FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Canon HDV XH-A1
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
il_conte



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 269
Locatie: Galati

MesajTrimis: Mie Ian 24, 2007 6:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Radu, vrb de nunti Smile e greu de utilizat...?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Ian 24, 2007 6:55 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Mie Ian 24, 2007 10:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

GY-dv500 dupa parerea mea este mai buna decit ce avem noi vx-uri dar este a naibii de mare si grea pentru nunti si putin depasita de cele aparute in urma ei dv550,5000,5100,iar in ce priveste pretul de 1500 euro nu cred ca mai merge mult camera aia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Dot Underground



Conectat la: 17 Iun 2006
Mesaje: 31
Locatie: .ro

MesajTrimis: Joi Ian 25, 2007 4:12 am    Titlul subiectului: Pt. d-nul il_conte.... Raspunde cu citat (quote)

GY-DV500 este prin excelenta camera de reportaj/ interviu (eng)/ studio, nu prea se preteaza pt. nunti... iti ia cam intre 3 si 6 luni ca s-o "simti", dupa care faci ce vrei din ea, dar, daca in timpul asta ai vreun eveniment (nunta), ai toate sansele sa-l ratezi... este si destul de grea ( intre 5 si 7 kile), ceea ce face aproape imposibila filmarea in mod prelungit... poate fi folosita de asemenea pentru filmari de clipuri publicitare/promo/muzicale, iar daca o iei pentru asa ceva, sigur nu te va dezamagi... repet ce a zic si Radu: pt. nunti, VX-u e sfant!
Scuza-ma Cornel pt. off-topic!
In legetura cu HDV XH-A1, pot doar sa-ti spun ca are un obiectiv excelent (Canon, of course), ceea ce ar situa-o cu mult peste FX sau HVX, dar culorile, din ce am vazut pe sample-uri, par un pic mai bune la HVX. Un sfat: daca poti sa mai astepti, s-ar putea sa mai apara ceva si pe la concurenta si sa-i mai scada pretul...

_________________
cutter-grass4dogs
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Joi Ian 25, 2007 10:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dot Underground este posibil si sa mai apara ceva poate pe la JVC sau PAN. oricum mai astept pina pe la Paste poate mai aduce cineva XH si la alt pret mai mic. Ai vazut tu bine comportamentul dintre HVX si XH si eu m-am uitat mult la acele imagini dar pan. are progresiv si asta spune tot. La HVX doua chestii nu-mi plac: zoomul 13x si acumulatorul asezat orizontal in rest este greu sa-i bagi de vina si mai este si f.scunpa nu i se da mina oricui.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
flavian



Conectat la: 23 Apr 2004
Mesaje: 51
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Joi Ian 25, 2007 10:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Banuiesc ca va referiti la articolul acesta:

http://www.dvxuser.com/articles/xha1/

Dar pentru multi "filmaci" de nunti deja e cam scump si XH A1 la 3500$ fata de un FX7 la 2900$.
La 5300$ cat e un HVX200 (preturi BH pt toate) deja cumperi 2 VX sau 2 FX7 iar pentru amortizare in Ro nu vreau sa fac calecule ca ma apuca durerile de cap.

Daca nu e vorba de nunti, intr-adevar, e o alegere buna cu o calitate peste HDV-urile asa-zis-prosumer gen FX7-FX1-XH A1
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sam g



Conectat la: 16 Dec 2006
Mesaje: 75
Locatie: buftea

MesajTrimis: Joi Ian 25, 2007 11:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

flavian a scris:
Dar pentru multi "filmaci" de nunti deja e cam scump si XH A1 la 3500$ fata de un FX7 la 2900$.
La 5300$ cat e un HVX200 (preturi BH pt toate) deja cumperi 2 VX sau 2 FX7 iar pentru amortizare in Ro nu vreau sa fac calecule ca ma apuca durerile de cap.

LOL. Nu se merita sa bagi asemenea sume de bani ca sa tragi nunti. Eu am filmat 8 ani de zile cu un Panasonic m3000 dupa care am trecut la un sony d8 din asta luat de prin metro pe care am dat la vremea aia pana in 20 de mil. La asemenea "evenimente" investitia trebuie sa fie minima si profitul maxim. Daca vrei sa treci la pro, e deja alta discutie.

_________________
N-am incaput in duba,era prea mare capu' de-acuzare
Si cei 7 ani de-acasa,i-am luat cu suspendare...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
flavian



Conectat la: 23 Apr 2004
Mesaje: 51
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Joi Ian 25, 2007 11:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sorry pt double-post, dar nu se poate edita pe aici... Sad

Tot legat de articolul anterior:

http://www.dvxuser.com/V6/showpost.php?p=822271&postcount=20

Cel care a facut acel review face munca de studio si e inclinat sa aprecieze mai mult calitatile Panasonicului, desi pentru munca de teren Canonul ar iesi in avantaj.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
flavian



Conectat la: 23 Apr 2004
Mesaje: 51
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Joi Ian 25, 2007 11:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sam g a scris:

LOL. Nu se merita sa bagi asemenea sume de bani ca sa tragi nunti. Eu am filmat 8 ani de zile cu un Panasonic m3000 dupa care am trecut la un sony d8 din asta luat de prin metro pe care am dat la vremea aia pana in 20 de mil. La asemenea "evenimente" investitia trebuie sa fie minima si profitul maxim. Daca vrei sa treci la pro, e deja alta discutie.


Normal, din punct de vedere strict business nu e deloc rentabil.
Dar la unii mai intervine si pasiunea, curiozitatea, iar pentru cei care nu au inca un VX2100 apare intrebarea daca mai merita sa ia cea mai buna camera a tehnologiei de ieri sau sa mai puna ceva bani pentru primul pas catre tehnologia de maine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sam g



Conectat la: 16 Dec 2006
Mesaje: 75
Locatie: buftea

MesajTrimis: Joi Ian 25, 2007 11:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Corect, la faza asta mai intervine si factorul "client", care in general e varza dpdv al tehnicii si care in momentele respective numai la ce camera ai tu nu se gandeste. m3000 avea avantajul ca era mare si neagra, deci era "profesionala". Pt. mine devenise prea grea, faceam febra musculara uneori. Cu seria dcr (eu am avut dcr trv 145 e) era o joaca de copil. M-am lasat de sportu' asta si m-am apucat de ceva mai serios.
_________________
N-am incaput in duba,era prea mare capu' de-acuzare
Si cei 7 ani de-acasa,i-am luat cu suspendare...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Joi Ian 25, 2007 1:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu m-am gindit mult daca se merita sa-mi cumpar XH-A1 ca as avea banii necesari,dar eu mai am acasa un vx2100 si un gy-dv300 in stare f.buna si am incercat sa dau una din ele dar greu are cineva (1500 eu...)
Camera asta daca o cumpar categoric ca o sa filmez in SD cu ea ca HD n-am cui doar ca sa stau si eu mai in fata,daca nu cumva ma prostesc acum la batrinete. M-am tot intrebat oare de ce ne luam noi europenii prea mult dupa americani(vezi HIGH DEFINITION) ca daca ar fi conceput o camera atitea corporatii in europa un 3ccd 3x6-7-800.000 pixeli cu filmare in SD si cu sensori de 1/2 si vreo 1-3 lucsi eu personal le-as da dracului de HD-uri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 25, 2007 5:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

o caricatura funny, mai mult sau mai putin offtopic

scurt pe doi



s2.jpg
 Description:
 Filesize:  21.78 KB
 Viewed:  172 Time(s)

s2.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
video_marker



Conectat la: 23 Ian 2007
Mesaje: 141
Locatie: New York

MesajTrimis: Dum Ian 28, 2007 1:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

BUBLE CORNEL a scris:
Si eu m-am gindit mult daca se merita sa-mi cumpar XH-A1 ca as avea banii necesari,dar eu mai am acasa un vx2100 si un gy-dv300 in stare f.buna si am incercat sa dau una din ele dar greu are cineva (1500 eu...)
Camera asta daca o cumpar categoric ca o sa filmez in SD cu ea ca HD n-am cui doar ca sa stau si eu mai in fata,daca nu cumva ma prostesc acum la batrinete. M-am tot intrebat oare de ce ne luam noi europenii prea mult dupa americani(vezi HIGH DEFINITION) ca daca ar fi conceput o camera atitea corporatii in europa un 3ccd 3x6-7-800.000 pixeli cu filmare in SD si cu sensori de 1/2 si vreo 1-3 lucsi eu personal le-as da dracului de HD-uri.


Acum stau si ma gandesc la DEMO-urile HD de prin magazinele gen Media Galaxy, oare cu ce camere HD au fost filmate, ca se vad ametitor de bine. Personal nu cred ca au fost filmate cu Z1U, XL-H1, FX1, XH-A1. Si inca o chestie pur romanesca, de ce sa-ti cumperi camera HD si sa filmezi cu ea in SD, e pura nebunie. Pai pana aude Gheorghe si Ion ca se poarte la oras HD-ul, fi sigur c-ai tocit capul ala tot filmand in SD. Mai bine tragi din start in HD si apoi faci downconvert din camera (care stie bineinteles).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Dum Ian 28, 2007 10:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

video_marker cred ca "DEMO-urile HD"de care ziceai tu,parerea mea este ca nu sunt filmate cu HD (poate ma insel) mai de graba cu camere de studio ori camere pentru film dar cu sensori de 2/3,findca filme se fac nu numai cu HD. Referitor la XH-A1 din cite am citit eu,nu prea ma pricep eu la engleza dar se pare ca daca vrei sa filmezi HD apoi ca sa tragi SD clientului va trebui neaparat sa o faci pe calculator findca nu face conversie automat (camera)din HD in SD numai XH-G1 are avantajul asta,si atunci neaparat tragi cu ea SD daca vrei SD si HD daca vrei HD. Poate nu am inteles eu bine din ce am citit. Mai vreau pareri si de la altii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
filmarinunti



Conectat la: 12 Noi 2006
Mesaje: 2
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 29, 2007 12:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

JVC-u are un FULL AUTO ptr cei mai puturosi sau neobisnuiti cu ea. Oricum e muuult peste VX&CO. SI nu este delok asa grea. Cu optik buna e foarte aproape de DSR 300 de la SONY si e muuult maia usoara. La latitudine nu sta asa bine k SONY DSR 300.
Oricum e mai usor de filmat cu o camera full size decat cu vx+wide. Ai greutatea altfel distribuita, nu-ti maioboseste incheietura mainii...
1/2" vs 1/3", magnesium body, controale manuale/automate, optica mai buna k la hd 100
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
videoiava



Conectat la: 16 Iun 2006
Mesaje: 65
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 29, 2007 12:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce sa iei o camera HD, omul nu poate vedea HD, inca. Mai bine iei un 1/2" CCD ca oricum are rezolutie mare si se vede super clar pe tv noastre. Stirile Pro Tv, TVR sau Antena 1 sunt filmate in graba si siktir cu dsr 400 si se vad mai mult dekat ok, muult mai bine, chiar transmise prin cablu, decat un 170 de la Realitatea de ex sau un vx pus in direct pe tv prin S-video. Emisiunile filmate ale aceluiasi post , in cadrul aceluiasi program, ce e filmat cu 170 e Embarassed , ce e filmat cu DSR 300 are o mai buna calitate a imaginii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 3 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community