FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Despre manele...
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 65, 66, 67, 68  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 29, 2008 1:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu stiam ca "traim cu speranta si murim cu regretul" Very Happy
_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Sep 29, 2008 1:27 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Lun Sep 29, 2008 2:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

No Comment...

Lucian MĪNDRUTA | talon de participare
Romānia cu lantul de gīt

Lantul e de aur, Romānia nu mai stim prea sigur ce mai e si a cui. Realitatea demografica s-a schimbat brusc , ca o furtuna sosita din senin. Sīntem sub ocupatie, dar nu se vede nici o armata. Sīntem colonizati de o populatie certareata si nesimtita, venita din nici o stepa, adusa de nici un avion. O populatie care a evoluat īn interiorul corpului national, ca fetusii din Alien, si care iese acum prin burta, urlīnd din toti bojocii: „Am avere, am valoare!".
E ca si cum undeva, īn secret, cineva ar fi dat drumul la o masina de mīl uman care acopera īncet-īncet natiunea lui Sadoveanu, a lui Eliade si a lui Nichita. Incubatoarele de incubusi din cartierele periferice, fabricile de cetateni ale lui Ceausescu, traditia celor 15 copii īn salasele de nomazi, cine mai stie? Lumea de pe strada nu mai e cea pe care o stiam din copilarie. Tata Ioane si Tanti Mimi, familie veche, cu casa īn Cezar Bolliac, facuta la 1870, au lasat īn urma un copil, care a mai facut un copil, blond si bucalat si bine crescut, cu care ma jucam acum 40 de ani. Pīna la urma, a plecat īn strainatate, la studii si nu s-a mai īntors niciodata. La fel, jumatate din strada: urmasii burgheziei care a avut timp sa dospeasca elite. Īn locul celor disparuti, au aparut rufele colorate īntinse la uscat si boxele scoase pe geam. Īn locul bunicii care ne spunea sa nu scuipam pe jos, s-a asezat bunica ce-si trimite nepotii dupa bautura. Peste tot miroase a moarte prin sufocare: e ca si cum o prezenta grea si absurda s-ar fi asezat peste cerul nostru, peste felul nostru de a fi, peste ce credeam ca e bine si mai ales peste ce credeam ca e frumos.
Cefele groase nu mai sīnt de mult buletinul de identitate al bulgarului: cetateanul romān, cu lantul de-un kil jumate, īi bate acum obrazul profesorului care se cazneste sa-i educe odrasla: „Bine, bre, crezi ca esti tu mai dastept? Ia sa vad ce masina ai!". Noul domn Goe nu mai e nici macar simpatic: e viitor combinator si dealer de droguri, viitor culturist, viitor ce vreti voi, īn afara de viitorul tarii lui, care se va multumi, de la un punct, doar cu trecutul.
Despre Romānia, alternativa Caragiale nu mai are ce spune. Populatia care ne īnlocuieste nu mai e nici macar ridicola. E dincolo de asta, īn sensul cel mai rau si primitiv cu putinta. Scriitorul nu mai poate face nimic: e nevoie de etolog, de veterinar, de dresor.
Acum cīteva zile, am vazut la Craiova parada acestei Romānii Noi, triumful Mafiei īnhamate la cosciugul lui Caiac, īn semn de vesnic respect pentru o viata de crima si muschi īn sīnge. Oamenii aia care dadeau ordine politiei se pregatesc sa dea asaltul final, spre puterea oficiala, dupa ce au pus mīna pe cea simbolica: ascultam muzica lor, ne refacem reperele dupa valorile lor, sīntem calcati de masinile lor. Undeva, departe, Uniunea Europeana si moda corectitudinii politice ne īnvata sa multumim frumos pentru asta si sa ne stergem la gura. Am fost o natiune, devenim o suma de triburi. Sīntem o tara ocupata de hoarde sosite din pīntece de mame eroine. O tara pusa la respect cu pumnul plin de tatuaje, o tara īn care fiul naiv si sarac al taranului (cīti or mai fi asa) īsi face educatia din textele de pe Taraf TV si meseria de la sutii cu care se īntīlneste la Gara de Nord, cīnd se da jos din autobuz. Marginea lumii s-a razbunat dīnd buzna īn centru, pusa pe jaful identitatii nationale, īntocmai ca barbarii care navaleau īn Roma, surprinsi ca localnicii n-au puterea sa lupte.
Tara cea noua, care vine peste noi, nu mai are nevoie de ce-am strīns īn muzee si-n carti. Dar se va bucura, un pic, de efortul nostru. Cartea de romāna se poate retrage īn privata din curte, unde īsi va īndeplini ultima menire, neprevazuta de nici un critic. Īn locul ei, discurile cu manele ramīn sa sfideze eternitatea. Cu ele nu poti sa te stergi la fund.
Chiar daca ai vrea.
Sus
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Oct 17, 2008 12:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.youtube.com/watch?v=sRa2LfTnSeY

No Comment Shocked
Sus
grig



Conectat la: 04 Aug 2005
Mesaje: 640
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Oct 17, 2008 10:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bahoi e un personaj celebru. E varianta masculina de la "pitzipoanca".
_________________
„Fiecare are gusturile lui īn muzicć... N-are cum sć asculte toatć lumea numai Schopenhauer.”
-- Costi Ionižć --
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Sam Oct 18, 2008 10:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu de-abia acum l-am desoperit, iar clipul despre spargerea parolelor mi s-a parut...fara egal. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlady_ZCH



Conectat la: 22 Feb 2006
Mesaje: 215
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Oct 18, 2008 4:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca v-ati uitat la comentarii...am zis ca ma imprastii de ras. Sunt 318 din 28 august pana acum Number One
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
vintage



Conectat la: 25 Iul 2006
Mesaje: 303
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 22, 2008 7:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.trilulilu.ro/SuZuKy/1055c0a807697c

Melodie de melodie ! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Dec 19, 2008 1:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.youtube.com/watch?v=gv_uA5k0HTk&eurl=http://mascarit.ro/o-scursoare-2/&feature=player_embedded

BESTIAL Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation
Sus
Vasile
peŖte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Vin Dec 19, 2008 7:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur a scris:
http://www.youtube.com/watch?v=gv_uA5k0HTk&eurl=http://mascarit.ro/o-scursoare-2/&feature=player_embedded

BESTIAL Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation


http://www.youtube.com/watch?v=BOIWBFmUumQ&feature=channel_page

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Ian 09, 2009 3:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Very Happy Very Happy


salam-true.jpg
 Description:
 Filesize:  30.3 KB
 Viewed:  200 Time(s)

salam-true.jpg


Sus
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Vin Ian 09, 2009 6:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cand expira ?
Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Schindler



Conectat la: 10 Sep 2008
Mesaje: 84
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Sam Ian 10, 2009 8:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

N-am avut toata viata mea treaba cu manelele, dar dupa ce am urmarit citeva din link-urile pe care le-ati pus ... mi-am dat seama cit am pierdut ... Nici la filme de comedie nu rizi atita ! A, apropo ... de la ce scoala ajutatoare sint "artistii" ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 10, 2009 8:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca nu ai avut treaba cu maneaua/lautareasca adevarata, ai pierdut mult in sunet si cultura.
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Schindler



Conectat la: 10 Sep 2008
Mesaje: 84
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Sam Ian 10, 2009 9:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Termenul "manea" e deja compromis - si prin el majoritatea oamenilor inteleg manelele-gunoi din zilele noastre. Muzica lautareasca autentica mi-a placut dintotdeauna - si imi va place intotdeauna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 10, 2009 9:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in esenta nu e cu nimic mai proasta decat hip-hopul american


_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 65, 66, 67, 68  Urmatorul
Pagina 66 din 68

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community