FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
selectie EQ (70 vs. 120 ms)

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 21, 2006 6:40 pm    Titlul subiectului: selectie EQ (70 vs. 120 ms) Raspunde cu citat (quote)

la ce ajuta un comutator pt eq (o pozitie pe 70ms si una pe 120ms) la un deck? adica de ce ash asculta/inregistra casete crom sau metal (70ms) pe pozitia de 120ms? casetele normal (120ms) ies din discutie ca nu folosesc. intrebarea vine din dotarile unui deck, care are si comutator de Tape Type (I,II,IV) si de EQ (70ms sau 120ms)....

'm' din 'ms' = micro Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Aug 21, 2006 6:40 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 22, 2006 1:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nimeni, nimeni?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rostov



Conectat la: 19 Iun 2006
Mesaje: 7

MesajTrimis: Dum Sep 24, 2006 12:35 pm    Titlul subiectului: selectie EQ Raspunde cu citat (quote)

E un pic de povestit pe acesta tema asa ca cel putin deocamdata nu pot decit sa-ti recomand doua carti unde poti gasi informatia cautata:
prima "Amplificatoare Audio si Sisteme Muzicale" autori L. Festila, E. Simion si C. Miron aparuta la editura DACIA ina nul 1990
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rostov



Conectat la: 19 Iun 2006
Mesaje: 7

MesajTrimis: Dum Sep 24, 2006 12:49 pm    Titlul subiectului: selectie EQ Raspunde cu citat (quote)

Imi cer scuze, am apasat pe ce nu trebuia si n-am terminat de introdus tot mesajul... deci: la prima carte este vb. de capitolul 3 "Preamplificatoare de audiofrecventa" - subcapitolul "Preamplificatoare pentru capete magnetice"
Referitor la cea de a doua carte este vb. despre "INDRUMAR PENTRU ELECTRONISTI", vol. 3, autori C. Gazdaru si C. Constantinescu, apruta in "SERIA PRACTICA - Automatica, Informatica, Electronica, Management" la Editura Tehnica in anul 1987, cap. 4 "Inregistrarea magnetica a sunetului si imaginii" subcapitolul 4.2.4. "Echipamentul electronic al unui magnetofon"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
silviu_sam



Conectat la: 29 Dec 2005
Mesaje: 32
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 24, 2006 4:48 pm    Titlul subiectului: diferite valori ale EQ Raspunde cu citat (quote)

@luleashca

Zilele trecute am facut curatenie in colectia de casete audio (peste 500) si am sesizat ca am avut avut 2 casete originale americane care, desi erau pe Cr, aveau EQ120. Deck-ul meu nu avea comutator de EQ, asadar le "trata" ca pe niste casete Cr. Incercand de curiozitate sa probez ce se intampla la inregistrare, am sesizat ca se inregistreaza mai prost decat o caseta Cr standard (cu 70ms EQ).
stima!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community