FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Colinde

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 16, 2006 11:14 am    Titlul subiectului: Colinde Raspunde cu citat (quote)

Imi poate recomanda cineva niste inregistrari bune, de preferinta coruri? Tot ce am auzit pana acum (la coruri ma refer) suna a clapa Casio ... Evil or Very Mad Ma intereseaza abordari standard (ca sa zic asa) ale colindelor , nu viziuni artistice sau aranjamente "contemporane" ...

Mersi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Dec 16, 2006 11:14 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
usernamex



Conectat la: 03 Dec 2005
Mesaje: 932
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 17, 2006 10:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

St. Paul's Cathedral Choir - Christmas Voices
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 17, 2006 11:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Despre asta e vorba? Stii pe cineva care-l are?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Lun Dec 18, 2006 8:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Draga purs , te rog cumpara colinde cu corul Madrigal si TRAIESTELE asa cum le-au TRAIT ei si vei vedea de ce acest pamant e binecuvantat...nu tot ce e prelucrat coral e si artificial. Eu am facut cor mai multi ani si am copilarit cu colindele...pe care le cant si acum.
Trust-me! Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 19, 2006 10:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

usernamex a scris:
St. Paul's Cathedral Choir - Christmas Voices
Domnu' usernamex, excelent! Saru'mana boierule, bun pontu'!
deeppurple a scris:
Draga purs , te rog cumpara colinde cu corul Madrigal!
De CD-ul cu Madrigal n-am dat (inca), la Diverta nu-l mai au in stoc ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Val



Conectat la: 27 Mar 2006
Mesaje: 28
Locatie: Buc

MesajTrimis: Mar Dec 19, 2006 10:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

purs ai mp.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
PAUL F.



Conectat la: 18 Mar 2005
Mesaje: 200
Locatie: Tr.-Severin

MesajTrimis: Vin Ian 12, 2007 8:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am citit cu intarziere articolul tau....cand vin prin Bucuresti , iti aduc coruri gregoriene si coruri slave celebre....sunt 5 -6 CD-uri inregistrate "afara".De cativa ani nu mai pot asculta colonde romanesti....chiar ma deranjeaza ; in schimb "intra" f. bine Oratorium-ul lui Bach in 2 CD-uri nemtesti. Ce te-ar interesa din toate acestea ?
_________________
Sanatate si toate cele bune !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Vin Ian 12, 2007 9:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PAUL F. a scris:
De cativa ani nu mai pot asculta colonde romanesti....chiar ma deranjeaza

No offence, da' ce te deranjeaza? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PAUL F.



Conectat la: 18 Mar 2005
Mesaje: 200
Locatie: Tr.-Severin

MesajTrimis: Vin Ian 12, 2007 9:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...probabil , ca urmare fireasca a faptului ca ma identific prea putin cu mentalitatea si comportamentul acestui popor Offtopic ...Imi place sa cred ca sunt un urmas demn al lui Zamolxe si al traditiilor geto-tracilor , iar mentalitatea si comportamentul tracilor , erau total diferite fata de cele existente acum in randul populatiei. Thumbs up Chiar ar fi necesar un post cu Zamolxe , cu tehnicile lui de vindecare -si urmasii lui , care , repet, sunt diferite de ceea ce se manifesta acum la noi , pe acest teritoriu... Pray
_________________
Sanatate si toate cele bune !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Vin Ian 12, 2007 11:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Totusi...intre Zamolxe & gasca tracilor veseli si contemporani exista o maaaare gaura istorica in care s-a "produs" destul folclor ok. Smile Mai mult chiar, daca e sa arunci o privire la ce se face azi, diferenta intre tarafurile tiganesti adevarate si manelisti e cam ca intre Pink Floyd si Britney Spears. Ca tre' sa cauti discuri scoase afara pt ca pe ai nostri nu-i duce mintea asta-i deja alta poveste...De curiozitate, asculta Sarba lui Cacurica cu Zdob si Zdub si versiunea originala cu taraful din Clejani, si o sa vezi nu numai ca se face folclor ca lumea, da' se poate si folosi in mod inteligent. Din pacate majoritatea "artistilor" nostri n-au cojones suficient de grele pt asa ceva (nici pricepere muzicala, de altfel) si se multumesc sa copieze ce se mai poarta pe la altii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PAUL F.



Conectat la: 18 Mar 2005
Mesaje: 200
Locatie: Tr.-Severin

MesajTrimis: Dum Ian 14, 2007 5:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...dar acele tarafe tiganesti canta si colinde ? Offtopic ...glumesc...ei pot sa cante orice , nu ma intereseaza folclorul romanesc Naughty , fie ca e cantat de cei din Clejani , de Mambo Siria ,de Voicu , Zamfir sau de oricare alt lautar : nu-mi place , am alta piele,alt sange ,alta radacina ; doar cand le vad boturile si fetele bretonate mi se ridica pulsul. Box Imi plac cateva melodii ale M. Lataretu si I. Radu...in rest , Fix/Pix -prefer sa-mi iau fluierul , peruca mov si sa plec intr-un club house. Deasemenea nu suport interpretarile (behaiturile) celor de la Holograf , Phoenix , Traistaru , Iris , Andree....ma rog... Sorry Ii accept,ii apreciez , sunt oameni - insa nu pot asculta. ROFL Poate vreti sa discutam despre acele Coruri Gregoriene ,de la care ascultandu-le ti se infoaie pielea. Ati ascultat cumva live ? Eu nu am apucat si sunt convins ca sunt o splendoare. YesMaster Imi plac si colindele interpretate live de corurile baptistilor in perioada de Craciun. Thumb Up
_________________
Sanatate si toate cele bune !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community