FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Galerie DIY
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
lucian_80



Conectat la: 14 Mar 2006
Mesaje: 79
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Feb 22, 2007 10:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da exact este un amplificator cu 6 canale are 3 amplificatoare de putere mai mare (100W in 4ohm) pentru partea de stereo fata si SW, si 3 amplificatoare de putere mai mica (50W in 4ohm) pentru partea de surround spate si pentru centru.

Da superdioda la amplificatoarele de putere mai mare este montata pe radiator, la cele de putere mai mica nu este montata pe radiator(pentru ca nu este nevoie).

Ceea ce am prezentat eu este numai partea de putere, in ceea ce priveste pretul nu am facut un calcul total si nu as vrea sa transform acest topic in vanzare dar "DorinD" o sa fac un calcul cat pot de repede si o sa-ti trimit pe PM.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Feb 22, 2007 10:50 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 22, 2007 11:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lucian, multumesc pt. precizari. Astept si estimarea dar te rog sa fie fara chestiile "hard" (cutie, traf, radiatoare). Multumesc.
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Joi Feb 22, 2007 5:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ lucian80 frumoasa lucratura la tot ce ai postat, ma bucur sa vad asemenea performante.
@pixies, am testat pe un rack diy, facut foarte solid(din teava diametru 60mm/ si dreptunghica tot 60mm) granit de 2cm si sticla de 1.5cm.
Rezultatul pe un sistem foarte modest(ceva marantz-uri acum vreo 3 ani) a fost un bass fara forta(flescait as spune) fara soundstage, totul amestecat.
Am citit de niste rezonante pe care le induce sticla, mai poate fi si sasiul aparatelor fragil.
Acum mi-e sila sa mai fac o testare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
robertginea



Conectat la: 28 Sep 2005
Mesaje: 669
Locatie: Bucarest

MesajTrimis: Mie Mar 28, 2007 5:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cate amplificatoare am ascultat (inclusiv 2 pe lampi), cel mai mult mi-a placut cm suna kitul IPA 400 de la Vasile. Montasem kit-urile mai demult intr-o carcasa simpla,dar nu aveam selector si simteam nevoia acuta de telecomanda.
Asa ca am demolat un amplificator Sony cap serie pana in ES si am pastrat partea de comanda : selectorul(cu relee) si volumul care sunt ambele telecomandabile.

Am mai pastrat si preul de doza pentru ca are un zgomot S/N extrem de mic : 94 dB. Insa nu l-am ascultat sa mi dau cu parerea.
Racirea este activa cu 2 termocuple puse in paralel pentru siguranta maxima.
Piesele pe Kit sunt monatte de mine.

Va rog nu dati cu pietre.Nu am urmarit o lucratura frumoasa si ingrijita pentru ca am vrut sa termin cat mai repede si sa ascult cu capacul montat
Laughing .Am incercat in schimb sa-l fac fiabil si robust.



DIY2.jpg
 Description:
 Filesize:  292.46 KB
 Viewed:  1633 Time(s)

DIY2.jpg



DIY1.jpg
 Description:
 Filesize:  308.15 KB
 Viewed:  1241 Time(s)

DIY1.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ciobotea shahin



Conectat la: 21 Apr 2007
Mesaje: 11
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 22, 2007 1:34 pm    Titlul subiectului: AKAI GX77 MODIFICAT Raspunde cu citat (quote)

L-am trecut pe indicatoare cu ace, ca asa trebuie sa arate un mag, si l-am modificat ca sa primeasca role de 26,5. Naburile sunt facute de mine.


IMG_3282.JPG
 Description:
 Filesize:  91.8 KB
 Viewed:  1540 Time(s)

IMG_3282.JPG



_________________
Viata e frumoasa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ciobotea shahin



Conectat la: 21 Apr 2007
Mesaje: 11
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 22, 2007 1:35 pm    Titlul subiectului: AKAI GX 77 Raspunde cu citat (quote)

INCA UNA


IMG_3283.JPG
 Description:
 Filesize:  97.04 KB
 Viewed:  1225 Time(s)

IMG_3283.JPG



_________________
Viata e frumoasa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ciobotea shahin



Conectat la: 21 Apr 2007
Mesaje: 11
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 22, 2007 1:36 pm    Titlul subiectului: AKAI GX 77 Raspunde cu citat (quote)

NAB ADAPTER


IMG_3286.JPG
 Description:
 Filesize:  73.52 KB
 Viewed:  809 Time(s)

IMG_3286.JPG



_________________
Viata e frumoasa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Kostas



Conectat la: 07 Apr 2007
Mesaje: 309
Locatie: Traco-daco-trancotaria

MesajTrimis: Vin Mai 11, 2007 10:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Superb. Mi-a placut magul inca de la aparitia lui. Nu am inteles de ce l-au facut doar pe role mici. Vu metrele le-as fi ales gen Akai de la magurile mari. Oricum superb .Felicitari. Presupun ca se si aude curat, profund, mana precisa la proiectare a lui Akai s-a vazut si pe magul acesta. Bafta in continuare.
_________________
Iar ala mare negru de respira greu, ala era tasu !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
RazvanVoicu



Conectat la: 22 Aug 2006
Mesaje: 304
Locatie: Targoviste-Dambovita

MesajTrimis: Sam Iun 09, 2007 12:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.youtube.com/watch?v=SulH9ltE1KA&mode=related&search=
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
RazvanVoicu



Conectat la: 22 Aug 2006
Mesaje: 304
Locatie: Targoviste-Dambovita

MesajTrimis: Sam Iun 09, 2007 12:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari "ciobotea shahin" am zis ca nu vad bine Laughing daca ai face si un filmulet demonstrativ n-ar strica!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 10, 2007 11:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumos lucrat 77-le pt rolele de 26,5 cm. Felicitari!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mie Dec 05, 2007 11:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru lucian_80 :
In poza de aci:http://www.hi-fi.ro/fhifi/files/thumbs/t_2_124.jpg
pot sa iti recomand ceva:
incearca sa dublezi cu sarma traseele de alimentare de pe Colectorii tranzistoareleor de putere la mufa de alimentare(nu stiu daca sunt FET-uri sau bipolare) deoarece in caz de avarie pana "sare" siguranta e foarte probabil sa "sara" si traseul care duce cate tranzistorul defect.
Am observat ca rezistentele de limitare a curentului de Emitor sunt de valoare mica (practic o bucata de sarma) si in caz ca-ti "pusca" o pereche de finali (nimic nu e perfect) o sa ai si pcb-ul bine ars...Sad
Iti recomand de asemena la final sa dai peste partea lipita cu o solutie de sacaz dizolvat in diluant D-209 care sa protejeze atat contra oxidarii cat si umezelii (poti folosi si lac dar nu recomand in caz de service)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian_80



Conectat la: 14 Mar 2006
Mesaje: 79
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Dec 11, 2007 5:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumec pentru sfat (kilaru_de_coduri)!
Ai dreptate in ceea ce priveste traseele, eu ma bazez pe sigurantele pe care le-am pus pe modulul de alimentare (sigurante rapide). Tranzistorii sunt FET si nu exista rezistente de limitare, ceea ce vezi in imagine sunt strapuri.
Cablajul este argintat si sper sa nu am probleme cu oxidarea, am folosit si eu, la alte proiecte, metoda aceea cu diluant si sacaz, dar stratul protector ramane lipicios si nu e prea estetic. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ciobotea shahin



Conectat la: 21 Apr 2007
Mesaje: 11
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 29, 2007 9:09 pm    Titlul subiectului: pickup made in Romania Raspunde cu citat (quote)

Bratul este Technics putin modificat, motorul la fel (sl1200mkII) dar am separat partea electronica de motorul efectiv. Motorul este coaxial cu platanul, dar nu direct-drive. Tractiunea se face prin 3 pistonase cu ulei dispuse in triunghi (pentru atenuarea variatiilor de turatie), intre motor si platan rotatia facandu-se pe rulmenti ceramici. Platanul de asemenea fata de sasiu este pe rulmenti ceramici. Platanul este umplut cu ulei, iar in platan, pe un rulment de 110mm diametru este fixata o rozeta, elice, nu stiu cum sa-i spun, scufundata in uleiul mai sus mentionat. Ideea e ca rozeta este grea, iar prin inertia ei se opune variatiilor de turatie-stare pe care o transmite platanului in sine prin uleiul in care este cufundata. Sasiul sta pe cele 3 picioare prin intermediul a 6 amortizoare (cate 2/picior) cu pistonase cu ulei iar cele trei picioare stau pe spyke-uri. Culisarea rectilinie verticala a picioarelor este asigurata de ghidaje din carbon. Preluarea oscilatiilor in plan orizontal este facuta printr-un sistem de pendul rasturnat, cu pistonase cu ulei dispuse la 120grade. (m-a inspirat o constructie undeva in Asia, foarte inalta si realizata intr-o zona cu seismicitate)
Putin probabil sa ma fi facut inteles cu adevarat prin acest text alambicat... sorry...



afis.jpg
 Description:
 Filesize:  367.76 KB
 Viewed:  1537 Time(s)

afis.jpg



_________________
Viata e frumoasa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Sam Dec 29, 2007 9:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumos! Felicitari!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 3 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community