FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Galerie DIY
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Ian 14, 2010 11:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tunarea unui aparat are sens in anumite limite si cu scopuri precis determinate, altfel devine fie kitch, fie esec (fata de rezultatul visat).
De cele mai multe ori pare a se uita ca tunarea implica cunostinte comparabile cu ale proiectantului - fie pentru cel care face tunningul, fie ale cuiva care da indrumarile.

S-a scris pe forum despre tunning reusit la cd-playere, filtre si/sau tweetere si dumping material la boxe.
La amplificatoare de multe ori, inlocuirea sau adaugarea de condensatori electrolitici s-a dovedit ca schimba in rau sunetul. Pe forum sunt relatari despre asta.
Pentru a obtine o imbunatatire [adesea minora] risti sa platesti pe condensatori mai mult decat pe amplificator.

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Ian 14, 2010 11:13 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
muzyk_ant



Conectat la: 27 Oct 2004
Mesaje: 34
Locatie: cluj-n

MesajTrimis: Vin Apr 30, 2010 6:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

class D -UCD-180...


IMG_6951_1.jpg
 Description:
 Filesize:  490.7 KB
 Viewed:  390 Time(s)

IMG_6951_1.jpg



IMG_6950_1.jpg
 Description:
 Filesize:  474.74 KB
 Viewed:  437 Time(s)

IMG_6950_1.jpg



IMG_6949_1.jpg
 Description:
 Filesize:  475.9 KB
 Viewed:  326 Time(s)

IMG_6949_1.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Apr 30, 2010 6:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hmmmm...., frumos, felicitari.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Catalin C.



Conectat la: 19 Oct 2004
Mesaje: 222
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 17, 2010 8:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incinte VTP echipate cu Fostex FE206E:


_________________
Vand diverse
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22710
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 17, 2010 9:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bravo!
Un super difuzor pe bani putini. Raport calitate-pret excelent.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mai 17, 2010 9:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Care e rolul cubuletelor de deasupra?Am mai vazut si prin alte parti asa ceva cu explicatiile de rigoare, ca ar aduce ceva modificari in sunet.Chiar asa e?Felicitari.Frumos executat.La fel are un prieten, acelasi dif in VTP.Merita investitia.Suna frumos.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Catalin C.



Conectat la: 19 Oct 2004
Mesaje: 222
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 17, 2010 9:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc.
Cubuletele s-au nimerit sa fie acolo, sincer abia acum am realizat ca sunt in poze. Nu cred ca ar putea influenta cumva sunetul.
Investitia merita, intr-adevar. Urmeaza un amplificator pe masura lor, sper cat mai curand.

_________________
Vand diverse
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22710
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mai 17, 2010 10:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Amicul are clona de Zen dupa N.Pass.Vreo 20 w pe canal.Arhisuficient.Nu cred ca ajungem la 5 watt de obicei si suna frumos.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 7:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitati Catalin C, incintele arata foarte bine (cel putin in imagini). Da-ne mai multe detalii. Cum ai calculat incinta, sau de unde ai luat schema, folosesti ceva notch ??? (dupa cum am ascultat eu difuzorul cam trebuie), incinta e furniruita, ori e alta solutie gen autocolant??? (oricum arata f bine). Orice informatie e bine venita.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Catalin C.



Conectat la: 19 Oct 2004
Mesaje: 222
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 9:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, imi place sa cred ca arata la fel de bine si in realitate.
Dimensiunile incintei sunt cele date de domnul Mateescu pentru difuzorul de 8 inch.
Nu folosesc filtru, impresia mea este ca se pierde mult din claritate, ca si cand ai pune o tesatura peste difuzoare. Initial am incercat mai multe variante si cel mai mic compromis mi s-a parut a fi schema recomandata de MJKing http://www.quarter-wave.com/Project05/Project05.html mai exact http://www.quarter-wave.com/Project05/BSC_Circuit.pdf
Cum spune si el, valorile sunt teoretice. Eu am testat cu valori ale bobinei de 0.6, 1, 1.3, 1.6, 2, 2.6 si 3mH si ale rezistentei intre 6.8 si 15 ohm. Cele mai bune rezultate le-am obtinut cu 2mH paralel cu 6.8 ohm
Dar prefer fara filtru. Pentru o accentuare a frecventelor joase am folosit doar foarte putin minet in partea inchisa.
Incinta este din mdf lipit cu aracet de tamplarie si prins in suruburi. Inainte de aplicarea autocolantului am chituit si am slefuit cat m-a tinut rabdarea. La interior este captusita cu un material folosit pentru captuseli, in genul unei paturi pufoase, cu grosimea de 3-4 mm (nu stiu exact cum se numeste).
Nu ma pricep sa vorbeasc prea mult despre sunet. In comparatie cu vechile boxe dar si cu ce am mai ascultat pe la prieteni, suna mult mai detaliat, mai precis, fara sa fie obositoare. Aceeasi impresie de voal peste celelalte boxe.
Celelalte incinte sunt B&W Vision DS2 si am mai comparat cu Infinity Reference 30 si Mission din serii mai vechi.

_________________
Vand diverse
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22710
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 10:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mi se pare logic sa nu pui filtru, asta e si ideea de full range.
Cum se aude pe la capete, adica basii de frecventa joasa si inaltele .. de frecventa inalta Smile ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
rueful.in.stars



Conectat la: 23 Oct 2007
Mesaje: 401
Locatie: Marea Britanie

MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 10:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Presupun ca ai facut ceva research inainte.
Incinta recomandata de Fostex (cea back loaded horn) cum este ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 11:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Catalin C. a scris:

Nu folosesc filtru, impresia mea este ca se pierde mult din claritate, ca si cand ai pune o tesatura peste difuzoare.
... Aceeasi impresie de voal peste celelalte boxe.


asta se datoreaza faptului ca la orice boxa cu latimea mica a fetei apare inevitabil difractia,acea tranzitie brusca de la emisia in 2pi la 4pi si acel 'filtru',care de fapt este o corectie de egalizare (circuit baffle-step) a diferentei dintre inalte si joase,care poate fi mai mare de 10db lejer decalajul intre zona 100-1k si 3-10k,de aici si 'viata' pe inregistrari cu putine instrumente
Nu zic nici ca trebuie pus filtru,nici ca nu trebuie,fiecare cu credintele proprii,eu am ascultat si concluzia imediata este ca echilibrul tonal este in pom fara nici un fel de corectie.Dar sunt si muzici care pot suna acceptabil si asa
Fa ceva cu rotile alea de mobila pt ca provoaca neplaceri in sunet.Poate ca sunt mai comode la plimbat ca fotoliul,dar boxele nu sunt mobila si trebuie izolate neaparat mecanic de parchet,mai alea la dimesiunile si greutatea aceea.Si eu am avut inclinatii spre rotile alea amarate ca sunt ieftine,dar creeaza numai necazuri
Uite un link unde poti verifica ce au incercat cei care au gandit acele corectii http://www.mh-audio.nl/bdl.asp ,desi ar fi buna si o masuratoare ceva pt siguranta daca ai ocazia,pot aparea surprize din lucruri nebanuite

Felicitari pt curajul de a incerca ceva nou si altfel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 12:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI a scris:


Nu zic nici ca trebuie pus filtru,nici ca nu trebuie,fiecare cu credintele proprii,eu am ascultat si concluzia imediata este ca echilibrul tonal este in pom fara nici un fel de corectie.Dar sunt si muzici care pot suna acceptabil si asa


Cam aceeasi impresie am si eu despre difuzorul respectiv. Liniaritatea este in pom fara ceva egalizare.
Ideea ca egalizarea baga doar mizerii este repede spulberata cand gasesti echilibrul tonal optim (parerea mea).

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Catalin C.



Conectat la: 19 Oct 2004
Mesaje: 222
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 6:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

24fret in partea de sus e foarte bine. La capitolul bass e bine, in general nu simt nevoia de mai mult.

rueful.in.stars stau mai prost cu partea de reserch. Incintele le-am construit pentru niste coaxiale de la Beyma de care nu am fost foarte multumit. Intre timp am vazut Fostexurile la un pret foarte bun si am zis ca merita sa incerc. Si s-au potrivit.

CBI rotile sunt montatate sub doua bucati de osb lipite intre ele. Urmeaza sa le inlocuiesc cu spike-uri de otel.
Intr-adevar, concluzia imediata, cand am facut trecerea de la boxele vechi, a fost ca sunt cam "galagioase". Dar dupa ce m-am obisnuit am incercat sa revin la cele vechi si nu am mai putut, suna prea infundat. Poate e si chestie de obisnuinta. Din pacate nu am cum sa fac masuratori. Mai vad pe viitor ce concluzii trag din comparatii.

_________________
Vand diverse
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22710
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 5 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community