FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Quiet PC
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 17, 2007 2:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca lasi carcasa deschisa nu stiu cum vei face sa nu de auda HDD-ul.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Ian 17, 2007 2:32 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ghrt
Vizitator





MesajTrimis: Mie Ian 17, 2007 11:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vibratiile le-am eliminat punandu-l pe 2 bucati de burete (sa se aeriseasca mai bine) iar zgomotul... am avut un Samsung SP1203N care facea doar un zgomot foarte slab pe o frecventa foarte joasa, practic inaudibil (era oricum acoperit de venturile Papst, si asta cand erau noi), iar acum am un Seagate ST325620A, care se aude doar cand scrie/citeste, foarte slab. Ratingurile sunt de 27db pentru SP si 25db pt ST.
Samsungurile noi au tot 25db, si cinstit parca era mai silentios SPul, dar am zis sa imi iau ST 7200.10 ca sa am rata aia mare de transfer (75MBps). Doar VMware profita insa de pe urma ei, face mult mai repede "revert" Smile
In alta ordine de idei, de abia astept niste "harduri" de 32-64GB, cat de cat rapide, pe memorie flash. Deja se gasesc de 8 GB dar nu stiu cat de rapide, iar convertorul la IDE costa destul de mult.
Sus
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Vin Feb 16, 2007 12:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc Wink TUTUROR pentru sfaturile ce m-au ajutat sa iau o UC.Iat-o:
Procesor AMD AM2 X2 4200+ la 65W...700 lei
MB Asus M2N VM DH ...400 lei
Carcasa Antec NSK6000 ...220 lei
Sursa Akasa 400W ...220 lei
HDD Samsung ... 150 lei
DVD-RW Samsung ...120 lei
Memorii Kingmax kit 2x512Mb/800Mhz ...400 lei
Cooler procesor Thermaltake ...30 lei
TOTAL 2.240 lei
Placa de sunet o aveam , iar video e onboard care pt. mine e O.K.
...mai mult decat 1.800 lei pe care i-am estimat initial. Bine a zis aici cineva ca nu prea ajung 1.800 lei...
Temperatura proc. este 29de grade , iar a placii de baza de 27 de grade, cu TOATE ventilatoarele la 800 rot/min. Se mai poate seta cumva sa tureze si mai putin , pt. ca din programul instalat din CD-ul de instalare (Asus ProbeII) nu merge sub 800 rot./min , iar in carticica placii la BIOS arata 3 turatii: 800,1200 si 1600.
Voi scoate si ventilatorul de carcasa sa vad ce va iesi...sa BAZAIE si mai putin.
Oricum e o MARE diferenta fata de ce am avut la capitolul zgomot.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
OvidiuDanut



Conectat la: 06 Aug 2006
Mesaje: 171
Locatie: Buzau

MesajTrimis: Lun Feb 19, 2007 8:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce parere aveti de carcasa asta?
http://www.cel.ro/carcasa-antec-desktop-media-center-fusion-l

_________________
Ce i-ar folosi unui om sa castige lumea, daca si-ar pierde sufletul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
OvidiuDanut



Conectat la: 06 Aug 2006
Mesaje: 171
Locatie: Buzau

MesajTrimis: Mie Feb 21, 2007 9:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iata ca m-am inselat. Nu deschisesem niciodata carcasa si sa las PC'ul functionand si astfel am presupus ca zgomotul vibrant ce se aude din PC ar avea ca origine sursa. Insa am avut o mare surpriza cand dupa ce am deschis PC'ul sa "vad" ca de fapt cauza nu este sursa care pare a fi destul de silentioasa ci coolerul box cu care a venit procesorul ( sempron 2200 ) al carui ventilator se roteste la o viteza foarte mare. Asa ca m-am decis sa iau un cooler cat de cat silentios. Ce-mi recomandati pana in suma de 150 de lei?
Precizez ca este procesor pe socket A daca are vreo relevanta....

_________________
Ce i-ar folosi unui om sa castige lumea, daca si-ar pierde sufletul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tkaiw



Conectat la: 29 Dec 2006
Mesaje: 22
Locatie: iasi

MesajTrimis: Mie Feb 21, 2007 9:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

are relevanta ca e pe socket A deoarece nu prea se mai gasesc coolere pentru el. si eu am tot socket A, si am cautat ,dar nu prea se gaseste.
la procesorul tau ( 2200 ) nu cred ca iti trebuie un cooler de 1 mil jumate.

http://www.extreme-computers.ro/produs.php?cod_produs=1138784255886
asa ceva ar fi suficient, si mai putin galagios decat cel box.

sau daca vrei complet silent : http://www.pcgarage.ro/coolere/thermaltake/cl-p0071d-sonic-tower/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petruemanuel



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 879

MesajTrimis: Mie Feb 21, 2007 9:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OvidiuDanut a scris:
Iata ca m-am inselat. Nu deschisesem niciodata carcasa si sa las PC'ul functionand si astfel am presupus ca zgomotul vibrant ce se aude din PC ar avea ca origine sursa. Insa am avut o mare surpriza cand dupa ce am deschis PC'ul sa "vad" ca de fapt cauza nu este sursa care pare a fi destul de silentioasa ci coolerul box cu care a venit procesorul ( sempron 2200 ) al carui ventilator se roteste la o viteza foarte mare. Asa ca m-am decis sa iau un cooler cat de cat silentios. Ce-mi recomandati pana in suma de 150 de lei?
Precizez ca este procesor pe socket A daca are vreo relevanta....


Sunt in aceiasi situatie cu tine.
Imi voi lua :
http://www.driverheaven.net/reviews/ThermalRight%20SI-128/index.htm

cit si un radiator pt northbridge pt a inlocuii coolerul acela mic si zgomotos
http://pc-coolers.ro/produs.php?id=364

_________________
all parts in audio chain are equal
some are more equal then others
speakers are the most equal of all
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
tkaiw



Conectat la: 29 Dec 2006
Mesaje: 22
Locatie: iasi

MesajTrimis: Mie Feb 21, 2007 9:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu cred ca thermalright sl128 merge pe socket A.
poate doar asta :
http://pc-coolers.ro/produs.php?id=47
cu un ventilator nexus si ajungi in 1.5 mil . dar vad ca nu e pe stoc . poate il gasesti in alta parte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
OvidiuDanut



Conectat la: 06 Aug 2006
Mesaje: 171
Locatie: Buzau

MesajTrimis: Mie Feb 21, 2007 10:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Thermaltake-ul Sonic Tower ma cam tenteaza. Vad ca este capabil fara ventilator sa raceasca procesorul. O fi totusi suficient pentru sempron 2200 fara ventilator? Stiu ca este un proc slab dar totusi ma gandesc si eu....nu as vrea sa ma trezesc cu el smoked.....
_________________
Ce i-ar folosi unui om sa castige lumea, daca si-ar pierde sufletul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tkaiw



Conectat la: 29 Dec 2006
Mesaje: 22
Locatie: iasi

MesajTrimis: Mie Feb 21, 2007 11:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sempron 2200 merge la 1.5 ghz. tt sonic tower face fata cu siguranta.

iar fum nu mai iese din procesoare din cauza supraincalzirii de mult timp.
procul meu pe socket a, barthon 2500, intra in protectie, care e mai vechi decat sempronul tau.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
OvidiuDanut



Conectat la: 06 Aug 2006
Mesaje: 171
Locatie: Buzau

MesajTrimis: Mie Feb 21, 2007 11:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O sa merg pe Arctic Cooling Cooper Lite. Toate review-urile citite il recomanda in special pentru silentiozitate, bineinteles si pretul are un cuvant de spus.
Merci!

_________________
Ce i-ar folosi unui om sa castige lumea, daca si-ar pierde sufletul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petruemanuel



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 879

MesajTrimis: Joi Feb 22, 2007 1:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tkaiw a scris:
nu cred ca thermalright sl128 merge pe socket A.
poate doar asta :
http://pc-coolers.ro/produs.php?id=47
cu un ventilator nexus si ajungi in 1.5 mil . dar vad ca nu e pe stoc . poate il gasesti in alta parte.


Ai dreptate.
Nu ma gindisem si la aspectul acesta.
Eu am AMD 3500+.
La mine se potriveste.

_________________
all parts in audio chain are equal
some are more equal then others
speakers are the most equal of all
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Joi Feb 22, 2007 8:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...coolerul Thermaltake are conform "prospect" s/n 16 dB la turatia minima de 800 rpm.
Dupa ce am scos ventilatorul de carcasa m-am lamurit si eu ca sursa de zgomot mai mare este TOT coolerul de procesor ( n-are ala 16 dB Crying or Very sad ).
De la sursa nu e zgomot , deoarece e Akasa 400W...MULTUMESC Dl . petruemanuel pentru sfat referitor la alegerea sursei...
Imi recomanda cineva care a testat o racire mai performanta pentru socket AM2 ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tkaiw



Conectat la: 29 Dec 2006
Mesaje: 22
Locatie: iasi

MesajTrimis: Joi Feb 22, 2007 12:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

iti recomand thermalright :
http://www.pc-coolers.ro/categ.php?categid=104
HR-01 are un pret foarte bun

sau AC :
http://www.pc-coolers.ro/produs.php?id=168

sau : scythe mine
http://www.pcgarage.ro/coolere/scythe/mine/

dintre toate m-as orienta la HR-01,desi toate sunt variante foarte bune, pentru ca se poate folosi si fanless.
numai sa vezi sa fie compatibil cu placa de ta baza.
ps : nu-ti mai luat coolere thermaltake, am si eu si sunt destul de galagioase.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
OvidiuDanut



Conectat la: 06 Aug 2006
Mesaje: 171
Locatie: Buzau

MesajTrimis: Joi Feb 22, 2007 10:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ia uiteti aici mama carcaselor 100% noiseless.
http://www.xoxide.com/zalman6.html

_________________
Ce i-ar folosi unui om sa castige lumea, daca si-ar pierde sufletul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 3 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community