FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Boxe de chitara

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Sergiu



Conectat la: 22 Noi 2003
Mesaje: 12

MesajTrimis: Sam Noi 22, 2003 11:27 pm    Titlul subiectului: Boxe de chitara Raspunde cu citat (quote)

Salve tuturor. Am si eu o intrebare: Care e cea ai buna incinta pt. boxe ce urmeaza a fi folosite pt. chitara?De ce?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Noi 22, 2003 11:27 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Lun Noi 24, 2003 10:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca te referi la chitara electrica si anume solo sau armonie (nu bass).
Iti trebuie un difuzor de banda larga (50Hz-15.000Hz) cu presiune acustica ridicata (92-93dB) si o incinta transmission-line sau bassreflex. Astea se folosesc uzual dar mai conteaza si daca o folosesti ca monitor sau pentru sonorizari la concerte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
overdrive



Conectat la: 20 Ian 2004
Mesaje: 70
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 10:44 am    Titlul subiectului: boxe chitara... Raspunde cu citat (quote)

pai conteaza ce tip de difuzor ai dar in general se face o cutie semi deschisa pentru a avea un sunet mai 'atacat' in frecventze medii si inalte.daca gasesti un difuzor care sa 'dea' relativ liniar intre 100hz-si 5khz este excelent!eu ti-as recomanda citeva tipuri dar nu o fac aici pentru a nu fi acuzat ca fac publicitate gratuita unei firme anume.eu ma ocup chiar cu constructia ampificatoarelor de chitara si am ceva experienta in domeniu.astept raspuns.
_________________
vivat tubes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Sergiu



Conectat la: 22 Noi 2003
Mesaje: 12

MesajTrimis: Sam Ian 24, 2004 12:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In primul rand merci de mesaj. Da, as fi interesat sa aflu cum ce dif-uri ar fi bune pt. chitara.

Mai am o intrebare in legatura cu boxa semideschisa: Ce e o boxa TL sau ceva gen Ecran Infinit? Boxa mea trebuie sa fie compacta deci de TL nu poate fi vorba si din Ecran Infinit, nici egalizat sunetul in domeniul joaselor nu a fost la fel de curat decat cel al unui TL.

Dif-ul pe care il am acum e unul de 8" merge intre 35-4,5K si SPL(1w/1m)98Db. Mai folosesc doua tweetere piezo pt. inalte si ma gamdeam la amplif separat pt. joase si inalte.

Sunt curios de orice comentariu si sugestie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Sam Ian 24, 2004 2:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Shocked Shocked Shocked
Nu folosi piezo pe boxa de chitara !!!

Pt. chitara ai nevoie de niste difuzoare speciale , cu frecventa de rezonanta Fr mai mare de 65Hz si eficienta de cel putin 100dB/1w/1m.

Pentru a obtine o liniaritate buna ai nevoie de o banda de frecventa NELINIARA a difuzorului , facuta in asa fel incat sa compenseze neliniaritatile chitarei . Un difuzor bun , facut de oameni care stiu meserie , va avea cam 103-105 dB/1w/1m pe la 3Khz si va putea sa redea si 10Khz (-10dB).

In acest fel sunetul produs de coarda chitarii ( compus din multe armonici ) va putea fi recompus de incinta cu fidelitate maxima.

Pentru o boxa de chitara "adevarata" , nu ai nevoie de difuzoare de inalte. Eu prefer sa aiba, dar eu judec cu mintea unui om care nu stie sa cante la chitara .

Nu stiu sa spun de ce dar toti marii chitaristi prefera boxele deschise ( open baffle ) catre spate.

Fara a vrea sa fac publicitate ( pt. ca distribui aceste difuzoare in Romania ) pot recomanda cateva modele pe care le cunosc bine si stiu cum suna :
http://www.paudio-europe.com/products/db_1_11.htm
in special aceste doua modele , ideale pt. o incinta cu un singur difuzor :
http://www.paudio-europe.com/products/db_product_1_11_g-1246.htm
http://www.paudio-europe.com/products/db_product_1_11_g-1252.htm
Pt o incinta cu 4 difuzoare ( tip Marshall ) iti recomand :
http://www.paudio-europe.com/products/db_product_1_11_g-1245.htm

Avantajul de a avea un difuzor eficient se materializeaza intr-o incinta compacta , usoara si in faptul ca nu este necesara o amplificare extrema.

Daca te vrei sa te respecti gasesti pe cineva sa-ti faca un amplificator pe lampi de 120W rms / 8ohm . Un asemenea sistem te va costa cu totul , cel mult 400 Euro fata de 1000-1500 Euro cat costa unul de " firma" .
De sunat va suna la fel sau chiar mai bine daca ai bafta de meseriasi .

Cel mai greu va fi sa gasesti constructorul amplificatorului pe tuburi. Preferabil ar fi ca totul sa fie pe lampi , inclusiv preamplificarea si corectia de ton ( 160 Hz , 320 , 640 Hz , 1300 Hz , 2600 Hz , 5000 Hz si 10000 Hz ).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
overdrive



Conectat la: 20 Ian 2004
Mesaje: 70
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Lun Ian 26, 2004 11:14 am    Titlul subiectului: combo de chitara... Raspunde cu citat (quote)

are dreptate DJ DNA cu piezo pe chitara!suna nenatural.daca esti din bucuresti poti sa vii sa vezi si sa auzi un amplif de chitara pe tuburi de vreo 75w.eu folosesc difuzoare eminence seria beta de 12 tzoli.dj dna se pricepe bine de tot la difuzoare(ca dovada linkurile date spre vizionare-excelente difuzoare sint acolo!)dar tot nu este cunoscator in ale sunetului chitarii.nu trebuie egalizator la chitara!se merge pe clasica corectie joase medii inalte dar trebuie sa fie o corectie mai 'dura' (+- 20 db )si cu o banda de frecvente mai larga.pentru a avea diferite tonuri pe distorsiune se fac nishte corectii mai speciale de tip trece banda(in domeniul frecventelor medii tip trece banda tiv V sau U intors).eu ma ocup cu asha ceva de vreo 5-6 ani si am ajuns la performantza unor amplificatoare despre care multi au zic ca suna mai bine decit ampurile de serie ale unor firme renumite in domeniu.nu am pretentia de a ma pune cu ''marii'' in domeniu dar sa shtii ca merita sa asculti ce fac eu.pot sa itzi trimit si sample daca specifici o adresa de mail.dar trebuie sa imi specifici ce anume cintzi tu(doar pe clean sau ai un procesor unde ai si distorsiune?) pentru ca cele mai bune distorsiuni sint cele de pe amplificatoare.apropo pot sa fac amplificatoare pe lampi dar pina in 150w.astept raspuns.
_________________
vivat tubes!


Ultima modificare efectuata overdrive la Mie Ian 28, 2004 10:42 am, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 26, 2004 1:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant ...

Ultima modificare efectuata de catre Bogdan la Vin Mar 10, 2006 2:33 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mar Ian 27, 2004 12:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Overdrive ,
Nu am foarte multe cunostinte despre chitara , ai intuit corect .
Frecventele pe care le-am pus sunt pe niste boxe de chitara Trace-Elliot si Peavey . Oricum nu conteaza acest aspect . Am facut ceva vreo 15 compacturi de chitara cu amplificatoare pe tuburi folosind niste kituri din Anglia.

Mereu am avut probleme legate de amplificatoare ( logistica si dificultati legate de import ) .
Te rog sa-mi dai o adresa de E-mail si un numar de telefon pt. ca vreau sa-ti propun o colaborare. Eu fac boxele , tu sa faci amplificatoarele . Am cerere pt. boxe de chitara destul de mare.

Sunt convins ca poti face amplificatoare cel putin la fel de bune ca si cele de " firma " . Trebuie sa discutam un pic si despre design si alte amanunte.

Am o sursa de transformatoare toroidale ( custom made ) , bune si ieftine . Daca crezi ca iti va fi de folos , te rog sa-mi spui .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sergiu



Conectat la: 22 Noi 2003
Mesaje: 12

MesajTrimis: Mar Ian 27, 2004 1:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dJ dna: intr-adevar drive-rele pe care mi le-ai aratat sunt f. bune si overdrive: stiu ca amplif-urile pe tuburi suna cel mai bine pt. chitare.

In momentul asta cred ca trebuie sa fac o precizare: boxa pe care o fac e pt. un prieten ce inca nu site sa cante la chitara dar isi va baga toti bani in chitara, eu fac pt. el boxa si amplif-ul si bugetul alocat pt. ele este undeva sub 100euro. El vrea sa foloseasca boxa si pt. a asculta alte genuri de muzica. In momentul asta m-am decis pt. o incinta bassreflex. Credeti ca se peate face ceva mai bun (tinand cont de buget)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
overdrive



Conectat la: 20 Ian 2004
Mesaje: 70
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Mie Ian 28, 2004 10:23 am    Titlul subiectului: boxe chitara... Raspunde cu citat (quote)

multumesc ca ati raspuns asa repede si o sa incerc sa raspund cit mai pe larg.ptr sergiu-daca amicul tau vrea sa aiba boxa de chitara pe care sa sune si pe muzica mai bine sa se lase pagubas.ptr dj dna-o sa itzi dau un mesaj pe privat ca sa nu aiba oamenii impresia ca ne facem reclama.pentru cine vrea sample sa ceara la andyfloyd2002@yahoo.com
_________________
vivat tubes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community