FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Galerie DIY
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Human



Conectat la: 01 Noi 2003
Mesaje: 889
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Sam Dec 29, 2007 9:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

felicitari, arata foarte bine.
mai poti pune cateva poze, as vrea sa vad platanul de sus, conectica si zona marcata de mine cu rosu pe fotografia ta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Dec 29, 2007 9:40 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mar Feb 12, 2008 12:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu unu recunosc ca nu as fi stricat un SL1200 pentru un diy...
Oricum felicitari !
Arata chiar bine Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Mar 31, 2008 5:05 pm    Titlul subiectului: Re: AKAI GX77 MODIFICAT Raspunde cu citat (quote)

ciobotea shahin a scris:
L-am trecut pe indicatoare cu ace, ca asa trebuie sa arate un mag, si l-am modificat ca sa primeasca role de 26,5. Naburile sunt facute de mine.
.......Motoarele sunt cele originale?? Ma mir ca motorasele alea ar putea sa care niste role de 10."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 2:28 pm    Titlul subiectului: Re: AKAI GX77 MODIFICAT Raspunde cu citat (quote)

djmk1988 a scris:
ciobotea shahin a scris:
L-am trecut pe indicatoare cu ace, ca asa trebuie sa arate un mag, si l-am modificat ca sa primeasca role de 26,5. Naburile sunt facute de mine.
.......Motoarele sunt cele originale?? Ma mir ca motorasele alea ar putea sa care niste role de 10."


La cum arata pickup-ul ala facut de el, iti dai seama ca omul stie f bine ce face. Treaba ca mag-ul sa care acele role de 26,5: ptr el este clar ca a fost floare la ureche in raport cu realizarea acelui pick-up.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
thefirstdj



Conectat la: 24 Feb 2005
Mesaje: 271
Locatie: Constanța

MesajTrimis: Joi Noi 20, 2008 2:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din doua canale in 12:








Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Joi Noi 20, 2008 8:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@the firstdj
Felicitari pentru acuratete si pentru pasiune!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
since



Conectat la: 13 Ian 2009
Mesaje: 30
Locatie: Roma (Italia)

MesajTrimis: Vin Feb 13, 2009 10:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

thefirstdj - de unde ai piese, ce piese sunt, o schema la amplificator, cat a costat tot si chiar esti din constanta? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
thefirstdj



Conectat la: 24 Feb 2005
Mesaje: 271
Locatie: Constanța

MesajTrimis: Sam Feb 14, 2009 1:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Piesele (majoritatea) sunt de aici. Integratele pe care se bazeaza circuitele finale sunt LM4780, mai multe informatii aici. Pretul de vanzare al amplificatorului a fost de aprox. 1000e si da, chiar sunt din Constanta. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pusttiu



Conectat la: 09 Oct 2005
Mesaje: 99
Locatie: iasi

MesajTrimis: Vin Aug 14, 2009 9:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ ciobotea shahin -felicitari pentru ambele lucrari , super fain realizat adaptorul nab si pare chiar practic mai ales ca unu original akai e intre 50-100euro in functie de stare, daca nu cer prea mult nu ati putea face un topic la dyi sau niste linkuri sa ma chinui sa fac si eu unul.... Smile .

2. la magnetofon a trebuit sa ridicati motoarele sau doar ati taiat carcasa si ati deplasato mai jos ca sa incapa rolele de 26?
cu stima,
florin c.
ps : ma chinui sa fac un rack pt scule sa pun sticla de 6-10mm sau sa optez pt pal, tre sa reziste cam 40kg pt ca am o statie pe lampi de 2*50w dyi.

_________________
vaii mii rau !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
livio27



Conectat la: 05 Sep 2006
Mesaje: 266
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 23, 2009 6:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

un amplificator pe lampi


DSC_0007 - Copie.JPG
 Description:
 Filesize:  102.53 KB
 Viewed:  707 Time(s)

DSC_0007 - Copie.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MINANA



Conectat la: 09 Oct 2009
Mesaje: 42
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Noi 23, 2009 3:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce parere aveti....cum o suna Smile ?http://images.google.ro/imgres?imgurl=http://diyaudioprojects.com/Speakers/Seas-Granite-Speakers/DIY-Granite-Speakers.jpg&imgrefurl=http://diyaudioprojects.com/Speakers/Seas-Granite-Speakers/&usg=__8R0fbv_umkUM8DIy-humyYk19M8=&h=549&w=775&sz=85&hl=ro&start=12&um=1&tbnid=rMpraK6hoQ_JDM:&tbnh=101&tbnw=142&prev=/images%3Fq%3Ddiy%2Bspeakers%26hl%3Dro%26sa%3DX%26um%3D1[/url]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 23, 2009 3:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ar fi interesant sa vedem un CSD al acestor boxe de granit. Eu sunt sigur ca suna bine.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro


Ultima modificare efectuata de catre diy-audio la Joi Ian 14, 2010 8:20 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
MINANA



Conectat la: 09 Oct 2009
Mesaje: 42
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 2:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Frumos lucrat Smile http://www.sound.westhost.com/phpBB2/viewtopic.php?f=14&t=2227
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
edytza



Conectat la: 18 Dec 2006
Mesaje: 256
Locatie: craiova

MesajTrimis: Mie Ian 13, 2010 6:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am si eu o intrebare pentru DIY-eri .........ce parere aveti despre tuningul sculelor ? sa zicem ca ai un amp cu 10.000 micro filtraj care isi face treaba destul de bine , ai monta si condensatori suplimentari pentru o mai mare stabilitate in sarcina a amplificatorului ? sa zicem ca ai un mag bun dar lumina de la vumetre e galbena si tu vrei albastru , ai face modificarea asta ? sa zicem ca ai prin casa un toroidal care se potriveste in ampul tau , l-ai pune in locul celui original daca i-ai creste performantele ? cu alte cuvinte sunteti puristi sau nu ?
_________________
AKAI AM 2450 +KENWOOD KL 4060-vintage
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Ian 14, 2010 8:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Depinde de aparat. Sunt aparate care merita modificate si altele nu. Sunt aparate care pot fi modificate si sunt altele care nu pot fi modificate. De obicei modificarile\tuning-ul ca sa fie eficient implica modificarea mai multor componente nu doar a unei piese (condensatoarele spre exemplu). Cu alte cuvinte trebuie sa se faca o evaluare a aparatului si sa se stabileasca daca merita efortul.

Mai sunt si aparate de colectie care isi pierd valoarea daca le modifici (chiar si schimbarea culorii becului de la vu-metre).

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 4 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community