FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Interlace la DV (Intrebare de incepator)

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Cipi



Conectat la: 15 Apr 2005
Mesaje: 9
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 2:55 pm    Titlul subiectului: Interlace la DV (Intrebare de incepator) Raspunde cu citat (quote)

As vrea sa-mi cumpar o camera video, si printre altele as vrea sa o folosesc si la filme "artistice" si efectul de interlace ma deranjeaza.
Ca denumire, "progresive scan" este opusul interlace-ului?
Eu vreau ca fiecare frame sa fie clar.
De ex, camera mea foto (Konika Minolta z3) inregistraze filme fara interlace, fiecare frame este o fotografie si are frame-uri "de trecere" asa cum am vazut la camelere DV. Poate este vorba de o simpla setare a camerele DV si nu stiu eu, deci se poate o camera DV, accesibila, fara interlace?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 2:55 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
cluca1969
Vizitator





MesajTrimis: Sam Dec 09, 2006 1:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sony FX1, Z1 adica mai pe scurt o camera cu HDV si tragi cu ea in progresive scan.
Sus
Cipi



Conectat la: 15 Apr 2005
Mesaje: 9
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 09, 2006 11:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, totusi e putin cam scumpa Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 09, 2006 4:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Camerele ieftine care se lauda cu progresive mode de fapt senzorii trag tot interlaced dar pot face ele software un deinterlace

>Eu vreau ca fiecare frame sa fie clar.

Daca ai miscare, la 25fps cu cadre clare, o sa ai o senzatie de scadare. Iti trebuie minim 50fps cu cadre clare ca sa nu vezi sarituri la animatii rapide. Exista un JVC care poate asta pe bune dat tot "cam scump" e si el...practic jucarii sa faca asta corect nu exista, daca nu vrei sa bagi asa multi bani, cel mai simplu inveti sa filtrezi tu efectul asta (www.100fps.com)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Cipi



Conectat la: 15 Apr 2005
Mesaje: 9
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 11, 2006 4:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am inteles, merci mult!

Cred ca am sa ma indrept catre o camera ieftina, apropo, ce recomanzi pentru o calitate a maginii mai buna, o camera care sa scrie pe DVD sau pe caseta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andjar



Conectat la: 28 Aug 2006
Mesaje: 40

MesajTrimis: Lun Dec 11, 2006 10:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate te-ar satisface panasonic gs500 care filmeaza optional si in 25f (frame mode) sau pseudo-prog.scan cum i se mai zice ,atunci cand activezi setarea "pro cinema".
Eu am un gs400 si ador materialele filmate in 25f.Nu e nici urma de "zimti" insa trebuie sa ai grija sa faci panning destul de incet pt a evita sacadarea,ca si la camerele ce trag in "pogressive scan" autentic defapt.
E foarte controversat si dezbatut duelul "progressive scan vs frame mode",insa sa sti ca nu sunt departe unul de altul d.p.v calitativ.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cipi



Conectat la: 15 Apr 2005
Mesaje: 9
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 11, 2006 10:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, dar e foarte scump, in jur de 4000 RON, eu caut ceva mai ieftin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andjar



Conectat la: 28 Aug 2006
Mesaje: 40

MesajTrimis: Lun Dec 11, 2006 11:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cipi a scris:
Multumesc, dar e foarte scump, in jur de 4000 RON, eu caut ceva mai ieftin.

Gs500 era chiar cea mai ieftina camera cu care poti sa obti material progresiv.
Atunci nu-ti ramane decat sa deintercalezi "in post" cu un soft foarte inteligent pe partea de "deinterlaceing" precum Magic Bullet sau DVFilmaker.Astea sunt doua solutii soft cu care vei obtine un material 25p lipsit de acele artifacte de deintercalare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community