FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Proiect:Incinta cat mai bine izolata fonic. ce material fol?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
catalin1984



Conectat la: 10 Noi 2006
Mesaje: 34

MesajTrimis: Dum Dec 03, 2006 1:16 am    Titlul subiectului: Proiect:Incinta cat mai bine izolata fonic. ce material fol? Raspunde cu citat (quote)

De fapt incinta are ca scop punerea componentelor dintr-o carcasa de computer. Cu alte cuvinte realizarea unei carcase de computer cu sursa placa de baza si ce mai are prin ea din lemn sau alte materia care se gaseste de cumparat cu scopul de a fi cat mai silent.

Ideea ar fi asa: As avea nevoie de 2 incinte una pt un sub si una pt o carcasa de computer

Ele vor arata cat mai asemanator din motive evidente. Chiar si aerisirea fata urmand sa fie un vent de 120 mm la carcasa.

In cele din urma intrebarea mea: ce materiale ma sfatuiti sa folosesc si unde le gasesc.

Multumesc anticipat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Dec 03, 2006 1:16 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 2:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Plywood Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 6:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Munca multa cu rezultate discutabile. Pt silentiozitate se folosesc alte tehnici (ventilatoare silentioase, aplicarea de materiale fonoabsorbante pe peretii carcasei, ventialtoare mari cu turatie redusa, radiatoare mari/Cu, racire cu apa).
Unii pasionati au ajuns la asa ceva:



pic.jpg
 Description:
 Filesize:  56.82 KB
 Viewed:  223 Time(s)

pic.jpg



deskpc2.jpg
 Description:
 Filesize:  52.71 KB
 Viewed:  203 Time(s)

deskpc2.jpg



deskpc1.jpg
 Description:
 Filesize:  111.9 KB
 Viewed:  178 Time(s)

deskpc1.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 7:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Unii pasionati sunt de-a dreptul ticniti Laughing
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 7:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Astia-s cei mai sanatosi Laughing
Am o colectie intreaga de poze cu realizari ticnite. Nu stiu insa daca-si au locul aici - poate la computer multimedia...



caffeine_machine pc.png
 Description:
 Filesize:  99.23 KB
 Viewed:  196 Time(s)

caffeine_machine pc.png


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 7:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doar inca trei:


microwave PC.jpg
 Description:
 Filesize:  45.46 KB
 Viewed:  177 Time(s)

microwave PC.jpg



ensemble.jpg
 Description:
 Filesize:  57.78 KB
 Viewed:  186 Time(s)

ensemble.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 8:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si unul mai frumusel


scuze Offtopic



pic02.jpg
 Description:
 Filesize:  104.01 KB
 Viewed:  185 Time(s)

pic02.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 9:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in penultima poza(ensemble.jpg) vad ca la pus la murat Laughing
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
catalin1984



Conectat la: 10 Noi 2006
Mesaje: 34

MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 3:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bun deci pana acum sa mor yo daca a fost cineva pe subiect....alea nu sunt ceea ce se cheama carcase de oameni normali Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 9:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai tocmai - alea au fost exemple "negative". Sa vedem cat de "normala" o sa iasa incinta ta de calculator Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DAVE



Conectat la: 16 Mai 2003
Mesaje: 355
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 19, 2006 1:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am lipit pluta de densitate mare pe interiorul carcasei. Apoi un fonoabsorbant comercial. (cred ca merge si poliuretan). Sa pui un PC intr-o cutie mi se pare o prostie (mai bine il pui intr-un acvariu cu ulei).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
catalin1984



Conectat la: 10 Noi 2006
Mesaje: 34

MesajTrimis: Mar Dec 19, 2006 10:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

misto ce au facut aia de la toms hardware.....pun pariu ca nu se risca macar un roman cu comp calumea sa faca asa ceva
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mar Dec 19, 2006 1:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sau va cumparati in Silent PC facut de Mappit(cred ca asa se scrie), gasiti la www.crosspoint.ro
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
catalin1984



Conectat la: 10 Noi 2006
Mesaje: 34

MesajTrimis: Mar Dec 19, 2006 2:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

man dupa cum vezi situ asta nu mai exista....daca ai un nr de tel sau un adresa ceva din bucuresti ar fi ideal.

Macar un mail.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mar Dec 19, 2006 2:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exista... si este firma pe a cui server e si forumul asta Laughing

Pentru contact butonul din dreapta sus http://www.hi-fi.ro/contact.html

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community