cadenta. Scalarea oste foarte ok, mai buna decit majoritatea scalerelor integrate, dar pentru scaling exista si procesoare mai "tari". Micile probleme ale scalerului - in principal ceva ringing, dar nu catastrofal - (repet, ignorabile in raport cu problemele de scalare la chip-uri gen Faroudja/Genesis FLI 22xx, 23xx, si altele) nu prea se observa decit daca display-ul tau este nativ 1080, pe un 768 de linii de exemplu se va comporta foarte decent.

Desi presupune o cheltuiala suplimentara, modulul de deintretesere ABT102D este o chestie fabuloasa. Probabil printre cele mai tari de pe piata la ora asta in materie de deintretesere si cadence lock. Incredibil pe material video 2:2 pulldown la PAL si flags mixed mode. Conversie 50->60Hz fara judder observabil.

Are si posibilitatea inserarii unui modul de intrare SDI SD (cred ca-i zice Pro601A) pentru amatorii de mod-uri SDI la playere SD. (codecul MPEG scoate - in functie de aplicatei YCbCr 4:2:2 in 10 sau 8 biti - la aplicatiile consumer D0 si D1 sint padded cu 0, SDI transporta out exact acest semnal, fara alte adaptari - HDMI out este aproape similar, doar ca intervine adaptarea la 12bit si driver-ul HDMI).

In primul rind asigura-te insa ca display-ul (sau disply-urile) pe care il folosesti accepta rezolutie nativa pe un port digital, sau macar pe un port analogic YPbPr, desi ar fi de preferat pe digital). Pierzi foarte mult din avantajele folosirii unui astfel de procesor daca nu poti sari complet procesarea interna a displayului - din acest punct de vedere, ultimele panel-uri LCD 1080 sint catastrofale Sad - nu prea se poate face pixelmapping extern.

Daca - sa zicem - specificatiile displayului tau prevad o rezolutie nativa 1366x768 si aceasta este suportata de ex. la 60Hz pe intrarea DVI sau HDMI (pe HDMI e un caz din pacate mai rar) - sau macar pe YPbPr analog in - atunci esti in carti si merita fiecare banutz ...

Daca ai un display nativ 720 (1280x720) poti folosi cu incredere 720p out, desi nu e garantat ca se sare procesarea interna a displayului, poate numai daca ai un mod video de aspect "Direct" sau "Dot By Dot". Oricum, eu l-am testat si pe un astfel de display (NR 720 16:9) si a mers la superlativ.

Am avut unul din asta pentru o vreme si pot sa spun cu mina pe inima ca daca vrei sa scoti tot ce se poate dintr-un material SD pe DVD, cam asta ar fi calea de urmat. Alternative interesante la ora asta de la Lumagen si PixelMagic Systems. Dar ca deinterlacer, pull-down/cadence lock, mai ales cu ABT102D, si la acest nivel de pret, cred ca il poti alege cu ochii inchisi.

Daca te intereseaza ceva detalii de setare/programare iti stau cu placere la dispozitie. Recomad sa pui direct firmware-ul 1.10 de la ei de pe site, 1.07 mai are ceva bube (nimic major).

Vezi info detaliat la www.dvdo.com .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ambra



Conectat la: 21 Ian 2007
Mesaje: 23
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 2:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai am Panasonic VIERA TH-50PX600E 1366x768 (visible screen size)cu maxim H=69khz, V=86khz, are 2 intr.HDMI, iar DVD rec. este Panasonic DMR-EH65 cu iesire HDMI.
La specificatii scrie 'sistem video SECAM/PAL, 625 linii,50 campuri' si la iesiri pe componente PAL 576p/576i
Deci la config.de mai sus merita?
Evident ca si semnalul de la cablu/satelit vreau sa il imbunatateasca.
Altceva care sa upscaleze semnalul de 576, la un pret mai mic si de calitate exista? Dca da, ce marca? Am tot vrut sa iau un receiver cu upscaling, dar nu s-a potrivit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 2:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inteleg. Un semnal poate fi imbunatatit prin scalare/deintretesere atita timp cit este suficient de ok calitativ din start. Daca are diverse tipuri de zgomot in el, degeaba il scalezi, etc. nu o sa obtii o imagine de o calitate mai buna, ba uneori din contra. In acest caz iti trebuie un procesor care sa stie si PQ processing, astea fiind mult mai scumpe.

Daca ai semnal de o calitate decenta pe intrare, rezultatele sint foarte bune. Cu DVD-ul e aproape sigur. Cu cablu/satelit nu e sigur intotdeauna. De aceea am comentat asa mai sus.

Varianta mai ieftina ar fi VP20 la DVDO.
Oricum, procesoarele dedicate externe bat calitativ marea majoritate a solutiilor de scalare/deintretesere din playere si displayuri aflete pe piata. Numai ca nu sint ieftine. Dupa cum cred ca stii deja foarte bine, un plus de calitate, chiar si mic, se plateste citeodata destul de scump.

O sa ma uit la specs la sculele pe care le ai sa vad daca iti pot recomanda o solutie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ambra



Conectat la: 21 Ian 2007
Mesaje: 23
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lukaboy



Conectat la: 27 Feb 2005
Mesaje: 148
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 4:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

acelasi lucru il face nativ, la un pret mult mai bun si fara multe interconecturi si batai de cap playerul S52 de la Panasonic. incearca, vei fi surprins placut!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 5:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK.
O potentiala problema in setup-ul pe care il ai este faptul ca display-ul tau nu accepta rezolutia sa nativa pe intrarile HDMI ( 1 si 2 ) si componente (analog YPbPr), dupa cum rezulta din tabelul de la P39 din operating instructions in engl. Semnalele acceptate sint 480i/p, 576i/p 720p si 1080i, toate la 50 si 60Hz.

Pentru intrarea PC (D-SUB) nu imi este foarte clar cum sta treaba, la pag 25 (Displaying PC screen on TV) este specificata printre optiunile de input din tabel si WXGA la 1366x768 - in concordanta cu rezolutia specificata la pag 38, in schimb la pag 39 in tabel aceasta rezolutie nu se regaseste printre cele acceptate pe intrarea PC Rolling Eyes

Propunerea de a incerca o variante de iesire pe componente (analogic) RGBHV din VP30 (output-ul analogic din VP30 e configurabil RGB RGB/S RGBHV sau YPbPr) cu cun cablu si convertor de la component la D-Sub, cu setarea output-ului VP30 colorspace RGB out VSync+/HSync+, o pot face numai atentionind ca nu imi este clar daca va sincroniza sau nu display-ul, manualul (dupa cum poti citi si tu) fiind putin confuz.

In ceea ce priveste recorderul, aici e ok, dupa cum rezulta din manual, (in engleza, pag 68 sus) acesta poate fi setat sa scoata 480i si 576i prin HDMI. Nu rezulta in mod clar colorspace pentru acest output (poate fi RGB sau YCbCr, daca nu spune, indraznesc sa cred ca ar fi RGB 4:4:4), dar poti incerca mai multe setari pe input-ul cu care intri in VP30 (unul din cele 4 HDMI in) sau il poti configura pe auto color space.

Asa ca:
In situatia ta ar merge sigur (bine, dar nu optim) urmatoarea configuratie:
DMR65 prin HDMI out (480i@59.94, 576i@50) -> HDMI in la VP30, HDMI out (720p) la PX600 pe HDMI 1 sau 2

NU este o solutie in care sa folosesti la optim ceea ce poate VP30-ul, pentru ca lasi display-ul sa faca scalarea de la 1280x720 la 1366x768, dar acesta e cel mai mic rau de pe traseu Sad

Daca ai in vedere si un modul ABT102D (dupa mine e obligatoriu), deintreteserea materialelor diverse va fi excelenta, ca si conversiile de cadenta. Daca ai DVD-uri si NTSC si PAL conteaza enorm.
Banuiesc ca te uiti la TV de la peste 3 m, asa ca nu stiu daca eventualele artefacte produse de dubla scalare o sa fie vizibile.

Pacat ca nu ai posibilitatea sa probezi o jucarie din asta la lucru pe chipamentele tale, eventual ai putea vedea si daca scoti NR cu vreun tweak sau folosind intrarea de PC. Vad ca esti din Brasov, pacat, daca eram mai aproape poate discutam pe viu chestiunea.

Despre VP30 trebuie sa stii ca este un produs destinat procesarii semnalelor SD prin deintretesere, detctia si conversia cedentei si scalare, cu facilitati minimale de control PQ si e foarte bun la ceea ce face fiind considerat state of the art la deinterlacing si cadence lock. NU este un produs destinat procesarii semnalelor HD.

Acum in domeniul speculatiilor:
as incerca daca as avea posibilitatea sa vad daca nu gasesc un timing compatibil din HDMI out VP30 pe HDMI 1 in la PX600, dar din cite s-au scris in timp pe avsforum nu sint sanse prea multe. Incepind cu firmware 1.08b, VP30 are in rezolutiile de ouput predefinite 2 variante de 1366x768, daca ai avea acces la un VP30, simpla conectare pe HDMI 1 in si alegerea rezolutiei 1366x768 (2) - adica a doua din drop-down - ar fi un test bun sa vezi daca sincronizeaza sau nu. Pentru tweaking (daca te incumeti) prima sugestie este sa incerci sa maresti din aproape in apropae timing-ul la VSync in advanced user mode (si sa setezi anterior HSync-/Vsync- asta fiind combinatia folosita de Pana).

La gradul de boala pe care il manifesta subsemnatul, mi-am luat asa ceva acum ceva vreme, aveam un display gata pregatit sa accepte NR pe intrare digitala, nu aveam player care sa scoata 480/576i, asa ca pina una alta mi-am mai tras un player spre disperarea mea si a alor mei care tre' sa ma suporte ... Embarassed

Cam atit pot sa iti spun, decizia iti apartine. Nu uita de ABT102D daca te vei hotari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 5:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dupa cum am mai spus, nu merita tinand cont ca sony are un lcd cu 1000 de euro mai scump ce-i drept, dar e un singur aparat si poti spune ca ai luat lcd-ul cu numai mia aia de euro (LCD-ul e full HD si face converise la orice semnal pana la 1080p).

de asemenea o implementare buna pt 1080i va avea cam acelasi rezultat cu 1080p.

sii e si adevarat ca imaginea initiala conteaza. diferentele intre un dvd necomprimat si scalat si unul comprimat sunt vizibile.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 5:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

lukaboy, cind spui acelasi lucru, te referi exact la ce anume ?

Ai vazut vreo intrare video in S52 pentru procesarea unui semnal de la o sursa externa (stii tu, ca sa conectezi de exemplu tunerul de sat) ? Compari cumva deinterlacerul sau scalerul din S52 cu ABT-ul ?
Nu prea mi-e clar. Cred ca se aplica vorba aia veche: multi vad, putini pricep ... Sad

Daca omul intreba de un procesor video extern, probabil ca nu-i ajung compromisurile din playere sau display-uri. Informativ, ar fi bine totusi de stiut ca orice procesor video mai de doamne-ajuta ofera mult mai multe posibilitati chiar si decit solutiile integrate in playere de virf de gama. Asa, daca tot discutam.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 5:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dragi colegi de forum. Pe bune. Omul a pus o intrebare concreta, eu mi-am zis ca e bine sa-i raspund fiindca am avut ocazia sa ma joc cu mai multe jucarii din astea destul de intens. Vad ca acum ii dati omului tot felul de sfaturi pe care, sincer, nici nu am chef sa ma apuc sa le comentez.

Repet, c6t9, ai comparat side-by-side vreodata solutiile integrate din playere/displayuri cu procesoare stand-alone ?

1080i la fel cu 1080p ? Voi sinteti siguri ca ati inteles cum functioneaza chestiile astea ? Ia ziceti repede, ce contine info mai mult, 720p@60 sau 1080i@60 ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 5:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda, sa explicitez putin inrebarea pina nu ma corecteza cineva ... info masurat in cadre, nu in field-uri ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 6:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu conteaza, ochiometric nu se obeserva diferente semnificative pt a merita suma aia. desigur daca n-ai ce face cu ei, asta e.

1080p e in teorie superior, este absolut evident asta (nu mai stau eu sa scriu despre asta, exista reviste de specialitate), dar depinde la ce il aplici si cum este implementat, am mai vazut playere cu implementare dezastruoasa pe progressive.

si mai conteaza si pe ce vezi. de la 50 de inci in sus incepi sa sesizezi anumite diferente, dar a trebuit sa ma uit cam de la 2-3m.

a, si 720p s-ar putea in multe cazuri sa se vada la fel sau mai bine decat 1080i, acest lucru e influentat de mai multi factori, asta legat de informatia dorita.

un mare avantaj pe care-l vad la 1080p este fluiditatea imaginii (specific prograssive de altfel).

ps. nu cred ca omul a tintit acolo unde duci tu discutia, ci vrea sa stie daca pune dracia aia se va vedea mai bine. si raspunsul e nu semnificativ pt suma aia imensa (nu la rezolutia la care are el plasma ami ales si cred ca stii de ce), mai bine schimba plasma cu una full HD care scaleaza 1080p. si oricum nu cred ca vizioneaza filmele de la 2-3m.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 6:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am impresia ca am gresit raspunzindu-i omului. ambra, te rog sa ma scuzi. Cumpara-ti un S52 cum recomanda lukaboy (care nu stie ca si DMR-ul tau face acelasi scaling ca si player-ul pe care il recomanda) sau alternativ display-ul LCD pe care ti-l va recomanda c6t9 (care n-a pus inca o sursa nativa digitala 1080 pe intrare sa vada cum ii face overscan automat - adica pixelmapping 1:1 arivederci). Daca insa constati ca PX600 se vedea mai bine, te rog eu sa nu te razbuni pe mine.

Pe mine va rog sa ma scuzati, cred ca sint in plus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 7:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

omul a spus asa
Citat:
Salut,
Ce parere aveti de dispozitivul de mai jos care mareste rezolutia semnalului de intrare de la 480i (cablu) sau 480p(DVD) pana la 1080p.
Merita pretul de 1600E ?


si nu merita banii aia in situatia lui.

n-am pomenit nimic ca ar fi mai bun X sau Y, ci diferentele nu justifica pretul. acelasi lucru il spun uneori si pt diverse modele de boxe, amplificatpare, masini, telefoane etc, dar vorbesc singur.

in termeni economici exista 2 solutii, best buy si recommended. poate solutia este recommended, dar nu are justificare economica. pt recommended opteaza doar cei pentru care suma nu conteaza si vor calitate maxima. neaplicabil aici.

sa inteleg ca tu ai material 1080p??? cine foloseste tehnologia?

eu nu pot face comparatie obiectiva, as avea nevoie de prea multe chestii. si pana la urma ar fi 50% sanse ca ochiul sa se insele.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ambra



Conectat la: 21 Ian 2007
Mesaje: 23
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 7:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ma pricep la ... 480p..480i...576p/i 1080p/i... etc.
De aia intreb. Pe plasma mea PX600- am vazut imagini HD prin intermediul intrarii HDMI , de la receiverul de satelit, iar pe intrarile pe componente, imagini direct de la camera video. Calitatea imaginii a fost incredibila, mai ales cea de pe satelit.
Cautand un receiver AV performant pt.sistem 5.1.
Am gasit specificatii la Denon ca face upscaling pana la 1080i/p la un semnal obisnuit obtinut de la un DVD. Cum nu l-am cumparat, si am muscat la Marantz, cautam ceva care sa faca acelasi lucru, chiar un DVD player care sa stie asa ceva. Pe net am gasit referinte despre DVDO iScan. Pretul este mare, si ma intrebam daca merita acel pret, daca intradevar face ce spune si daca nu exista altceva care sa faca acelasi lucru, dar mai ieftin. O plasma la 50' sau mai sus care stie full HD cred ca inca este f.scumpa, si chiar daca e full HD, nu stiu daca transforma un semnal cu definitie normala in definitie HD.
Asa ca va rog sa nu va suparati pe mine pentru intrebarile mele. Multumesc tuturor celor care incearca cat de cat sa ma ajute.

-Privesc ecranul de la aprox 5m.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community