FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
ZZ TOP la Bucuresti

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 21, 2009 12:22 am    Titlul subiectului: ZZ TOP la Bucuresti Raspunde cu citat (quote)

In seara asta am fost la Polivalenta la concertul ZZ TOP din cate stiu eu prima data in Romania.
Desi am stat in picioare si s-a auzit rau, (cred ca 80% din timp toate sculele au fost in clipping), mi-a placut.
S-au cantat si piese vechi ( si bune ) si blues-uri (din pacate nu si "blue jeans blues" ) si piese mai noi gen "Legs" si altele, au facut trei bis-uri si pot spune ca si-au dat silinta, n-au cantat de complezenta.
Pentru mine a fost o incantare ca i-am vazut pe viu la Bucuresti si cu toate ca s-a auzit prost (dar tare) am trait muzica, dovada ca atunci cand ai ceva de spus-ca formatie-nu trebuie neaparat sa ai sculele de pe lume ca sa "misti sala".
Media de varsta a spectatorilor destul de ridicata, mult par alb, multe barbi si multe cozi, parca mai multe ca la alte concerte. La asa cantareti..asa public.
La iesire m-am intalnit cu Ionut Contras, manager si membru al trupei Phoenix care mi-a marturisit ca i-a placut in special modul in care fiecare si-a facut treaba, adevarati profesionisti. Ceva poze in seara asta, restul maine.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Oct 21, 2009 12:22 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Oct 21, 2009 7:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, frumos din partea lor. Eu am o curiozitate: a fost sala plina ori ba ????
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 21, 2009 8:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La Antena 1 la stiri au zis ca sala era pe jumatate goala; eu stand in picioare la cca 10 metri de scena pot sa spun ca mie mi s-a parut plina.Practic toata partea centrala a salii era golita de scaune si plina de oameni stand in picioare intr-o mare inghesuiala (biletul a costat 120 lei si era fara loc) , mi-e greu sa cred ca undeva in spate era un mare spatiu liber, in conditiile in care si in spatele meu, cat vedeam cu ochii (si vad ceva, am aproape 1,90 inaltime ) era plin de oameni. Era in schimb un mare tarc in care erau trei camere video mari, de studio , montate pe niste schele, cu toate anexele si care ocupau intr-adevar mult loc si care puteau crea senzatia ca sala nu era plina. Mai ales ca in spatele acelui tarc nu putea sta nimeni, ca nu avea ce sa vada.
Tribunele erau pline pana sus, mai putin colturile de sus din spatele scenei si colturile cele mai indepartate de scena.
Prin sala i-am zarit pe Bittman, Cotabita si altii, dar probabil ca erau mult mai multi artisti pe care nu i-am vazut si care cu totii au venit sa vada show-ul, dar si sa vada in actiune niste mari meseriasi de la care (cred eu) cat de mare cantaret ai fi, tot ai ceva de invatat. Cei doi barbosi au facut demonstratii de cantat doar cu o mana, doar din griful chitarii ( si bineinteles, cu mana libera faceau tot felul de giumbuslucuri, ca sa vada tot chioru ca ei canta doar cu o mana) sau chiar fara maini, folosind reverberatia cu puternicele boxe din spate.
Ei, cu vocile nu mai stau la fel de bine ca acum douazeci de ani, dar pot sa spun ca au stiut cum sa cante ca sa nu se (prea) simta diferenta.
Sincer sa fiu, ma asteptam sa vad trei tipi blazati care sa "zdrangane" de complezenta ca sa-si ia banii, dar am avut parte de un concert adevarat, in toata regula.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Costel S



Conectat la: 09 Mar 2007
Mesaje: 126
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 21, 2009 9:02 am    Titlul subiectului: ZZ Top la Bucuresti Raspunde cu citat (quote)

Daca la alte concerte nu m-am agitat sa asist, la acest eveniment (si cred ca nu va putea fi repetat, cel putin in Romania) am tinut sa asist.
Show-ul a fost pe masura, asa cum spunea si Hi&Fan, din pacate calitatea sonora a lasat de dorit (mult prea tare, cel putin pentru gusturile mele).
Am stat pe scaun, si pot spune ca sala a fost plina (nu foarte plina, dar plina). Mie unul piesele vechi (pina in '83), care nu au "beneficiat" de adaosul de electronica sintetizata, mi-au facut placere, in rest s-a vazut clasa unor adevarati profesionisti. De asemenea si publicul, cu o medie de varsta destul de ridicata (circa 35-40 de ani) a raspuns bine la toate picanteriile celor doi chitaristi, care au ramas tineri in interior.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Mie Oct 21, 2009 11:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

evaluez prezenta la aprox. 4500 spectatori.
Au facut show (ca americanii;), miscari studiate, diverse trick-uri, spectacol orientat pe partea de hard (energic). Au cantat un singur blues adevarat (mult prea putin pt gustul meu), dar a meritat, fie doar si pt acea singura piesa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 26, 2009 2:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Au fost parti bune si parti rele, per total a fost o experienta de 60 de RON, nu de 120...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community