FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Despre Jitter
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 17, 2006 8:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

danb a scris:
bzfcocon a scris:

Diferenta fundamentala este ca CDDA nu are detectie/corectie de erori


Hai pariu ca are. In modul date e un nivel _suplimentar_ de ECC (o parte din octetii din fiecare sector sint folositi pt asta)

....

The result is a CIRC that can completely correct error bursts up to 4000 bits, or about 2.5 mm on the disc surface. This code is so strong that most CD playback errors are almost certainly caused by tracking errors that cause the laser to jump track, not by uncorrectable error bursts.


Sorry, greseala mea ! Asa e cand vorbesti din auzite si nu te documentezi de la sursa: asa se intelegea din niste posturi mai vechi citite pe aici pe forum.
Daca corectia de erori e asa de buna, atunci de unde dracului apar probleme ? Sau nu apar si de fapt toata tevatura asta cu "bit-perfect" e un bullshit si orice transport care nu e chiar ultima gioarsa este bitperfect ?
D

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Oct 17, 2006 8:43 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Mar Oct 17, 2006 9:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eh ... parca s-ar mai fi discutat ...

Red Book ARE corectie de eroare (CIRC).

Yellow Book are in plus fata de Red Book posibilitatea de a stoca informatie suplimentara in vederea detectiei si corectie erorilor, ceea ce il face (cel putin teoretic) mai rezilient in raport cu informatia utila stocata. Informatia suplimentara este efectiv folosita in discurile CD-ROM standard (CD-ROM mode 1), unde la fiecare din cei 2352 de octeti dintr-un bloc 2048 sint informatie utila stocata iar restul de 304 ofera inca un layer de informatie pentru corectie si detectie de erori ...

Sigur s-a mai discutat si inca pe larg.[/b]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 17, 2006 9:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

goodolddog a scris:

Sigur s-a mai discutat si inca pe larg.[/b]


Despre corectia suplimentara la CD-ul cu date stiu ca s-a mai discutat, acolo e clara treaba.
Despre RedBook si CIRC insa nu imi aduc aminte sa se fi lamurit problema, adica daca corectia este suficienta sau nu pentru bit perfect.
Posibil insa sa nu fi apucat eu sa citesc posturile lui crissugar inante de a le sterge Very Happy

Anyway, o sa sap si eu pe net.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 17, 2006 10:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok, am (re)gasit celebra discutie:

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?p=72083&highlight=bit+perfect#72083

Singura problema care ramane este cum naiba poti sa it dai seama daca un transport reuseste sa extraga toata informatia de pe un CDDA (in afara de metoda urechilor de aur Very Happy) ?
Am inteles din discutii ca daca nivelul de erori creste peste limita la care se mai poate face corectie se face interpolare. Mie nu imi e clar daca acest lucru se intampla in mod curent sau doar pt transporturi/CD-uri foarte proaste ?

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 17, 2006 10:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si inca ceva: circuitul/algoritmul de corectie CIRC este la fel (de bine) implementat in toate transporturile ? In principiu, imi inchipui ca asa ar trebui sa fie, de vreme ce Reed-Solomon este standard.
_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 17, 2006 10:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bzfcocon a scris:
Singura problema care ramane este cum naiba poti sa it dai seama daca un transport reuseste sa extraga toata informatia de pe un CDDA (in afara de metoda urechilor de aur Very Happy) ?
Cu asa numitul "null-test". Detalii gasesti aici, in sectiunea "Some Simple Sound Tests You Can Perform on a DAW"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 17, 2006 10:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Interesant ! Cu singura mentiune ca in acest fel testezi transport+iesire digitala, adica daca extragerea e ok dar iesirea digitala e proasta nu ai cum sa iti dai seama de unde e problema. Si, evident, ai nevoie de o intrare digitala in computer, care si aia trebuie sa fie de incredere.

Mi-a placut fraza:
Citat:

The null test is almost 100% foolproof; a mad scientist might create a system with a perfectly complementary linear distortion on its input and output and which nulls the two distortions outbut the truth will out before too long.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 17, 2006 11:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bzfcocon a scris:
Interesant ! Cu singura mentiune ca in acest fel testezi transport+iesire digitala, adica daca extragerea e ok dar iesirea digitala e proasta nu ai cum sa iti dai seama de unde e problema.
Acest lucru de poate rezolva dar macar ai certitudinea ca totul este (sau nu) in regula. Cu cateva saptamani in urma am facut acest test cu CD player-ul meu (mai bine zis l-a facut altcineva Smile) si initial a dat erori. A fost curatata lentila, dupa care s-a repetat testul si a iesit perfect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Mar Oct 17, 2006 11:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

recuperarea completa a datelor tine exclusiv de transportul mecanic, daca iesirea este "proasta" atunci ea adauga jitter, dar aproape sigur nu va pierde date, dar daca acest lucru se va intampla totusi, se va sesiza fenomenul prin scurte pacanituri, intreruperi, deci sunetul va ramane acelasi, doar ca av avea mici intreruperi.

De retinut ar mai fi ca influenta jitter-ului la frecvente inalte este insesizabila deoarece acesta poate fi redus usor chiar de catre circuitul DAC intern. Beleaua devine serioasa sub 1.000 hz, aici incepe jitter-ul sa "polueze" sunetul, sub acest prag de frecvente se poate sesiza o "incetosare" a sunetului, lucrurile nu mai sunt asa de clare precum la frecvente mai inalte. Daca o sa ascultati Benchmark DAC-1 o sa fiti uimiti de rezolutia acestuia la bas, cat de curat este acesta.In privinta Lavry, mai ales a modelului DA-10 deocamdata am ceva dubii, nu mi s-a parut cu nimic mai bun decat un cdplayer Creek normal pe partea de medii-joase si bas, doar la mediile de sus si inalte are mai multa rezolutie, dar asta nu din cauza jitter-ului. Deocamdata eu nu am vazut masuratori ale jitter-ului la modelul de la Lavry.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 17, 2006 11:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul2006 a scris:
recuperarea completa a datelor tine exclusiv de transportul mecanic, daca iesirea este "proasta" atunci ea adauga jitter, dar aproape sigur nu va pierde date, dar daca acest lucru se va intampla totusi, se va sesiza fenomenul prin scurte pacanituri, intreruperi, deci sunetul va ramane acelasi, doar ca av avea mici intreruperi.


Nu e vorba ca iesirea pierde date, ci de faptul ca jitterul si reflexiile in cablu intre transport si aparatul care face inregistrarea pot genera erori in fluxul de biti care nu mai sunt corectate de nimeni. In acest caz, nu ei de unde sa stii daca diferenta vine de la transport sau de la erorile de pe linie.
Ideea e trebuie sa fii cat de cat sigur ca linia digitala folosita pt inregistrare este in regula ca sa tragi concluzii despre transport.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Mar Oct 17, 2006 12:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am crezut ca sunt destul de clar: daca pe linia de transmisie problemele sunt atat de mari atunci vor exista intreruperi deoarece nimeni nu mai interpoleaza, deci sunetul va ramane de aceeasi calitate din punctul de vedere al bitilor, doar ca vor aparea pacanituri, intreruperi de date. daca aceste intreruperi nu apar inseamna ca totul este ok, bit-perfect si ramane doar influenta jitter-ului.

Bine.... Smile mai apare o situatie delicata de care se vorbeste foarte putin si culmea, de cele mai multe ori ea este vinovata..... Transporturile noi cam toate recupereaza bit-perfect, sau pe aproape, mici scapari sunt perfect tolerabile de catre ureche, dar nu trebuie sa uitam ca practic toate dvdplayerele, cdplayerele moderne lucreaza cu DAC-uri interne pe 96khz , eventual 192khz. Cum aceste frecvente de esantionare nu sunt divizibile direct(printr-un numar intreg) cu 44.1 khz este nevoie sa se efectueze un upsampling asincron, practic datele originale sunt distruse si pe baza acestora se creeaza alte date noi aproximate cu primele, dar nu identice. Wink Cred ca banuiti ca aproximarea aceasta necesita o putere de calcul mare, deci deocamdata de cele mai multe ori se produce o aproximare grosiera. Dar lucrurile nu se opresc aici din pacate..... la iesirea digitala SPDIF a aparatului este bine sa se ofere frecventa de esantionare de 44.1khz, pentru o compatibilitate mai mare, nu ? Corect. Producatorii de chipset-uri cauta sa integreze toate functiile digitale sub umbrela aceluiasi chip, astfel si pretul scade foarte mult, deci..... semnalul ajuns la 192khz sa spunem este coborat din nou la 44.1 khz printr-un downsampling tot....asincron, deci alte aproximari grosiere. Rezultatul va fi un sunet pe iesirea digitala SPDIF prost.

Dar evident, nu este o regula, unii producatori de aparate dvd ofera la iesirea SPDIF un semnal curat de 44.1khz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
teo



Conectat la: 16 Ian 2004
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 17, 2006 12:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Care sunt acei producatori si ce modele sunt cele cu semnal digital la iesire pur ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 17, 2006 1:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul2006 a scris:
am crezut ca sunt destul de clar: daca pe linia de transmisie problemele sunt atat de mari atunci vor exista intreruperi deoarece nimeni nu mai interpoleaza, deci sunetul va ramane de aceeasi calitate din punctul de vedere al bitilor, doar ca vor aparea pacanituri, intreruperi de date. daca aceste intreruperi nu apar inseamna ca totul este ok, bit-perfect si ramane doar influenta jitter-ului.

Eu nu vorbesc de probleme atat de mari incat sa duca la intreruperi si pacaneli, ci de exemplu de un singur bit interpretat eronat din cand in cand. De ce ar produce acesta intreruperi sau pacaneli ? Eu cred ca trece neobservat.

greierasul2006 a scris:

dar nu trebuie sa uitam ca practic toate dvdplayerele, cdplayerele moderne lucreaza cu DAC-uri interne pe 96khz , eventual 192khz. Cum aceste frecvente de esantionare nu sunt divizibile direct(printr-un numar intreg) cu 44.1 khz este nevoie sa se efectueze un upsampling asincron, practic datele originale sunt distruse si pe baza acestora se creeaza alte date noi aproximate cu primele, dar nu identice. Wink

Nu neaparat. In general DAC-urile de care vorbesti accepta si 44.1kHz nativ. De ex, in DVD-ul meu Panasonic S49- un DVD ieftin - poti alege daca vrei upsampling din CD sau nu, iar acest upsampling se face nu la 192 kHz, ci la 172,4, tocmai ca sa fie multiplu de 44,1
Sper ca nu vorbeaii de DVD-uri YAKOJUKUTAWA de 1 milion de ROL Very Happy

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radumatei



Conectat la: 13 Sep 2006
Mesaje: 173
Locatie: The Hague, Netherlands

MesajTrimis: Mar Oct 17, 2006 1:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu recomand sa se incumete careva (care poseda un osciloscop) sa faca un eye-pattern chiar dupa iesirea din circuitul de corectare de jitter ca sa vedeti ca asa zisele "coloratii" au cu totul alte cauze.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 17, 2006 2:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De fapt asa se si masoara corect jitter-ul. Altfel e crede si nu cerceta.
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 3 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community