FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ce sa aleg din oferta de la Germanos?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ata_k_cid



Conectat la: 05 Mai 2004
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Mai 05, 2004 1:03 pm    Titlul subiectului: Ce sa aleg din oferta de la Germanos? Raspunde cu citat (quote)

Salut...sunt nou pe acest forum, e prima postare de mesaj.Dupe ce am citit pe aici, sunt destui care se pricep la camere; lor vreau sa le cer sfatul: Intentionez sa cumpar o camera video si cea mai interesanta oferta am gasit-o la Germanos. Au acum 2 Sony si 2 JVC in catalog.Sony DCR-TRV265 SI DCR-HC18. DCR-TRV265 are CCD-ul la doar 540Kpixeli spre deosebire de ce ofera majoritatea, in jur de 800...well, stiu teoria cu standardul PAL si rezolutia de 720x576, etc...restul pt stabilizare, etc.A incercat cineva camera asta, ca astia de la magazin aduc numai pe comanda?!?Cat e de importanta existenta lampii incorporate?asta are, DCR-HC18 nu da' aia e miniDV nu digita8.Si la capitolul asta am nevoie de ceva pareri.JVC habar nu am ce optica foloseste, dar la Sony am vazut Carl Zeiss.JVC-urile sunt GR-D73 SI GR-D20.Sony ala digital8 are zoom optic interesant 20x...celalalt mai destept numai 10x...JVC ambele au 16x...unele au si intrari...asta ma intereseaza iar!
Well, astept cat mai repede sfaturile voastre bine intentionate !
Sa auzim numai de bine !Servus!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Mai 05, 2004 1:03 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bakunin



Conectat la: 05 Dec 2003
Mesaje: 164

MesajTrimis: Mie Mai 05, 2004 2:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca un start ai putea sa dai un search pe forum, dupa camerele respective.
Apropoape sigur a mai vorbit cineva de ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mugurel



Conectat la: 26 Feb 2003
Mesaje: 131

MesajTrimis: Mie Mai 05, 2004 4:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lampa incorporata de la camerele Sony nu are nici o utilitate practica. Spotul bate pana la max 2.5-3m si nu reuseste sa acopere uniform zona in care se filmeaza. Rezultatul final este o pata de lumina in mijlocul imaginii.
Carl Zeiss este o chestie de marketing asa ca trebuie ignorata.
Ar fi bine sa alegi ceva care are intrare DV si eventual si intrare analogica audio/video.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 06, 2004 1:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nici o lampa incorporata nu face ce ar trebui, toate se comporta cam cum ti-a explicat si mugurel. TRV345 (echivalentul putin mai evoluat al lui DCR-TRV265) si GR-D20 am testat prin revista nr 1 si 2....HC14 speram acum la numarul 4
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ata_k_cid



Conectat la: 05 Mai 2004
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Mai 26, 2004 10:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multam fain de raspunsuri.Apropos, boier Radu, daca tu esti autorul articolului cu alegerea camerelor video, felicitari, e bun!Poate lamuri chiar orice profan, Razz chiar m-a ajutat mult.Si raspunsul de aici!Intre timp, am ales un JVC GR-D73, dupa ce am comparat mai mult specificatiile producatorilor si am ales ce-mi trebuia mie.
A, intre timp am ajuns si pe la un MediaMarkt in Viena.Iti vine sa plangi cand vezi preturile de acolo...camerele foto digitale sunt si cu 35-40% mai ieftine..ma refer la cele de la 3.1Megapixeli in sus...camerele video iar...mult mai ieftine...am comparat preturile online, inainte de a merge...mi-am facut o lista de preturi "romanesti" si am comparat pe net si in magazin acolo.Au mai zis destui aici ca orice e mult mai ieftin dincolo...groaznic de multa dreptate au!Si in Germania, sunt chiar si mai ieftine ca la austrieci...No, io n-am luat de acolo ca mi-a promis "sefa" ca-mi rupe femurul si mananc numai hrana rece de ma bag in banii de concediu...asa ca, rate, fratilor! Laughing Laughing N-am avut de ales, mai ales ca m-am jurat ca nu mai plec in concediu fara camera.Deci, fratilor, care mai vreti camere, dati un ochi pe net la www.mediamarkt.de sau www.mediamarkt.at si sunati-va rudele, prietenii de acolo....sau si mai fain de ajungeti acolo personal.Apropo, io am mai gasit si un magazin Niedermeyer si unul Saturn, tot specializat pe Hi-Fi...au la unele preturi mai mici ca Mediamarkt.
Sa auzim numai de bine !
No ser'us !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community