FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Rolling Stones in Romania
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
grig



Conectat la: 04 Aug 2005
Mesaje: 640
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Apr 16, 2007 11:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buna, a reusit cineva sa intre in posesia fizica a biletelor comandate pe net? Inafara de Diverta, mai pot fi cumparate de undeva bilete tiparite?
Se pare ca e o bulibaseala nationala cu aceste bilete si sesizarea a ajuns pina la OPC.

_________________
„Fiecare are gusturile lui în muzică... N-are cum să asculte toată lumea numai Schopenhauer.”
-- Costi Ioniță --
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Apr 16, 2007 11:04 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
atyclb



Conectat la: 02 Oct 2006
Mesaje: 160
Locatie: Piatra Neamt

MesajTrimis: Mar Apr 17, 2007 9:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aproape ca iti vine sa spui ca asa e normal in tara asta, o asa organizare dezorganizata ca la noi, cu greu gasesti,eu nu am primit inca biletele comandate pe net.
Cat despre cei de la Diverta...imi e destul de greu sa inteleg logica lor. Deexemplu, desi au magazin in Piatra Neamt, aici nu se comercializeaza bilete si nici nu exista posibilitatea sa imi ridic biletele comandate pe net de la magazinul lor, daca vroiam sa imi ridic biletul de la unul din magazinele lor, trebuia sa merg pana la Iasi sau la Bacau (cele mai apropiate de P.N.).
Acum o luna de zile am facut o comada pt un cd de la ei, am primit confirmarea, apoi un mail in care imi spuneau ca, comanda mea a fost procesata, apoi liniste. I-am contactat saptamana trecuta sa vad ce se intampla cu acea comanda si mi-au spus ca defapt nu mai au cd-ul cu pricina (desi initial mi-au spus ca , comanda a fost procesata Evil or Very Mad).

_________________
One
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Emil Paraschiv



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 364
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 17, 2007 3:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ei,ce se mai aude? In seara asta ne vedem pe stadion?
_________________
Emil Paraschiv
Hi-Fi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 17, 2007 4:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Emil Paraschiv a scris:
Ei,ce se mai aude? In seara asta ne vedem pe stadion?


ai bilete ??? Shocked

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Mie Iul 18, 2007 8:31 am    Titlul subiectului: Afoni, incompetenti sau pur si simplu dezinteresati? Raspunde cu citat (quote)

Asta e intrebarea pe care mi-o pun in legatura cu "inginerii" de sunet de fiecare data cand merg la un concert live ( in Ro).
Am fost aseara la Rolling Stones si sonorizarea era execrabila. Mi se pare inadmisibil ca si la concertul unei asemenea trupe sunetul sa fie sub orice critica Crying or Very sad Macar aseara cu putin efort se puteau intelege versurile...spre deosebire de alte concerte la care tot ceea ce "canta" solistul ramanea o mare enigma, publicul fiind nevoit sa se bazeze doar pe memorie Laughing

Calitatea mizerabila la concertele live(amplificate) e o problema care ma macina de mult timp si inca nu am reusit sa gasesc o explicatie viabila Rolling Eyes ...poate ma ajutati voi Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Mie Iul 18, 2007 8:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@Serby
Asta este a sasea parere negativa despre sonorizarea de la Bucuresti despre care am auzit ca se vorbeste...pina la ora asta Very Happy

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminnichitov



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 490
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mie Iul 18, 2007 9:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai tu vrei sa spui ca n-au sunetistul lor??? Confused

pai sunt in Ro trupe care au sunetist - e considerat membru al formatiei - si o trupa de asemenea "calibru" n-are? ....

respecte

_________________
Maneaua-i rupta din rai!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Iul 18, 2007 9:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminchitov are dreptate, mă îndoiesc că inginerii de sunet au fost români.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 18, 2007 10:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Serby,
cu toate ca n-am fost la concertul de aseara totusi inclin sa nu-i cred afoni pe cei care au asigurat sunetul. Problema sunetului live e una asa de complicata, mai ales in locatii care n-au fost concepute de la bun inceput pt. asa ceva.
Informatii bune despre asta gasesti aici:

http://www.lenardaudio.com/education/08_live.html

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Emil Paraschiv



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 364
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 18, 2007 12:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tare. It's only rock n' roll but I like it.

Sunet: 9, desi am stat cam in fata si nu am avut cine stie ce soundstage.

Lumini si efecte vizuale: 10, fara cuvinte-pentru un concert de acest gen.

Efecte pirotehnice:7.

Organizare: 8-9.

Public: 8-9 dar nu imi dau seama ft. bine ptr ca am stat prea in fata si nu am putut vedea/auzi prea bine reactia din spate.

Scena mobila: 10 - la I can't get no (Satisfaction), s-au strans in milocul scenei mari din care s-a desprins o platforma (cu tot cu baterie) care a inceput sa alunece spre mijlocul publicului, cam pana la jumatatea terenului- o chestie super tare. Au stat acolo vreo 2-3 piese iar la Sympathy for the devil s-au intors pe scena mare.

Band: 10-Jagger a vorbit cu publicul, in romana, citind de pe prompter. S-a miscat non stop. Ronnie, Charlie si Keith au fost ok, basist a fost Darryl Jones care e cu ei din 1995 de la Voodoo Lounge. Keith ziceai ca e rupt de alcool, desi eu cred ca era super treaz, interpretand 2 piese corect.
Au avut backing vocals, instrumente de suflat la unele piese, etc. Au incheiat cu un singur bis, Brown Sugar si au plecat acasa repede.

Per ansamblu, a fost un concert misto.

_________________
Emil Paraschiv
Hi-Fi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Rares



Conectat la: 23 Mar 2006
Mesaje: 459
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 18, 2007 12:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Toti au fost straini, de la cei care au montat scena pana la inginerii de sunet. Toata echipa a fost alcatuita din aprox o suta si ceva de oameni, toti straini.
_________________
Pioneer A-757 + Pioneer F-757 + Cerwin Vega VE-12 + Pioneer DV-600 + Panasonic 42PV80 + Logitech Z-5500
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mie Iul 18, 2007 12:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cineva mi-a spus ca organizarea a cam lasat de dorit... cozi si de o ora si jumatate la sucuri si la bere Rolling Eyes
Sus
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mie Iul 18, 2007 3:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

lasa ca la romani le plac cozile, unde e coada mai mare acolo se posteaza si ei.
...poate, poate baga carne si oua Laughing

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cipsideil



Conectat la: 18 Feb 2004
Mesaje: 88
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 18, 2007 4:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am stat in sectorul 33, rand 29.
Scena, lumini, ecran proiectie - nota 10, asa cum zice mai sus si Emil. De la locul meu rezolutia ecranului de proiectie principal parea chiar super. Designul luminilor foarte bun, sincronizare buna cu sunetul si cu celealte efecte (fum, pyro, etc). Artificiile cam din saracie, Adica din saracie lucie. Am facut in mai un eveniment la Palatul snagov si cu 3000 de euro am adus artificii de dadeam clasa cu bolta si fara drept de apel la ceea ce a fost acolo aseara. Bune insa efectele cu flacarile!

Trupa: in mare forma, coordonati ca dupa 4 decenii de cantat impreuna, un aparat de marketing monstruos, care a recurs la toate subterfugiile posibile, inclusiv acela de a-l pune pe Jagger sa vb in Romana. Placut, insa s-a exagerat cu treaba asta putin mai mult decat era cazul. Mai ales ca totul era pe prompter, i nclusiv faza cu "pantofi ieftini" la tipa din grupul de backing vocals.

Sunetul: jale pe vale mai frate. Pacat de oamenii aia ca au batut atata drum. Lasa ca se mergea cu distorsiune 10-20%, iar puterea era insificienta, dar aranjamentul instrumentelor era penibil. pai bietul rumanul ala a muncit la tobe toata seara de pomana. Nu s-a auzit un singur cinel ca lumea. De un fus care sa sune ca la mama lui ce sa mai zic. Chitarile la fel. Tare, zgomot de sa te tai cu lama, dar pacat de mana celor 2 tataici simpatici! Nu se auzea nimic din finetea executiei. S-a mers cu sunetul extrem de compresat pe trupa, un fel de otova totala, doar vocea lui jagger era in fata si avea ceva dinamica. Insa din pacate distorsiunile fiind asa de mari nu prea se intelegea mare lucru. Ma rog, dupa a cincea sau a sasea piesa a devenit mai suportabil pt ca se obisnuisera urechile cu nivelul de distorsiune respectiv. Stiu ca a explicat mai demult DNA pe aici pe forum cum devine cazul, ca dupa un timp - cca 20-30 min - nu mai pare asa de distorsionat.

Ce sa mai zic... Fata de ceea ce am scris mai sus, raspund, sustin si semnez. By the way, daca exista printre cei de pe forum oameni din bransa de PA, sunet profi si concerte si vor si pot comenta si mai ales EXPLICA ce a fost cu sunetul aseara le raman recunoscator

Cele bune !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Mie Iul 18, 2007 4:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am stat in sectorul 36, chiar in fata scenei, la vreo 100 m departare . Am ales acele locuri gandindu-ma ca se va auzi ceva mai incet.... nu a fost cazul. Sunetul era extrem de distorsionat, nota 4 as da pentru calitatea sunetului pe o scara de la 1 la 10 Sad Show-ul in sine a fost excelent, de nota 20, nu regret ca am fost la concert, insa imi e ciuda ca nu exista un interes pentru obtinerea unui nivel de calitate acceptabila a sunetului. Legat de sunet, un cd cu Rolling Stones ascultat pe o combina Sony de 100$ (il ascult chiar acum la birou) suna mult mai bine decat ce se auzea aseara pe Lia Manoliu. In plus nu inteleg de ce se se da muzica atat de tare... e normal sa fie tare fiind un concert rock dar prea se exagereaza Exclamation sunt convins ca vreo 6-10 db in minus ar imbunatati mult calitatea perceputa a sunetului Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 2 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community