FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Camera video - alegere dificila

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
intercity



Conectat la: 12 Mai 2004
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Mai 12, 2004 1:14 am    Titlul subiectului: Camera video - alegere dificila Raspunde cu citat (quote)

Dragi cititori,

Am nevoie de sfaturi de profesionisti pentru alegerea celei mai bune variante. Pana la sfarsitul acestei saptamani trebuie sa ma hotarasc ce camera video cumpar. O va cumpara cineva din Anglia, bugetul disponibil este in jur de 400 lire (adica 24 mil lei).

Am citit cam tot ce s-a scris pe forum, nehotararea insa persista. Am gasit vreo 10 modele care se incadreaza in acest pret. Daca as elimina Samsung VPD33 sau Sharp VLZ5H din discutie (nu am citit cuvinte frumpase despre Samsung iar despre Sharp, aproape deloc), mai raman totusi vreo 3 modele Sony, vreo trei Panasonic si un JVC si un Canon.

Deci ce parere aveti, care dintre ele este cea care merita luata:

- Sony DCRTRV250
- Sony DCRTRV265 (curios, modelul asta este chiar mai ieftin decat primul, o fi vreo promotie)
- Sony Hc14
- Panasonic NVDS60
- Panasonic NVGS10B
- Panasonic NVGS11B (asta ma atrage prin faptul ca are zoomul optic de 24x; diferenta mare fata de celelalte Panasonic care au 10x)
- JVC GRD23
- Canon MV700

Toate au acelasi pret (cu exceptia lui 265), sunt miniDV (cu exceptia primelor doua sony care sunt digital8, am vazut insa ca nu sunt diferente de calitate intre cele doua formate), toate au DV out (nu au si In dar nu voi ajunge eu chiar pana acolo; la Sony 250 scrie ca ar avea si DV in; asa o fi?)

Intrebari principale: care din fime sa o aleg? ce model?

Intrebari secundare: ce reprezinta mini DVS? Are vreuna dintre ele inclus cablul firewire? Ce reprezinta cablurile AV?

Informatiile despre camerele respective le-am gasit la www.argos.co.uk, sectiunea camcorders.

Radu, parerea moderatorului nu poate lipsi...Smile

Multumesc,
Intercity
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Mai 12, 2004 1:14 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Mie Mai 12, 2004 11:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ceea ce pot sune este despre Panasonic si Sony, astea le-am avut in mana si stiu cam ce pot:
dpdv al filmarii la lumina slaba respectiv stabilizator de imagine e SONY.
250 are intradevar DVin dar lucreaza greu butonul de zoom (a se intelege nu e destul de fin)
vezi daca nu poti un trv14 sau 19 sau chiar 22 (la 400lire ar trebuii sa iasa)
Despre celalelate modele sa se afirme altii

_________________
Tata chinez / \ mama japoneza \ / Eu NU VAD NIMIC - -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
intercity



Conectat la: 12 Mai 2004
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Mai 12, 2004 2:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru opinie. Deci, un vot pt Sony pana acum.

TRV14, 19 sau 22 sunt mai scumpe.

dar un trv14 e mai bun decat hc14? daca da, ce are in plus?

care serie e mai noua, TRV sau HC?

s-ar putea sa ma orientez catre un HC18, are super steady shot, are telecomanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community