FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Receiver Marantz SR4600 - nu se aude sunetul in toate boxele

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Glo



Conectat la: 18 Dec 2006
Mesaje: 19
Locatie: CRAIOVA

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 3:01 am    Titlul subiectului: Receiver Marantz SR4600 - nu se aude sunetul in toate boxele Raspunde cu citat (quote)

Am un receiver Marantz SR 4600 cu 4 boxe legate-2 fatza+2 spate. Problema e ca pe filme nu mi se aud decat boxele din fatza, pe spate nu se aude nimic, nici un efect, decat daca apas speaker B (asta e alta treaba). Ca sursa folosesc calculatorul, cu placa audio on board. Si inca ceva, pe muzica cum pot sa folosesc modul stereo, doar pe boxele front? Cine are vreo idee si stie ce trebuie facut rog sa posteze sau sa ceara mai multe detalii. Sunt incepator.......Multumesc anticipat. Pot sa dau si adresa de messenger pe MP pentru ce care ma pot ajuta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 3:01 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DAVE



Conectat la: 16 Mai 2003
Mesaje: 355
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 3:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

esti sigur ca ai conectat bine boxele?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
gurux
Vizitator





MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 8:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ai precizat cateva lucruri: ce onboard ai, cum ai conectat receiverul la onboard (banuiesc ca via SPDIF), despre ce filme este vorba.
Daca te referi la DivX/XVid, majoritatea au coloane sonore stereo MP3, eventual codate Prologic. Nu vei avea sunet surround decat activand algoritmii de virtualizare de care dispune receiverul tau (ProLogic, Circle Surround II etc).
Daca vorbesti de DD sau DTS multicanal, probabil placa de sunet onboard/playerul nu sunt bine setate. Asigura-te ca ai optat pentru interfata SPDIF in interfata playerului soft si ca placa de sunet e setata pe 5.1. Daca nu merge, buy a Revo Wink . Unele placi de sunet onboard sunt de toata jena.

Pentru auditie stereo selecteaza modul Direct.
Sus
gurux
Vizitator





MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 9:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In orice caz nu te astepta ca incintele surround sa fie la fel de active ca cele frontale. Cu exceptia catorva filme "clasice" (gen Save Private Ryan, Matrix etc) majoritatea au coloane sonore putin active pe surround.
Sus
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 9:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Marantz SR4600 are facilitate multiroom(speaker A sau B).

Daca atunci cind apesi speaker B se aud boxele de pe spate atunci nu le-ai legat bine: ai utilizat facilitatea multiroom si nu legarea la SL si SR.

Mai verifica inca o data.

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 10:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sigur ai setat la codec-uri si player sa redea 5.1?

ce placa de baza e?

cu ce player vezi dvd-urile?

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Glo



Conectat la: 18 Dec 2006
Mesaje: 19
Locatie: CRAIOVA

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 11:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Boxele sunt legate bine (m-am uitat inca odata), cat despre placa este slaba rau, pana acum eu nu am vazut pe ea optiunea 5.1 (nu stiu ce model e). Chiar daca activez Dolby sau Cyrcle tot nu merg. Conectarea la calculator este cu o mufa ca ce-a de casti (mufa mica nu mare), iar in receiver cu mufa RCA una rosie si una alba, conectate in locul pentru TV. Ca filme am incercat si pe Gladiatorul. Pentru stereo nu am optiunea Direct, nu imi dau seama cum se poat activa pentru muzica doar boxele front.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 12:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

h, draga domnule, ia de vezi aici http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=12319
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fanbose



Conectat la: 23 Apr 2005
Mesaje: 179
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 1:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca placa de sunet este stereo, legatura dintre calculator si receiver e facuta pe cablu stereo analog, de unde vrei sa ia semnal receiverul pentru surround?
ca sa ai sunet pe boxele surround trebuie sa activezi dolby prologic din receiver, acesta iti creaza din stereo celelalte canale... citeste bine manualul receiverului...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Glo



Conectat la: 18 Dec 2006
Mesaje: 19
Locatie: CRAIOVA

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 3:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Baieti va multumesc tuturor pt ajutor, am reusit sa o rezolv si o sa va spun si greselile facute de mine, dar fara sa ma injurati, repet sunt incepator: receiverul e 7.1, 2 boxe le-am legat front si 2 surround back (care sunt si speaker B); dupa ce le-am legat la surround (simplu) au mers toate 4. Am selectat 4.0 din meniu si merg; daca mai gresesc cu ceva va rog sa ma indrumati.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 3:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Naughty ai scris ca ai fost atent cum sunt legate Laughing .
_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 4:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

oricum daca are numai iesire stereo, tot degeaba, mai ales pt dvd-uri ce vrea el.
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Glo



Conectat la: 18 Dec 2006
Mesaje: 19
Locatie: CRAIOVA

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 6:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

o sa-mi cumpar o placa audio second hand mai bunadar nu acum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community