FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Quiet PC
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Joi Ian 11, 2007 1:24 pm    Titlul subiectului: Quiet PC Raspunde cu citat (quote)

Dragi colegi, Razz
Marea mea rugaminte este sa ma ajutati cu sfaturi pentru definitivarea unei configuratii LOW-COST a unei unitati care va avea ca scop aproape in exclusivitate folosirea pentru auditii sau prelucrari (Soundforge) a fisierelor muzicale si rar aplicatii office cu scopul declarat de a fi cat mai silentios , dar totusi intr-o limita financiara...sa zicem...aprox. 1.800 lei.
Iata mai jos "gaselnita" mea:
Microprocesor:AMD Athlon 64 X2 3800(4200)+
Placa de baza:Asus M2NPV-VM (mATX)
Memorii:Sycron DDR2/800,512Mb-buc.2
HDD:Samsung SH-S182D (80 Gb)
Carcasa: Foxconn TVS-544 (mATX)
Sursa:Spire-ATX-400W
si daca aici se mai poate "repara" ceva.
De exemplu folosirea unor coolere sau alte cestiuni...
Va multumesc anticipat, Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Ian 11, 2007 1:24 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 11, 2007 1:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu luam un intel core 2 si il raceam pasiv. asta una la mana. la 65 w TDP eu zic ca merge racit pasiv, nu mai faci overclock la el daca asta doreai dar la ce performante are nu vad sensul oricum.
doi la mana ma uitam dupa o sursa cat mai silentioasa un antec neo he sau un seasonic.
nu ai specificat placa video, si acolo ai cooler si ala poate fi schimbat de regula cu un ati sau nvidia silencer in cazul in care ala din fabrica nu te satisface.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Loris Capirossi
Vizitator





MesajTrimis: Joi Ian 11, 2007 1:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salutare

mi-am luat un intel core 2 .. este f silentios. Ventilatorul de pe coolerul original n-a sarit de 1100 rpm sub aplicatii normale si chiar cu Adobe Premiere la mpeg2 encoding.

Carcasa e un Antec cu tot cu sursa - abia se aude. Are prinderi elastice pe tampoane de silicon pt HDD. Nu mai vibreaza nimic. A costat 3.8 milioane parca.

Ideea e ca se aude mai incet ca fostul meu PC-u care avea fel de fel de imbunatatiri (coolere Thermalright, etc ...)
Sus
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Joi Ian 11, 2007 9:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...n-ar fi o problema sa iau in calcul INTEL in loc de AMD ca sunt la preturi apropiate...Nu stiam TDP-ul pentru INTEL...AMD-ul meu e din seria 65W. Placa ASUS are video onboard , parca...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Athon



Conectat la: 04 Mai 2005
Mesaje: 302

MesajTrimis: Joi Ian 11, 2007 10:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Problema sta asa: chiar daca iei cooler CPU pasiv+sursa racita pasiv se va incinge rau in sarcina daca este pus in carcasa (de ex. redare video HD)...
Alta observatie este ca esti la limita cu bugetul, daca vrei zero zgomot. Daca suporti niste ventilatoare de 120 mm (si in configuratia data de tine sunt cateva) este ok (testeaza mai inainte la prieteni sau la slujba daca le auzi sau nu).

_________________
75 73 65 72 6E 61 6D 65 2E 2E 2E 63 68 69 78
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ghrt
Vizitator





MesajTrimis: Sam Ian 13, 2007 2:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt procesoare AMD la 35W. Sunt si la 25W dar nu te incadrezi in buget.
Anyway, daca folosesti cooler pasiv si merge zi o vorba, sunt si eu interesat dar nu cred ca merge sa racesc pasiv 65W. 35W poate, 25W sigur Smile
Sus
mobutu



Conectat la: 04 Noi 2003
Mesaje: 230
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Ian 13, 2007 8:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da, varianta cea mai buna pentru pasiv este AMD x2 3800+ EE la 35w
Dar ia-l de unde nu-i, de cand a fost lansat n-am auzit pe nimeni sa-si fi luat o bucata, cred ca toate au mers direct la HP si te mai miri pe unde pentru sisteme brand.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 13, 2007 9:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mobutu, te referi la Athlon64 X2 3800+ dual core Windsor?Daca da, acesta este pe stoc la o suita de distribuitori romani, deci disponibil.
_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
maltezeanu



Conectat la: 13 Oct 2006
Mesaje: 248
Locatie: Pucioasa

MesajTrimis: Sam Ian 13, 2007 9:42 pm    Titlul subiectului: Q PC Raspunde cu citat (quote)

Sal. Poate sa fie si asa, nu?
CPU - intel D805
Main Board - Asus P5ND2SLI
Grafica Rx1300 pasive Gigabyte
DDR Syncron 533 2x512
HDD - WD80Gb SATA
Sound - Revo 5.1
Carcasa - Termaltake Tenor
Sursa - Termaltake 430W
Total aprox 17 mil
Ce zici?
Ovi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 13, 2007 9:50 pm    Titlul subiectului: Re: Q PC Raspunde cu citat (quote)

maltezeanu a scris:
CPU - intel D805

Asta nu e un procesor asa de usor de racit silentios, tre sa dai o carca de bani pe un cooler mare, gen Schyte Ninja.

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 13, 2007 10:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C, ce procesoare de la AMD se preteaza foarte bine pt. o racire pasiva si pt. fiime HD?Merci.
_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 13, 2007 10:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cele single-core au 65W consum maxim si merg chiar racite pasiv cu un radiator mare, sau activ/silent, iar cele dual core numai modelele pe 65nm, cele mai vechi pe 90nm consumand maxim 95W daca nu ma insel.

Eu am un Thermalright HR-01 pasiv pe un Athlon64 3200+ overclockat in 2400mhz (3800+) si imi merg impecabil filmele HD, desi nu m-am obosit sa instalez nVidia PureVideo (am si un 7900GT care ar putea face treaba asta in locul procesorului). Cred ca o sa-l instalez doar asa, sa vad daca e vreo diferenta la calitatea imaginii...

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
norisss



Conectat la: 31 Dec 2005
Mesaje: 78
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 14, 2007 1:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ma lamureste si pe mine cineva care e treaba cu nVidiaPureVideo?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 14, 2007 2:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Greu al dracu de folosit www.google.com asta, nu-i asa ? Rolling Eyes
http://www.nvidia.com/page/purevideo.html

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
OvidiuDanut



Conectat la: 06 Aug 2006
Mesaje: 171
Locatie: Buzau

MesajTrimis: Dum Ian 14, 2007 3:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am citit review-uri despre termaltake tenor, insa nu faceau referire la factorul silentiozitate. Stie cineva cat de silentioasa este?
_________________
Ce i-ar folosi unui om sa castige lumea, daca si-ar pierde sufletul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 1 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community