FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sony Digital8 sau Cannon miniDV
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Iorga Caius



Conectat la: 21 Iul 2003
Mesaje: 1
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Lun Iul 21, 2003 6:12 pm    Titlul subiectului: Sony Digital8 sau Cannon miniDV Raspunde cu citat (quote)

Buna tuturor,
Sunt interesat in achizitia unei camere video, desigur ca raportul calitate/pret este extrem de important, din pacate de cele mai multe ori e foarte greu sa intelegi la o camera video ce valoare are (din punct de vedere calitativ) si daca este optima (din punct de vedere ai banilor ce i-ai dat pe ea). M-a intereseaza cumpararea unei camere de vreo 600E (maxim - desigur pretul nu include TVA ;-} deci 700E), pe piata sunt cateva modele care par interesante Sony DCR-TRV245 este unul dintre ele acesta fiind Digital8, la concurenta se afla camerele Canon MV600 (mini DV) , Panasonic NV-DS60 (miniDV). O alegere ce pare interesanta (chiar daca mai scumpa) este si camera Sony TRV14 care e in format mini DV. Nu prea i-mi este clar cat de important este zoom-ul optic (10x respectiv 20x) repectiv digital, si cat de clar se poate vedea la un zoom de 15x de exemplu pe o camera Digital8.Intreb aceasta deoarece nu am avut ocazia sa lucrez cu o camera video. Majoritatea site-urilor existente ofera EXTREM de putine date despre camerele lor (cutia Pandorei ?). Mentionez ca am citit articolul de pe acest site din pacate la bani care ii am .... nu imi permit o camera asa evoluata (3 CCD...). Doresc de asemenea sa transfer de pe camera pe PC filmele realizate (am o placa de achizitie ATI AllInWonder), acest lucru indemnandu-ma catre o camera digitala. Relativ la capturare: formatul la care se face transferul in cazul camerei Digital 8 este Video CD (mpeg1)(???) sau e posibil si unul mai "destept" ? Camerele miniDV in ce sens sunt mai calitative din acest punct de vedere ? Va rog daca aveti idee care ar fi cea mai buna solutie va rog comentatii acesta rubrica.
Multumesc anticipat
TIC

_________________
TIC-A
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Iul 21, 2003 6:12 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
mugurel



Conectat la: 26 Feb 2003
Mesaje: 131

MesajTrimis: Mar Iul 22, 2003 9:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este imposibil sa iti dai seama de performantele reale ale unei camere video din specificatiile producatorului. Cel putin informatia care se refera la sensibilitatea minima la lumina(lux) este absolut inutila si induce de cele mai multe ori in eroare.
Eu o camera mai veche Sony TRV130 digital8. Am cumparat-o pentru ca poate filma pe orice caseta din formatele 8mm, hi8 si digital8(pe toate se intregistreaza in format digital8, evident). Nu poate face playback la formatele mai vechi 8mm si hi8 dar pe mine nu ma intereseaza lucrul asta. Un alt avantaj al seriei digital8 de la Sony este designul camerei. Camerele sunt un pic mai mari decat cele minidv si se pot tine mult mai usor cu doua maini. Asta inseamna un avantaj mai mare legat de stabilitatea imaginii. Dimensiunea mai mare a camerei poate fi un dezavantaj daca se tine cont si de transport.
Zoom-ul de la camera mea este de maximum 20x optic. Pe cel digital nu il spun pentru ca nu are nici o importanta practica. Catre 20x imaginea tinde sa devina un pic mai neclara si cam albicioasa din cauza opticii lentilelor, nimic grav totusi daca tin cont si de calitatea imaginii captata de ccd. Conteaza foarte mult totusi la o camera partea de stabilizare a imaginii. Fara o stabilizare acceptabila(optica sau electronica) a camerei imaginea tremura foarte mult la un zoom mai accentuat.
Zoom-ul digital inseamna scalarea imaginii captate de senzor-ul camerei, e analog cu scalarea unui film pe calculator.
La captura se face de fapt transferul unui flux dv de pe banda direct pe calculator fara nici o conversie. Stocarea pe calculator se face de regula in fisiere avi. Exista numai un singur standard de compresie digitala pentru formatele digital8 si minidv care se numeste chiar DV(seamana cu mpeg-ul ca principii de compresie dar nu este mpeg). Nu exista o diferenta intre digital8 si minidv legat de semnalul inregistrat pe banda. Difera in principiu doar casetele pe care se inregistreaza.
Singura recomandare pe care pot sa o fac in legatura cu cumpararea unei camere de mai sus ar fi sa vezi tu cum se comporta fiecare camera in parte(calitatea imaginii, filmare la lumina slaba, zgomotul produs de mecanismele din interior care pot bruia microfonul camerei, existenta optiunii de dv-in etc...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DELL



Conectat la: 28 Sep 2003
Mesaje: 324
Locatie: TM

MesajTrimis: Dum Sep 28, 2003 11:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nici vorba de un Digital8 care este un hibrid ieftin! Daca vrei un digital atunci indreapta-te spre un MiniDV.
Din capul locului iti spun ca sunt un amator, dar cu toate astea caut cat mai mult sa ma informez asupra obiectului pe care intentionez sa il cumpar, si caut cat mai mult sa gasesc un parort pret/calitate cat mai bun.

Si mie mi-a fost greu acum cativa ani cand m-am decis la o camera video, dar dupa 4 luni de cautari am ajuns la concluzia ca,decat un Digital8 tot mai bine un miniDV, mai mult din punct de vedere al calitatii. Acum folosesc un Sony VX2000 (3CCD) care desi nu este un model nou scoate niste inregistari taznet. Am vazut ceva modele noi in catalogul Sony pe 2004 care se pare ca vor oferi aceeasi calitate dar la o dimensiune si greutate a aparatului un pic mai mica.

Nici sa nu te intereseze ca camera nu are si posibilitate de poze foto. Este o tampenie, pozele facute cu camere sunt f.slabute. Daca vrei poze cumpara un aparat foto digital. Nu merita bani in plus asa ceva, deoarece raportul calitate/pret pentru optiunea aceasta nu se justifica.
Desi si camera mea are posibilitate de poze in SD, nu stiu daca am facut 100 cu ea. Pentru poze am un Olympus C5050 (5MegaPixels) care imi face poze adevarate.

_________________
Inspiration is the Mother of Invention. Desperation is its Father.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 28, 2003 2:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu intotdeauna miniDV inseamna ceva bun, sau mai bun ca un digital8, atentie ! daca vrobim de branduri SONY da, insa de curand au aparut pe piata o gramada de "petarde" miniDV la preturi mici....

DELL daca vrei ceva mai mic, mai usor si mai calitativ la imagine in lumina buna, trimite-mi un mail la strike@home.ro

sau daca te hotarasti sa cumperi altceva si vrei sa schimbi, iti cumpar eu VX-ul Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DELL



Conectat la: 28 Sep 2003
Mesaje: 324
Locatie: TM

MesajTrimis: Dum Oct 05, 2003 5:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca e sa schimb camcorderul o voi face tot cu un Sony, desi nici Panasonic nu-mi displac. Wink

Dar inca nu ma bate gandul sa o fac, ca am ochit niste boxe tari de tot, firma de care habar nu aveam, si ma chinuie gandul daca sa le cumpar sau ba.

_________________
Inspiration is the Mother of Invention. Desperation is its Father.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosmin rotaru



Conectat la: 25 Noi 2003
Mesaje: 6
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Noi 25, 2003 5:17 pm    Titlul subiectului: miniDV sau digital8 ?! Raspunde cu citat (quote)

salut la toata lumea! (sunt prima data pe HiFi&Multimedia Smile )

mishto VX2000 ala! Sa-l folosesti sanatos! Eu am un canon XM2 (sau GL2 cum ii spune in state). Ceva asemanator cu VX2000-ul.

intr-adevar, si pe miniDV si pe digital8, formatul de inregistrare este exact acelasi. La Sony-urile digital8 ai avantajul ca sunt mai ieftine (si camera si casetele) si sunt in stare sa redea si casetele trase in formatul analog. Totusi, camerele digital8 sunt pentru piata ieftina, cu compromisurile si problemele de rigoare. N-o sa gasesti digital8 cu 3CCD-uri, de exemplu. In general sunt mai slabute. Daca la miniDV gasesti si camere ieftine si camere scumpe (semi sau chiar profesionale), la digital8 o sa gasesti doar camere ieftine.

In rest, n-ar trebui sa te intereseze zoomul digital, facilitatea de a face poze, cele 15 mii de efecte (am intzeles ca imaginea va ajunge pe comp, unde-o sa ai 30 de mii de efecte mai tari decat alea din camera...).

Ar fi frumos sa aiba si stabilizator OPTIC de imagine (daca un sfert de votca nu-ti opreste mana din tremurat... Smile ) in loc de cel digital. Dar cred ca nu se gaseste decat pe modelele scumpe (la fel ca si 3CCD).

Daca tot vrei sa editezi pe comp, poate vrei sa scoti filuml editat inapoi pe miniDV sau pe VHS. Atunci vezi la camera sa accepte si intrare nu doar iesire pe digital. Sau poate vrei sa arhivezi VHS-uri pe CD-uri. Atunci vezi camera sa stie si intrare analog cu iesire live pe digital (parca-i zice loop through...cineva cu un limbaj tehnic mai dezvoltat sa ma ajute aici!)

Pentru captura nu m-as baza pe AiW, decat daca nu cumva are si FireWire (?!) Altfel ia-ti o placa FireWire generica cu 50 de euro.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 25, 2003 6:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosmin, de unde si cu cat XM2-ul ? cum se comporta la lumina slaba?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 12:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Depinde la ce-tzi trebuie ! Avand in vedere ca doar dimensiunile difera (caseta camera) diferenta de calitate nu prea exista la aceleasi specificatzii . Asa zisele diferente apar datorita faptului ca categoria ieftina de D8 de la Sony au ccd de 540kpixeli pe cand miniDV au din start 800K. Dar exista modele de D8 care au deja 800k si aici eu as tinde catre un D8 pantru ca : marimea mai mare a camerei ascunde o constructie mai robusta (a se intzelege mecanica mai fiabila in timp) de asemenea paradoxal dar o camera mai grea tremura mai putzin in mana omului. S-apoi compatibilitatea cu casetele vechi H8 V8. as recomanda un TRV740 D8 sau cel putin 345 atentie seria 2xx 3xx nu au soclu pentru reflector extern iar reflectorul incorporat Very Happy ma rog sa gasesti gaura cheii noapte la intrare...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bakunin



Conectat la: 05 Dec 2003
Mesaje: 164

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 2:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

glido a scris:
Asa zisele diferente apar datorita faptului ca categoria ieftina de D8 de la Sony au ccd de 540kpixeli pe cand miniDV au din start 800K.

O mica observatie: dpdv al video efectiv mai mult de 540k nici nu-ti trebuie, se face un calcul simplu de rezolutie Smile. Restul sunt folositi pentru stabilizare imagine, stilluri ... adica mofturi Smile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 3:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O mica observatie: dpdv al video efectiv mai mult de 540k nici nu-ti trebuie, se face un calcul simplu de rezolutie Smile. Restul sunt folositi pentru stabilizare imagine, stilluri ... adica mofturi Smile.[/quote]

TRebuia sa scriu Asa zisele intre " " sau sa pun semnul exclamarii. Ma rog. Dar adevarul este ca o camera cu 800k face o imagine mai buna decat una cu 540k chiar daca efectiv se utilizeaza aprox 400k petriu filmare, in ambele cazuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 4:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca citeati ghidul meu de pe prima pagina, trebuia sa stiti deja ca cei 720x576 pixeli = ~414K pixeli suficienti pentru o imagine buna se aplica numai in cazul camerelor cu 3CCD. iar la camerele 3CCD stabilizarea se face opto-mecanic, iar stilluri nu prea exista pe caremele serioase....

restul folosesc CCD-ul pt diverse interpolari care sa dea culorile, deci un 414K x 3 ar fi suficient la o camera single CCD daca densitatea ar fi egal folosita, dar in video nu se acorda egala importanta la R G si B

problema cu ccd-urile mai este si de ordin tehnologic, rata de scurgere a sarcinilor verticale si faptul ca daca faci un senzor prea mic prea des, suprafata unui element devine foarte mica iar lumina captata, chiar si cu microlentile, scade considerabil, iar camera degeaba are rezolutie buna daca produce zgomot prea mult chiar si in lumina naturala
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bakunin



Conectat la: 05 Dec 2003
Mesaje: 164

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 4:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"Garbage in - garbage out", adica conteaza ff mult sistemul optic.
Ia sa ma uit si eu pe tutorialul ala Smile ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
silviuc



Conectat la: 22 Iun 2003
Mesaje: 32
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Apr 04, 2004 2:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="DELL"]Nici vorba de un Digital8 care este un hibrid ieftin! Daca vrei un digital atunci indreapta-te spre un MiniDV.
Din capul locului iti spun ca sunt un amator.....
Mai DELL, de ce nu faci tu calculatoare ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alterego



Conectat la: 11 Mar 2004
Mesaje: 83

MesajTrimis: Lun Apr 12, 2004 12:12 pm    Titlul subiectului: 14 E. Raspunde cu citat (quote)

Incerc sa iti raspund pentru ca am trecut si eu, si nu de mult, prin etapele acestea de cautari.
Acum aproape 3 saptamani mi-am cumparat un Sony DCR TRV 14 E.Am observat ca ai pomenit de el.Vreau sa-ti spun ca sunt foarte multumit de achizitie.Vizionarea pe TV a inregistrarilor este excelenta.Poti transfera pe calculator in format mpeg (ti se furnizeaza un cd cu softul necesar).Dara atentie, la acest model nu ai intrare pentru digital (deci nu poti transfera, inapoi pe caseta, filmele prelucrate-daca iti doresti asta).Daca vrei si aceasta facilitate iti poti cumpara TRV 19 care este cu vreo 2 milioane mai scump decat 14.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 13, 2004 11:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

>Am observat ca ai pomenit de el.

Forumul acesta este al revistei Hi-Fi & Multimedia. Daca membrii lui nu cumpara/citesc revista nu este vina noastra, eu am testat un TRV19 si am scris o pagina despre el, ba chiar pe acest forum am pus la dispozitie si mirele filmate la sesiunile de teste din redactie!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community