FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Placa de baza pt audiofili ?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2004 12:17 am    Titlul subiectului: Placa de baza pt audiofili ? Raspunde cu citat (quote)

http://usa.aopen.com/tech/techinside/Tube.htm

Ce ziceti de asta?
Din cate am inteles layout-ul placii a fost gandit pt a reduce cat se poate de mult interferentele em.
Credeti ca cea mai buna solutie pt un server multimedia ar fi un AK79G Tube (http://usa.aopen.com/products/mb/AK79GTube.htm) ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mai 14, 2004 12:17 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
xtreme-audiophile



Conectat la: 25 Mar 2004
Mesaje: 196
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2004 10:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca esti audiofil si mai esti si legat de calculator atunci o placa de sunet capabila(macar un DMX 6fire , dar mai bine Revo) este alegera corecta.
Chestia aia de la Aopen e mai mult de figura si marketing, sunetul........ Laughing
Sa lasam totusi placile dedicate si cu traditie sa-si faca treaba, iar pe amatori la o parte
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2004 10:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu poti sa zici ca un tub este amator. eu zic ca sunetul scos de acea placa integrata este mult superior altor placi integrate, ceea ce au si vrut. calitate superioara in domeniul placilor integrate. eu zic ca au obtinut asta.
_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2004 11:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ma refeream numai la sunet.Daca e intr-adevar cum zic ei,si interferentele sunt reduse inseamna ca si unui tuner tv i-ar sta tare bine combinat cu asa un mainboard.Bininteles asta cu o sursa adecvata Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
KIKO



Conectat la: 26 Apr 2004
Mesaje: 11
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2004 1:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pt bugete reduse, M-Audio Revolution 7. 1 cred ca este cea mai buna alegere. daca mai ai ceva bani in plus...un Audiophile 2496 (super si pt facut muzica), sau Delta 1010 (asta e deja o super chestie, dar daca esti clar interesat si de facut inregistrari, muzici)...sau o solutie super-profesionala...Hammerfall de la RME.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2004 2:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar un Audigy2ZS nu vi se pare o solutie buna? Eu zic ca este...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2004 10:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu ma incadrez la solutiile buget. adica pt mine si un M-Audio Revolution 7.1 nu-i ieftin....dar pot sa-l iau.....Audigy2ZS deja este prea scump dar este si bun...nu stiu cat de bun in comparatie cu Rev...
_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Sam Mai 15, 2004 11:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inca o chestie,la Aopen se poate trece orice placa de sunet prin lampa.
Va dati seama ce ar insemna un m-audio trecut prin lampa asta eventual si intr-o carcasa Antec Sonata ?Tineti cont si de faza cu interferentele reduse.Cred ca ar bate la poponet un server multimedia standalone.

Am citit un test al unei reviste englezesti si i-au laudat foarte mult pt tubuletul lor,dar asta era pt modelul de placa din 2002.S-ar putea ca modelul 2004 cu nforce2 (si asa-zisul soundstorm) sa sune si mai bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
KIKO



Conectat la: 26 Apr 2004
Mesaje: 11
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 19, 2004 9:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dode a scris:
Dar un Audigy2ZS nu vi se pare o solutie buna? Eu zic ca este...


iti zic eu cum este: este mult sub Revo la capitolul auditie muzicala. iar daca iti trece prin cap sa te apuci de facut muzica pe calculator, placile Creative sunt o alegere foarte neinspirata. singurul atu al lui audigy este comportamentul in jocuri! daca te intereseaza acest aspect, mergi pe audigy (consuma mult mai putine resurse deoarece decodeaza hardware, Revo-ul iti mananca din procesor). in rest...audigy 2ZS nu mi se pare cam scumpa pt ce ofera. restul e marketing...stiti voi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Mai 24, 2004 11:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

a ascultat cineva cum se aude SoundMax (Vinyl Audio) integrat in placile de baza Asus cu chipset intel 865G ?
Eu am si un M-Audio revo 7.1 si un Audigy Player si o nForce cu Soundstorm(MCP-T) dar m-a impresionat SoundMax pe niste boxe de PC; din pacate nu am avut cum sa o ascult pe altceva ca nu'mi apartine; am facut comparatia si cu NF2 cu MCP (fara "-T") si cu CMI 8731 5.1 si cu alte AC97' insa diferenta de sunet pe aceleasi boxe este dramatica. SoundMax are dinamica si sunetul plin, scoate tot din amaratele de difuzoare; sunt curios daca e cineva care a auzit-o pe boxe adevarate; poate ca este sunetul pacalit insa se diferentiaza net de restul placilor audio onboard. Am eu banuiala ca suna formidabil!
-inteleg ca nu este nimeni pe aici care sa fi auzit lampa aia pe Aopen.Eu ma tot gandesc la interferente si brum; nu cred ca le pot rezolva decat taind din banda de frecventa redata; tare ma tem ca este o cioaca.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community