FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
SONY CCD TRV 418 sau SONY DCR-TRV245

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
lukas



Conectat la: 07 Iul 2003
Mesaje: 5
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 07, 2003 10:28 am    Titlul subiectului: SONY CCD TRV 418 sau SONY DCR-TRV245 Raspunde cu citat (quote)

SONY CCD TRV 418 sau SONY DCR-TRV245
Considerandu-ma un novice in privinta camerelor video vroiam sa intreb care dintre cele doua camere merita achizitionate, si daca se merita diferenta de pret dintre cele doua si SONY CCD TRV 218.
Sunt cumva altele la JVC sau Panasonic care sa merite mai mult si la acelasi pret sau chiar mai ieftine?
Multumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Iul 07, 2003 10:28 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
gian_ibi



Conectat la: 08 Iul 2003
Mesaje: 3
Locatie: Roman

MesajTrimis: Mar Iul 08, 2003 4:30 pm    Titlul subiectului: Iti Recomand... Raspunde cu citat (quote)

[color=blue][/color][size=18][/size]
Salut lukas! Very Happy Ma inclin in fata deciziei tale, care da dovada de intelepciune, caci ma bucur cand vad ca lumea stie ca Sony e cel mai bun,pe langa Samsung si Canon(cel putin la camere video)
Ma bucur deasemenea ca iti doresti ca amintirile tale sa se pastreze proaspete4ever! De aceea iti recomand modelul DCR-TRV245e,din simplul motiv a e digital si calitatea imaginii e superioara...Ma gandesc de asemenea ca nu strica daca ti-as spune ca modelul a aparut recent,deci e dotat pe masura asteptarilor tale.Eu zic ca pentru inceput e foarte buna si nu-mi ramane decat sa-ti urez filmare placuta! listening
In ceea ce priveste alte marci de camere video eu, cu o umila dovada de respect, iti recomand sa-ti cumperi second-hand sau de la bisnitari,daca nu dispui de un buget mare, sa-ti iei un Sharp VL-WD250u.Desi second, iti promit ca nu te vei indoi de alegerea sa, caci e una din cele mai performante camere miniDV pentru incepatori. Chiar daca sunetul stereo lasa un pic de dorit,camera are un lacas pentru diferite accesorii,astfel ca iti poti procura si un microfon cu zoom,mai performant. Dar calitatea imaginii e exceptionala,iar zoom-ul optic de 26x si stabilizatorul optic fac din camera o adevarata bijuterie a tehnologiei. Daca totusi ti-am presarat sare pe rani cu sfatul meu de a lua in considerare si o camera second-hand,te pot linisti spunandu-ti ca,daca ai rude sau prieteni din America,care vin curand pe-acasa,ii poti ruga sa-ti cumpere ei de-acolo Sharp-ul,nou-nout,cu garantie 1 an la doar 300$!!! Dar totusi daca vrei un sfat mai util pentru tine,iti spun ca Exclamation casetele miniDV sunt mult mai scumpe decat cele Digital8. Deci daca vrei sa filmezi fiecare moment din viata,investitia in miniDV ar fi destul de mare! (o caseta miniDV costa 250-260.000,pe cand un de 8mm cam130.ooo deci jumatate.)
Un alt sfat pe care nu m-as supara daca il iei in considerare ar fi ca,daca totusi ti-ai pus gandul la sony 245, iti spun sa il iei de la Germanos,nu de la magazinele astea de electro-casnice(Domo,Flanco,Altex,Metro,etc.)deoarece pretul e mai bun. Asta daca ai bani deajunsi,deoarece ma gandesc cu teama ca la Germanos nu ai putea cumpara in rate.
Asadar sperand ca te-ai mai lamurit,sau nu,iti recomand si un link care ,sper, il vei considera util: www.whatcamcorder.com Sa-ti fie de folos in aprofundarea cunostintelor. Apropo daca accesezi site-ul sa dai la reviews-search, vei vedea articole despre zeci de camere video...Asa te vei lamuri mai bine.
Din nou ma inclin in fata domniei tale si te rog a nu ma ocoli daca,vreodata,la randul meu,voi cere un sfat...
Iar pentru a te lamuri asupra recomandarilor mele,tin sa te anunt ca si eu m-am gandit la Sony DCR-TRV245 si la un Sharp de-al unui prieten care'l da cu 250$...
Inca o data iti multumesc pentru ca ai avut rabdarea a-mi citi sfaturile si ma rog domniei tale a ierta felul meu de vorba,caci tocmai am terminat de citit Zodia Cancerului si mi-au ramas in cap vorbele moldovenilor de demult ! Wink

_________________
Lucrul cel mai de pret in viata sunt amintirile.Sa le pastram in viata ! (Logo Sony-1989)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iul 12, 2003 8:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

lukas prima e un HI8 si a doua un Digital8, nu ?
daca ai de filmat la interior si in lumina slaba, s-ar putea sa-ti surada mai mult prima solutie, contrar intuitiei digital>analaogic

daca nu, digital inseamna in rest mai bun si mai nou ca tehnologie, deci poti alege si a doua, dar eu nu cunosc preturile celor doua modele (poate ne dai si tu mai multe detalii), plus ca nu le-am avut in mana pe nici una...si atunci orice recomandare este de prisos, nu ai cum sa stii cum se comporta o camera pana nu apuci sa o testezi....

specificatiile sau documentatia nu este relevanta ca la un (de ex) procesor unde vezi pe el cat scrie in Mhz si citesti pe net scoruri de 3DMark....

ai citit articolul meu de pe site despre camere video ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bdl



Conectat la: 11 Mai 2003
Mesaje: 80
Locatie: craiova

MesajTrimis: Lun Iul 14, 2003 4:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lucas,
Radu are dreptate in ceea ce priveste comportarea la lumina scazuta.Eu am un sony 330 si la lumina scazuta calitatea imaginii scade.De aceea e recomandata o lampa, cu alim separata eventual ca sa nu-ti manince din acc camerei.
Pe viitor tot pe digital voi merge pt ca evit o serie de complicatii inutile la transferul pe hdd.Treverea semnalului din analogic pe digital se face automat cu o anumita pierdre de calitate.
Gian, germanos aia au si ei vreo pagina pe net, da si tu un link.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community