FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
opinie radiotehnika s90

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Bogdan Costin



Conectat la: 08 Dec 2005
Mesaje: 60
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Oct 08, 2006 4:29 am    Titlul subiectului: opinie radiotehnika s90 Raspunde cu citat (quote)

nu sjtiu daca sa le dau sa le pastrez, boxele sunt ka noi au difuzoarele lor originale, imi plac la nebunie cum suna dar nu imi place ca anul de productie este 1982.... nusj ce sa fac .. ma gandesc ca poate maine cedeaza, ashtept un sfat ....sa le vand sau sa le pastrez???
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Oct 08, 2006 4:29 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Dum Oct 08, 2006 10:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

parerea mea este ca merita sa-ti bati capul cu ele. Sovieticii au facut si boxe bunicele (pentru vremea lor) deoarece fabricau difuzoare bune (tot pentru vremea lor).

Problema la boxele sovietice era calitatea slaba a executiei (mai ales a finisarii cutiei) insa difurile aveau in majoritate suspensie de cauciuc la membrana.

Nu stiu modelele pe dinafara dupa indicativ precum 99,9% dintre forumisti (am avut multe jucarii sovietice si nici atunci nu tineam minte indicativele) asa ca era mai indicat sa faci macar o descriere sau sa pui o poza.

Din ce tin minte am fost impresionat de niste boxe rusesti pe 3 cai si unele mici pe 2 cai. Toate urate ca porcu dar sunau la vremea aia peste orice alte variante comuniste inclusiv peste faimoasele Unitra! (de care aveam si eram mandru!Smile)

Eu daca le-as mai vedea pe alea mici pe 2 cai le-as cumpara si acum macar din curiozitate! Tin minte ca m-au uimit!....A! Imi aduc aminte de unele cu un singur difuzor cutie patrata si urata (toate urate...stilul sovietic) care si alea nu erau rele deloc!
Eu cred ca rusii au fost mari maestrii la difuzoare si chiar (unele) boxe! (nu toate si nu cele foarte ieftine ale lor) Ma intreb daca mai mesteresc boxe in prezent?!

Ca exemplu, de curand am auzit la un dealer HIFI din Bucuresti un amplif rusesc pe lampi (echivalent EL34) care promitea un sunet interesant. Nu mi-a placut in mod deosebit sistemul format cu niste boxe englezesti si sursa ARCAM insa nici camera de auditie foarte mare nu era potrivita. Nu mi-am putut da seama prea mult de posibilitatile amplifului insa prin gaurile carcasei am recunoscut "stilul" electronicii sovietice. Pretul era decent din punct de vedere....audiofil! Very Happy ....s-au dus vremurile cand sculele rusesti erau vandute pe pret de nimic!
Sus
Bogdan Costin



Conectat la: 08 Dec 2005
Mesaje: 60
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Oct 08, 2006 12:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://electronix.org.ru/audio/s-90.jpg cam asha arata , modelul meu este un pic mai nou decat cele din imagine, fara partea neagra de sus , difuzoarele de medii si bass fiind aceleasi ca cele din link.. deci le pastrez.. nu m-ar deranja si alte pareri ..10x
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Traian B



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 130
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 26, 2006 2:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

unii le "tuneaza"...
http://audiohi-fi.narod.ru/workshop/s90.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Joi Oct 26, 2006 2:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Traian B a scris:
unii le "tuneaza"...
http://audiohi-fi.narod.ru/workshop/s90.html

*
Da' cine naiba intelege limba lor de salbateci si cuneiformele Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Apr 22, 2007 12:19 pm    Titlul subiectului: boxe radiotehnika Raspunde cu citat (quote)

Sorin6 , ai grija cum vb de rusi , tie tiar fi convenit sa iti zic ca ai o limba de salbatic si cuneiform? asi dori sa imi zici mie in fata ce ai zis de rusi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community