FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
CD-uri din sticla

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 23, 2006 3:33 pm    Titlul subiectului: CD-uri din sticla Raspunde cu citat (quote)

http://www.glasscd.com/


Breaking news, ca sa zic asa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 23, 2006 3:33 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Joi Noi 23, 2006 6:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ideea este veche de 30 de ani cel putin.... are calitati dar si multe dezavantaje. Este greu, deci viteza de rotatie va fi mica, in nici un caz 50x, poate 1x. Daca l-ai scapat pe jos cred ca face mizerie pe gresie Laughing In plus mi-a placut faza ca este perfect transparent deci ofera un sunet mai putin distorsionat Laughing Singura logica a acestui disc ar fi ca imbatraneste mult mai greu, e bun de folosit rar ca arhiva peste ani si ani dar nu se preteaza la utilizarea zilnica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 23, 2006 6:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul2006 a scris:
In plus mi-a placut faza ca este perfect transparent deci ofera un sunet mai putin distorsionat Laughing

Mainichi Daily News a scris:
Information on the glass CD is read by laser. Because existing plastic CDs are not completely transparent, information on them cannot be read perfectly. They are also susceptible to bending or warping if left in sunlight or humid areas, which leads to sound distortion.

As glass CDs are completely transparent, information on them can be read perfectly, improving sound quality. They are not affected by heat or humidity and remain in perfect condition forever.

Si uite-asa vedem cum greierasul receptioneaza, proceseaza si transmite mai departe informatia de pe internet ... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 23, 2006 8:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
As glass CDs are completely transparent, information on them can be read perfectly, improving sound quality.


Cred ca asta era fraza cheie.

Adica in cazul cd-urilor uzuale, informatia nu este citita in mod perfect, iar sunetul e mai prost, exact ca la un vinil uzat Very Happy

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Joi Noi 23, 2006 10:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MariusO a scris:
Citat:
As glass CDs are completely transparent, information on them can be read perfectly, improving sound quality.


Cred ca asta era fraza cheie.

Adica in cazul cd-urilor uzuale, informatia nu este citita in mod perfect, iar sunetul e mai prost, exact ca la un vinil uzat Very Happy


Asa se vorbea si prin anii 97 ~ 98 despre CD-urile trase la viteza de 4x.
Am intalnit oameni care se jurau ca ei aud diferentele de "turatie" .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Mar 09, 2007 2:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mutat la Stereophile (Formatul Redbook) si splituit..
Sus
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Vin Mar 09, 2007 7:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Purs, nu transparenta discurilor este vinovata pt erorilor la citire, sau cel putin ea nu da grosul erorilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community