FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Achizitie earphones
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
razvan20032001



Conectat la: 12 Mai 2006
Mesaje: 15
Locatie: Bistrita

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 12:41 am    Titlul subiectului: Achizitie earphones Raspunde cu citat (quote)

Vreau sa imi cumpar o pereche de earphones pentru portabil. As vrea sa ies pana intr-un milion. Daca puteti sa ma ajutati cu sfaturi si adrese de unde le pot comanda... in bucuresti nu pot ajunge sa le cumpar de la magazin ... eventual in cluj pot sa ajung fara probleme. Multumesc.
_________________
un oarecare link - site de recenzii muzicale Smile - in devenire
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 12:41 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 1:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.flamingo.ro/produs.asp?id=6698

http://www.video-s.ro/casti_hi_fi.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Athon



Conectat la: 04 Mai 2005
Mesaje: 302

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 11:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La Sennheiser vezi CX300
http://www.video-s.ro/casti_streetwear.htm
Philipsurile de la Flamingo le am si eu pe acasa. Calitatea e cam Confused

_________________
75 73 65 72 6E 61 6D 65 2E 2E 2E 63 68 69 78
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan20032001



Conectat la: 12 Mai 2006
Mesaje: 15
Locatie: Bistrita

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 3:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CX300 par un pic cam scumpe.... dar MX 500 sau MX 550 adica as avea banii aia. Dar merita CX 300 pretul aproape dublu fata de MX 500 - 550.
Si vine intrebarea.... care e diferenta intre MX 500 si MX 550 ?
Ce impedanta e de preferat pt. mp3 playeru meu no name. (Twin Moss - Red Rock S51) ?
Multumesc mult de raspunsuri.

_________________
un oarecare link - site de recenzii muzicale Smile - in devenire
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 4:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Altul ce apuca pe calea fara de intoarcere a audiofiliei ... Laughing
Bine ai venit in mijlocul nostru!

Si ca sa iti raspund la intrebare - este irelevant mp3-playerul actual. Dupa ce o sa faci primul pas - casti bune (sau ma rog, cat de cat), vei schimba si mp3 playerul. O sa asculti castile pe un cd-palyer, o sa iti vina sa arunci boxele si ampliful, mai tarziu o sa asculti cd-uri originale, etc. Drum fara intoarcere, cum am spus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Athon



Conectat la: 04 Mai 2005
Mesaje: 302

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 4:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Relatia pret calitate este in regula pentru CX300. Cu comparatia intre cele doua MX, e greu de gasit pe cineva care sa le fi avut pe amandoua putand astfel sa faca o comparatie (eu as zice ca sunt foarte asemanatoare, difera doar impedanta si, mai putin, extensia pe inalte).

Si de fapt CX300 nici nu sunt asa de scumpe. Ia uite aici casti earbud scumpe (dar probabil ca nici la astea relatia pret-calitate nu este rea):
http://www.shure.com/PersonalAudio/Products/Earphones/ESeries/index.htm

Daca playerul tau nu stie formate lossless (WAV, WMA 9 lossless, FLAC) nu vei putea scoate maximul din castile pe care le cumperi (desi calitatea redarii va fi totusi mai buna).

Da si un search sau chiar browse pe forum ca dilema ta s-a mai discutat de nsprezece ori...

Iar despre impedanta:

" Headphone Impedance & On-the-Ear Sensitivity:

Impedance: One issue that's especially important when choosing a pair of headphones is impedance. So called low impedance and high impedance pairs should not be intermixed.

Low impedance headsets may vary from 75 ohms up to about 150 ohms. Phones in this impedance range may be directly plugged into the headphone jack routinely found on recording and playback equipment.

Higher impedances sets normally have an impedance of around 600 ohms; these are more useful in studio installations where many units may be wired in parallel for studio monitoring applications.

The 600-ohm models are more rugged than low impedance ones in that the higher resistance coils are less susceptible to burn out than low impedance models. On the other hand, high impedance sets require a higher driving signal to produce the same level of sound output in comparison to low impedance headsets.

This means that low impedance headphones will sound louder when plugged in devices with low output voltages such as portable CD players, etc. In reality, because of the limited power available from portable players, headsets for portable use should have a maximum impedance of 64 ohms.

Worth keeping in mind here that the lower the impedance, the more efficient headphones are in converting the incoming electrical energy into sound. On the contrary, the higher the impedance, the more electrical energy is required to drive the headsets tiny speakers. "

Copy paste via amicul gogu...
http://www.practical-home-theater-guide.com/headphones.html

_________________
75 73 65 72 6E 61 6D 65 2E 2E 2E 63 68 69 78
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan20032001



Conectat la: 12 Mai 2006
Mesaje: 15
Locatie: Bistrita

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 8:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mutumesc de primire.

Se pare ca dintre MX -uri cel cu impedanta mai mica e mai de dorit deoarece mp3 portabil nu are semnal prea puternic de iesire... si si lossless stie waveuri playeru'. Link-ul tau Athon m-a edificat aporpo de impedanta.

Am cautat si ceva variante Audio Technica, dar se pare ca totul salta de 100 euro, deci .. pofta in cui. M-ar fii tentat macar un ATH - CM7SV.

Alte marci care sa faca earphones-uri in afara de Sennheiser si Audio Tehnica ar mai fii ? Totusi as vrea sa fie calitativ un pic peste Sony, Panasonic, Technics... Rolling Eyes

_________________
un oarecare link - site de recenzii muzicale Smile - in devenire
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 10:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pana una-alta eu tot nu m-am lamurit ce e aia "earphones" Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 11:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu mai tii minte - alea mici alb-galbui care se bagau in ureche - prin anii '70 Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
grig



Conectat la: 04 Aug 2005
Mesaje: 640
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Dec 06, 2006 11:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Erau atasate la un RIC...!!!
O tempora...!!!

_________________
„Fiecare are gusturile lui în muzică... N-are cum să asculte toată lumea numai Schopenhauer.”
-- Costi Ioniță --
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Joi Dec 07, 2006 12:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

razvan20032001 a scris:

Alte marci care sa faca earphones-uri in afara de Sennheiser si Audio Tehnica ar mai fii ? Totusi as vrea sa fie calitativ un pic peste Sony, Panasonic, Technics... Rolling Eyes


etymotic (www.etymotic.com) ai intrebat de marci peste tot ce ai enumera dumneata, nu intreba pretul Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 07, 2006 12:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La HifiArena am vazut ca www.avaudiosys.ro au adus in Romania casti UltimateEars (www.ultimateears.com). Sint cel putin la nivelul lui Etymotic, insa si preturile sint pe masura. Merita sa le dai un telefon.

MX-urile de la Sennheiser au fost cele mai proaste casti pe care mi le-am cumparat vreodata. Cel putin de cind am ceva pretentii la sunet. Le-am luat pentru a inlocui castile care vin cu ipod-ul, si tot pe-alea le-am folosit. MX-urile le-am dat unui coleg, pentru ca sunau ca o doaga, si, mai mult decit atit, extrem de agresive pe partea de inalte. O surpriza neplacuta din partea unei firme foarte respectabile.

Acum am Koss PortaPro si Sennheiser PMX 200. Ambele sint foarte ok. Prefer Koss-urile pentru ca Senn-urile, fiind inchise, mi se par cam obositoare, desi izoleaza foarte bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
razvan20032001



Conectat la: 12 Mai 2006
Mesaje: 15
Locatie: Bistrita

MesajTrimis: Joi Dec 07, 2006 1:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am gasit http://www.technolight.ro/index.php?module=eshop&category=69&manufacturer=23 .

Ce parere aveti despre variantele Plug sau Spark Plug... peste MX - uri.

_________________
un oarecare link - site de recenzii muzicale Smile - in devenire
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Athon



Conectat la: 04 Mai 2005
Mesaje: 302

MesajTrimis: Joi Dec 07, 2006 11:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca vrei earbuds, dar pentru ca a adus vorba Catalin Matei... indirect... si eu am Koss PortaPro si sunt pana acum cea mai buna solutie de casti portabile pe care am ascultat-o. Problema este cu procurarea in Romania. Ca pret... corect ar fi in jur de 200 ron (maxim 270 ron, in state erau la un moment dat 38 usd!). Le-am mai recomandat pe aici pe forum dar au sarit fanii earbud in sus (asta m-a facut sa-mi satisfac curiozitatea privind CX300, care sunt ok la banii lor, dar, normal, tot sub PortaPro ca si calitate a sunetului).
_________________
75 73 65 72 6E 61 6D 65 2E 2E 2E 63 68 69 78
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan20032001



Conectat la: 12 Mai 2006
Mesaje: 15
Locatie: Bistrita

MesajTrimis: Mar Dec 26, 2006 6:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am comandat o pereche de CX 300 -uri pana la urma... multumesc de sfaturi.
_________________
un oarecare link - site de recenzii muzicale Smile - in devenire
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community