FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Privitor la muzica...
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Iul 21, 2003 5:56 pm    Titlul subiectului: Privitor la muzica... Raspunde cu citat (quote)

Am o banuiala ca unul dintre scopurile forumului este si cel de a ne putea ajuta reciproc... Wink
Desigur, despre scule numai de bine (depinde, desigur, de experienta si buzunaru' fiecaruia). Noantele tehnice sunt, cum este si firesc, la ordinea zilei. Eu pot vorbi de burn-in (rodaj), Doru va spune ca nu exista... Pot spune chiar ca m'am intalnit si cu reversul acestui proces (de-burn-in), da' sunt convins ca 2-3 colegi de suferinta* vor argumenta contrariul. Si lucrul asta ne face extrem de bine (ma refer la schimbu' de idei), cred eu, tuturor.

Revenind la ajutor, opinia mea personala este ca, poate, nu ar trebui sa ne marginim la scule (de ex. cutare cauta un amp, ce ar putea sa'si traga, avand acasa...?), ci ar fi bine sa mergem mai departe, adica sa putem face recomandari muzicale. Este mai greu, subiectivismul este mai mare, dar...

1. Recent, dupa aproape 2 ani, am gasit un album ce continea cateva melodii pe care le doream de mult. Cum CD'u' echivalent lipsea, am cumparat (cu toate ca'mi propusesem sa nu mai repet greselile trecutului) caseta(?) in cauza. Acasa, insa, am fost dezamagit cat de prost a putut fi inregistrata. Pana si micro'u' meu se descurca mai bine la capitolu' inregistrare.
2. Se intampla ca, atunci cand forumistii isi impartasesc preferintele muzicale, sa fiu doar spectator, deoarece practic nu cunosc decat o mica parte din muzica pe rol in discutie. Vina este, intr'o mare masura, a lipsei pe piata a muzicii de calitate (insa cu siguranta ultimele albume cu manele sunt usor de identificat Wink ), dar si a incapacitatii unora, ca mine, de a recunoaste albumele si muzica de pe ele. Recent am ezitat (si nu am cumparat!) dublul album (CD) al proaspat disparutei Nina Simone, pentru ca, in afara de 2 melodii, nu stiu nimic despre ea, despre melodiile incluse in album ori despre calitatea inregistrarii. Practic nu mi'am riscat cateva sute de mii pe o muzica care ar fi putut sa'mi displaca... Sad
Confused Si inca ceva: Eu unu' sunt un tip nehotarat, ba chiar suparator de nehotarat, inclusiv cand vine vorba de a cumpara muzica. Deh, sunt Balanta...

Tot acest bla-bla plictisitor (cu exemple obosite) nu doreste decat sa va faca invitatia de a lasa si pe alti forumisti (printre ei ma numar si eu) sa afle care's ultimele voastre achizitii si cum suna.
Desigur, se vor mentiona genu' muzical, interpretarea, melodiile continute etc.

Stiu ca e greu...
Da' cine sparge ghiata?
______
* e vorba de pasiunea pt. audio Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Iul 21, 2003 5:56 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 22, 2003 4:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ideea ta nu e rea deloc, si atunci cand se vor mai aduna ceva oameni pe aici, o sa deschidem poate si un subforum dedicat subiectului.

Pana atunci, ultima mea achizitie este Pink Floyd: Dark Side of the Moon in format SACD hibrid (celebra editie speciala aniversara care marcheaza 30 de ani de la lansarea initiala). Tot o ravneam de ceva vreme si pana acum n-am reusit sa-mi fac timp sa o iau, but finally, it`s here... din pacate n-am apucat sa ascult decat partea CD-DA, pentru ca n-am aici un SACD player iar auditia a fost pe un sistem Bose (yuck) asa ca nu dau inca un verdict in privinta remasterizarii. Insa muzica in sine este exact ceea ce i-a facut pe Pink Floyd clasicii muzicii rock.

O sa revin cu impresii mai tarziu, dupa ce o sa ascult si pistele SACD propriu-zise, in special mixajul 5.1 - sunt foarte curios cu cata eleganta (sau nu) a fost facut.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 22, 2003 11:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar zilele trecute citeam intr-o revista despre acest album remasterizat. Cand am citit ca asta este ultima achizitie, primul gand care mi-a trecut prin cap a fost: ...are SACD player!!!!, oare cum se aude, care sunt impresiile?... dar citind mai jos... aflu ca l-ai asculat doar in varianta CD Sad , chiar eram curios sa aflu parerea ta despre SACD, si in special despre acst album.
Revenind la muzica in general, cand intru in magazinele de muzica, in special MC MUSIC BOX, care dupa parerea mea este cel mai bine aprovizionat magazin de specialitate din Bucuresti, mi se strange inima cand vad cata muzica buna e acolo, muzica pe care, din pacate, nu o pot cumpra.
Asa pentru incheiere "wish-list"-ul meu (desi este putin off-topic) include acuma doua DVD-uri in concert: U2 - Live in Boston si Depeche Mode - A Night in Paris.Cand o sa le cumpar fiti siguri ca am sa va impartasesc parerea mea despre ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Iul 23, 2003 12:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dode,
Un SACD player (musai SONY) il poti gasi cam in orice magazin de profil, datorita preturilor cazute pe care le are de ceva vreme...
...nu conteaza formatu', ci playeru'...
...iar daca'mi vorbesti de magazine de muzica din Bucuresti, sa stii ca ma fac verde (de invidie, desigur Mr. Green ).

In alta ordine de idei: care a fost ultima achizite?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
snatchro



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 52
Locatie: Philips HQ, Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 24, 2003 12:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ultima achizitie (mie imi plac foarte mult in general coloanele sonore, dar acuma am facut o exceptie) este albumul "100th Window" al Massive Attack. Dupa ce am cautat 6 luni caseta (CD-urile sunt cam prea mult si in plus era primul album M.A. pe urma sa-l cumpar) am gasit-o bineinteles nu in Bucuresti sau in Buzau ci in Constanta la magazinul Tomis. Am luat caseta doar pentru melodia Special Cases si am descoperit ca nici restul nu sunt rele.
Ceea ce ma aduce la o chestie: pe pliant scrie ca era facuta in U.E. (Uniunea E.), deci nu in Romania(care, din cate stiu este in C.E. - Comunitatea E., dar s-ar putea sa ma insel). Ma feresc ca Michiduta de tamaie cand vad o caseta pe care scrie "Made By Alma Artex", in genere cele de la Warner/Sunset/Atlantic. Sunt inregistrate prost, grafica pliantelor pe alocuri execrabila si pret la fel ca al casetelor din afara. Un exemplu recent - coloana sonora Lord Of The Rings I - se aude ca fiind inregistrata la viteza variabila! O sa le-o trimit celor de la A&A Records sa o asculte pana se arunca pe geam. Am dat si banii pe geam...
P.S.: Daca cineva vrea sa cumpere o caseta buna, ii recomand cu caldura (desi au inceput sa dispara de pe la noi - Crying or Very sad ) cele facute in Olanda de Sony Music. Superbe. Si, atentie, sunt inregistrate Dolby B NR (care conform Dolby.com nu este acelasi lucru cu HK(sau HX, mereu le confund) PRO), precum cele facute la noi sau la nemti (nu-i vorba ca si nemtii fac lucruri bune). Anume la HK(HX?) nu mai e nevoie de decodor Dolby, pentru reducerea zgomotului de fond. Astept insa sa vad pana voi muri ceva inregistrat cu Dolby S (care cica s-ar apropia de calitatea unui CD). Qui vivra verra...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Iul 24, 2003 1:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

snatchro a scris:
Ma feresc ca Michiduta de tamaie cand vad o caseta pe care scrie "Made By Alma Artex"...

Asa'i. Caseta aia prost inregistrata de care pomeneam vine de la ei. Evil or Very Mad

snatchro a scris:
...Dolby B NR (care conform Dolby.com nu este acelasi lucru cu HK(sau HX, mereu le confund) PRO)...

E vorba de Dolby HX Pro.

snatchro a scris:
Anume la HK(HX?) nu mai e nevoie de decodor Dolby, pentru reducerea zgomotului de fond. Astept insa sa vad pana voi muri ceva inregistrat cu Dolby S (care cica s-ar apropia de calitatea unui CD). Qui vivra verra...

Red. de zgomot nu are leg. cu HX Pro. In primul caz este vorba de red. de zgomot pe inalte (eliminarea hissului, pt Dolby B&C, si inalte+bas, Dolby S). HX (edge-extra Wink ) este pt. imbunatatirea headroomului (in practica de numeste HX Pro Headroom Extension), adica iti variaza bias'u astfel incat sa ai inaltele mai evidente, ajutand la un sunet clar (a nu se confunda cu auto-selectia de bias pt. banda folosita la inregistrare, tip ATC!).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Iul 24, 2003 1:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dorind sa'ti fac si o trimitere (eu merg pe principu' Nu crede, asa ca pune mana si cerceteaza Wink ), la cei de la Dolby n'am gasit nimic Confused , dar... uite aici un link lamuritor:
Dolby HX Pro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 24, 2003 1:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cate stiu eu nici nu o sa gasesti casete trase cu Dolby S decat daca este vorba de muzica clasica (pian, sau alte instrumente singulare, reduce f mult zgomotul de fond). Personal nu am vazut nici casete cu Dolby C.
Un link, nu stiu daca te va lamuri:

http://www.dolby.com/cassette/casstech.html.

Cred ca cel mai folosit (sau util), este la inregistrarea de pe cd cu echipamentele personale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 24, 2003 2:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vad ca nu functioneaza link-ul, dar oricum gasesti informatii la www.dolby.com link-ul "for consumers - cassettes"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
d_m



Conectat la: 07 Iun 2003
Mesaje: 14

MesajTrimis: Vin Iul 25, 2003 3:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ultima akizitzie?... Hmm.... Da, e vorba d 2 albume - Electric Brother - Azi ma vad auzit si Aievea - Scared of Jazz, aparute ambele la La Strada Music. Despre moozica d p ele nu ma pronuntz acum decat succint - sunt d departe cele mai inspirate albume aparute in Ro pe care le`am auzit in ultimii 10 ani... Massive Attack - ultimul album l`am luat d la o ekipa d indivizi care au bunul obicei sa ripuie discuri promotionale cu cateva luni inainte de a intra pe piatza. E incredibil d slab comparativ cu ce se`ntampla in Massive Attack in anii 90 (Blue Lines, Protection, Mezannine). Voi vedea la Sziget daca show`ul live salveaza aparentzele - desi ma indoiesc. Revelatia anului - pana in clipa asta - sunt M83 - nishte francezi care canta un organic electro senzational si Medeski, Martin and Wood - www.mmw.net - cel mai ludic jazz pe care l`am ascultat pana acum. Btw - folositi clienti p2p pt. a va procura muzica?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
snatchro



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 52
Locatie: Philips HQ, Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 25, 2003 10:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dode a scris:
Vad ca nu functioneaza link-ul

linkul nu functioneaza pentru ca are un punct la sfarsit.

"speical playback circuits are not required." asa scrie la linkul lui AAF, ceea ce imi confirma ceea ce stiam, anume ca pt. HX Pro nu e folosit decat pentru inregistrare, si nu e nevoie de nici un circuit special poentru redare. De asta nu ma entuziasmez cand vad inscriptionat pe casete HX PRO. Viva olandezii!
Personal le-as retrage licenta celor de la A&A. Mi-a venit o idee! Ce-ar fi daca as trimite caseta pe care am aruncat banii la cei care au acordat licenta? E vreo sansa ca ceva sa se transforme in bine? Ce credeti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Vin Iul 25, 2003 3:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

snatchro a scris:
Ce-ar fi daca as trimite caseta pe care am aruncat banii la cei care au acordat licenta? E vreo sansa ca ceva sa se transforme in bine? Ce credeti?

Absolut nici o sansa. Nu'ti mai irosi timpu'... Solutia este sa'ti cedeze vre'un prieten CD'u o zi, sa poti sa'l tragi pe o caseta buna, desigur.

Nota: azi am oferit numa' solutii, no matters on what matter Laughing . Am obosit...


Ultima modificare efectuata de catre AbsoluteAudioFan la Lun Iul 28, 2003 10:30 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 25, 2003 6:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

d_m a scris:
Massive Attack - ultimul album l`am luat d la o ekipa d indivizi care au bunul obicei sa ripuie discuri promotionale cu cateva luni inainte de a intra pe piatza. E incredibil d slab comparativ cu ce se`ntampla in Massive Attack in anii 90 (Blue Lines, Protection, Mezannine). Voi vedea la Sziget daca show`ul live salveaza aparentzele - desi ma indoiesc.


Poti sa stai linistit, cred, show-ul live salveaza aparentele cu varf si indesat. I-am vazut deja la Hurricane in iunie si au fost top of the top acolo (in contextul prezentei si a Radiohead, Bjork, Sigur Ros, Coldplay, ADF, s.a.m.d., asa ca iti imaginezi...). Desigur, au cantat si melodii de pe albulmele mai vechi, dar 100th Window nu mi se pare deloc chiar asa o catastrofa. E eminente ascultabil, chiar daca nu la fel de revolutionar ca precedentele (si care trupa poate sa fie o revolutie cu fiecare album in secolul 21...).

Dode, nu am un SACD player aici, pentru ca nu sunt acasa... cand ma intorc in august revin cu impresii mai amanuntite despre respectiva parte din album.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
d_m



Conectat la: 07 Iun 2003
Mesaje: 14

MesajTrimis: Sam Iul 26, 2003 1:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am reusit sa ascult pana acum ultimul Radiohead - Hail To the Thief - il am pe undeva pe HDD, dar nu am avut timp sa`l parcurg. Ultimul ADF nu m`a impresionat excesiv - si`au pierdut "rautatea" d p Comunity Music sau Rafi's Revenge.... sunt convins insa ca voi vedea un live performance excelent. Sigur Ros au avut nesansa k primul lor album sa fie EPOCAL si sa spuna tot ce au avut de zis in moozica. Bjork ramane oki, orice ar face...(desi ultimul album- Vespertine, realizat in mare masura de Luke Vibert...hehehe, Wagon Christ d la Ninja Tune i mean... nu s ridica la nivelul precedentelor ) cat despre Coldplay - indie`ul britanic (cu notabila exceptie a baietzilor de la Radiohead) e plafonare totala... Post-rockul american - Wilco, Flaming Lips, Gastr del Sol, TORTOISE etc. - e d baza in momentul actual.... Cat despre trupe care au revolutionat muzica de la album la album... c zici de CAN sau King Crimson... e adevarat, in secolul trecut. Si, d c nu, FSOL in da 90`s..... Btw - ati ascultat careva ultimul FSOL.... sau Cinematic Orchestra?



PS. Azi am luat doua DVDuri d la un amic... Un Pro-Pain si un, scuzati numele, nu eu i`am intitulat - Rotting Christ. Le`am gustat pe un amplif Onkyo cu nishte Sony MH 200 (nu sunt sigur de indicativul Sony), ajutate de un DVD-player Philips.... Ghiciti cine se inartoshase intr`un headbangin` prin toata camera...


PPS. Va rog - scuza`ti radicalitatea opiniilor muzicale - acestea suporta nenumarate nuantze, dar sa scriu recenzii la fiecare album la care ma refer mi`ar luacel putin 30 de ore zilnic. Va salut.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
d_m



Conectat la: 07 Iun 2003
Mesaje: 14

MesajTrimis: Sam Iul 26, 2003 2:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PPS. In atentia fanilor DM - Gahan si Gore au scos azi albume solo. Coincidentza sau nu. Ambelele release`uri - la Mute Records. Coicidentza sau nu. Le`ati ascultat?.... Sunt on`line ambele albume de mai bine de o luna....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul
Pagina 1 din 13

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community