FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
De pe caseta digital 8 la SVCD

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
stef69ro



Conectat la: 30 Iun 2003
Mesaje: 11

MesajTrimis: Joi Iul 10, 2003 1:54 am    Titlul subiectului: De pe caseta digital 8 la SVCD Raspunde cu citat (quote)

As dori sa pastrez filmarile realizate cu o camera video digital 8 ,pe CD in format SVCD, ca sa le pot vizualza cu un DVD player la TV.
Ma puteti indruma care ar fi pasii in amanunt pt. realizarea acestui lucru?Am citit pe net citeva subiecte asemanatoare dar nu a fost tratat subiectul de la cap la coada clar.
Va multumesc anticipat pt. raspunsuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iul 10, 2003 1:54 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iul 12, 2003 8:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai in principiu e vorba de un transfer digital pe HDD a informatiei de pe banda (iti trebuie sistem bunicel si HDD mare) si apoi de compresie cu un program gen TMPGEncoder dupa profile gata facute (SVCD PAL)apoi rumeaza arderea pe un CD cu Nero (are si el profil presetat pentru svcd)

spune-ne ce nu stii sa faci, sau unde te incurci

un ghid amanuntit despre DV 2 AVI (DivX) vei putea citi in revista...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
stef69ro



Conectat la: 30 Iun 2003
Mesaje: 11

MesajTrimis: Dum Iul 13, 2003 12:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai sa incepem cu inceputul. (captura)
Sistemul este un P4 la 1,5 Ghz, RAM 256 ramburs , (cred ca ii mai iau 256) si HDD 80 Gb. SO este win XP prof.
Camera video e un digital 8 Sony 355 E.
Deci sa incepem cu captura.Din ce am mai citit pe net am inteles ca captura ar trebuii facuta prin cablu i.Link .Problema e ca camera desi are mufa pt. acest tip de cablu ,nu a avut acest cablu in cutie si nici calculatorul meu nu are un conector IEEE1394 .
Camera mai are iesire AV A/V ,S-Video si USB.(aceste cabluri au si fost in cutie).
prima intrebare ar fi: trebuie neaparat ca transferul sa se faca prin i.Link sau e suficient si cablu USB?
Ce program de captura ar fi mai indicat si mai ales in ce format sa fac captura ( DV ,avi, mpg etc.)?
Ultima intrebare legata de captura ar fi urmatoarea:
Pe hardiscul de 80 G am facut 4 partitii in format FAT 32.Am inteles ca ar fi mai bine daca partitia este NTSF ca sa scapam de marimea maxima de 4 G a unui fisier din FAT 32.Daca golesc o partitie de date ,pot sa o transform cu Partitiomagic 8 de exemplu din FAT 32 in NTSF si sa am pe hardisc 3 partitii FAT 32 si una NTSF ?sau trebuie ca tot hardiscul sa fie NTSF?in acest din urma caz vor mai functiona programele care au fost instalate cind partitia era de tip FAT 32?
PS.
cind apare revista? Doru zicea pe forum ''Saptamina 28 (7-14 iulie) va fi in chioscuri '' .Eu, azi 13.07 am intrebat la mai multe chioscuri si nu au auzit de revista.

Off topic
Fiind o revista HiFi & Multimedia as vrea sa va intreb daca o sa va ocupati si de domeniul TV ?
.De ex. am citit si ''Ghidul cumparatorului de camere video noi si SH'' si mi-a placut f. mult ,e interesant si instructiv,dar din pacate l-am gasit si citit dupa ce am cumparat camera mai sus mentionata, daca il citeam inainte poate cumparam alt model.
Acum as dori sa cumpar de ex. un TV mai deosebit.Niciunde pe net nu se discuta despre un ''ghid a cumparatorului de TV'' sau nici macar despre TV-uri in general .Nu exista nici un forum dedicat TV-ului,desi cum s-a zis si la stiri. romani petrec ore in sir (5-6 ore) zilnic in fata TV-ului si exista in toate locuintele.Si in magazine daca ii intrebi pe vinzatori daca modelul care il au in vinzare cu zeci sau sute de milioane are PIP activ, PAT sau PAP activ habar nu au si in cel mai bun caz au auzit de PIP dar nici despre PIP nu stie daca e activ sau arata citeva secunde pe un canal si trece la altu etc............ .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 13, 2003 11:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Deci sa incepem cu captura.Din ce am mai citit pe net am inteles ca captura ar trebuii facuta prin cablu i.Link .Problema e ca camera desi are mufa pt. acest tip de cablu ,nu a avut acest cablu in cutie si nici calculatorul meu nu are un conector IEEE1394


iti trebuie o placa firewire cu conector pentru IEE1394. e in jur de 25-30$ una normala, cumpara cat de ieftina poti pentru ca indiferent de model si pret, este acelasi lucru. vezi sa aiba inclus si cablu cu ea, e foarte scump separat

>prima intrebare ar fi: trebuie neaparat ca transferul sa se faca prin i.Link sau e suficient si cablu USB?

trebuie neaparat i.Link.
prin USB TRV355 mi se pare ca stie sa-ti dea un mpeg1 deteriorat calitativ in proportie de peste 75% si de rezolutie un sfert din originalul video. USB in general este pt poze, e o magistrala de viteza mica (cu exceptia versiunii 2.0 care poate 480Mbps)

poti sa-ti faci o anumita partitie FAT32 si alta NTFS, nu trebue tot HDD-ul sa fie la fel.

Citat:
Ce program de captura ar fi mai indicat si mai ales in ce format sa fac captura ( DV ,avi, mpg etc.)?


programe recomandate ...hmmm, pai chiar MovieMaker-ul care se lanseaza implicit cand iti detecteaza computerul camera. nu conteaza ce soft folosesti, transferul trebuie sa il faci DV (3.6MB/sec sau 25Mbps) in acest fel asigurandu-te ca tragi in calculator informatia identica de pe banda (este o copiere bit cu bit ca de pe un CD-ROM, fara nici o pierdere de calitate)

da, revista mai intarzie un pic dar este in ultima faza de punere in pagina a articolelor si trimis la printare
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community