FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Blackmore's Night
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 08, 2007 5:04 pm    Titlul subiectului: Blackmore's Night Raspunde cu citat (quote)

Chestia asta sta drept marturie pentru cat de diferiti sunt oameni...

Tot navigand asa haihui pe forum, cautand muzici noi si intersante pe care sa le ascult, am observat ca multi dintre voi stiu de existenta Dianei Krall si va place ceea ce si cum canta. Manat de curiozitate, am purces si eu la ascultarea a juma' de album. Doar atat am rezistat, caci m-am plictisit teribil. Pur si simplu nu-mi comunica nimic nici stilul, si nici mult laudata ei voce.

Pe de alta parte, am aflat din alte surse de xistenta unei formatii numita Blackmore's Night, care m-a impresionat mult cu anumite piese. Despre ei.....absolut nici o vorba pe forum. Chiar nu-i stie lumea ? Sau nu plac nici unui forumist ?

Avand in vedere ca multe piese interesante le-am cautat din curiozitate pentru ca erau subiect de discutie sa recomandari intre forumisti, pun si eu cateva titluri ale nou-descoperitei mele formatii, care poate-poate vor trezi un fior prin urechile vreunora dintre voi....

Blacmore's Night - Loreley

Blacmore's Night - Mond Tanz

Blacmore's Night - I still remember (cred ca asta-mi place cel mai mult)

Blacmore's Night - Home Again

_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Feb 08, 2007 5:04 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Joi Feb 08, 2007 5:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

e, nu-i stie ...
Ritchie Blackmore asta cred ca e totusi destul de cunoscut indiferent in ce companie cinta Wink ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Feb 08, 2007 5:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un tip tare ciudat Blackmore asta...Pe primele albume (cu Blackmore's Night) canta un hard foarte misto, apoi a dat-o pe un fel de new age cu influente medievale care mie nu-mi spune absolut nimic.

E adevarat ca i-a dat lu' Gillan cu chitara in cap (cu multi ani in urma)?...

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 08, 2007 5:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Wooow !!! Dar WooooooW !!!!

Acum sunt de-a dreptul euforic.

Tocmai am ascultat I Still Remember inregistrata live. Pe langa faptul ca stilul asta medieval imi place foarte mult, si inregistrarea e super ! Parca folosise cineva pe forum cuvantul "crud" ca sa descrie o inregistrare facuta foarte minimalist.....Se aude inclusiv daca tuseste unul in sala, sau cum se foiesc oamenii pe scaune...iar vocea tipei....ma rog, tipa pur si simplu POATE sa cante live.

Observ ca stiti totusi cate ceva despre ei...eu abia azi i-am descoperit. Problema e ca niciodata n-am vazut vreun CD cu ei, pe nicaieri (ma refer la magazinele de muzica din Bucuresti).
Aveti ideea de unde as putea lua asa ceva ? Ca acum am doar mp3-uri...ce-i drept, sunt la 320 kbps dar vreau mai mult/mai bine.

_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
usernamex



Conectat la: 03 Dec 2005
Mesaje: 932
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 08, 2007 5:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar, gusturile sunt foarte diferite...
Am ascultat cam tot ce au scos Blackmore's Night si... sunt placuti...
dar nimic mai mult...

P.S. Rainbow's On stage, goodolddog, este o referinta! E din zona
"abecedarului"... de acord?... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Feb 08, 2007 5:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rainbow - Stargazer e referinta referintelor Wink
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Joi Feb 08, 2007 5:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
...Pe primele albume (cu Blackmore's Night) canta un hard foarte misto, ...


Confused Rolling Eyes Sa ma iertati, poate nu-s eu informat sau nu stiu sa interpretez, dar unde e hard-ul din BLACKMORE'S NIGHT ? am vreo 3 albume si pe primul, dar oricit de indulgent as fi....nu prea gasesc pe acolo hard-rock

_________________
www.audioconcept.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Joi Feb 08, 2007 6:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca vorbim de Rainbow, prima piesa pe care mi-o aduc aminte (si cred ca la vremea respectiva o inregistrasem de la Europa Libera, cu wow& flutter de ti-era mai mare dragul, dar ce mai conta?) este Catch the Rainbow ( cred ca e chiar de pe On Stage, nu cred sa ma insel, sa zic '77).

Si - da - cred ca pentru mine a fost de abecedar Smile ....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Joi Feb 08, 2007 6:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hai ca verificai - varianta live cu pricina e chiar de pe On Stage ('77) iar piesa e scoasa ca varianta de studio pe Rainbow (de fapt Ritchie Blackmore's Rainbow) in '75. Traiasca allmusic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 08, 2007 7:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Keep it comin', guys. Din discutii de genul asta de pe forum s-au nascut unele dintre cele mai frumoase "gasiri" ale mele. Deja mi-am notat dupa ce trebuie sa mai caut. Cu multumiri pentru interesul acordat, yours sincerely....
_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
usernamex



Conectat la: 03 Dec 2005
Mesaje: 932
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 08, 2007 7:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am senzatia (poate ma insel, totusi), ca nu ti-ar strica si niste Dead Can Dance, apropos...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Joi Feb 08, 2007 7:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De mentionat si concertul ( il aveam pe caseta video ) Rainbow, cu Rondineli la tobe, Glover-bas, Turner-voce.....incepe cu piesa "Spotlight kid"...impresionant si din punct de vedere tehnic, virtuozitate Cool ,in afara de circareala cu ruptul chitarii....
_________________
www.audioconcept.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
audiofool



Conectat la: 23 Mai 2003
Mesaje: 309

MesajTrimis: Joi Feb 08, 2007 8:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un concert din ala fara rupt de chitara e ca nunta fara lautari ...
_________________
Rock is better than classical music. I can't open my windows and yell at my neighbors "HOW BOUT SOME BEETHOVEN MOTHERFUCKERS"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Joi Feb 08, 2007 8:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Jack, daca e un singur concert integral (are in intro o interpretare in background de "Over the Rainbow ...") atunic e "Live Between the Eyes", daca era o compilatie de secvente din concert, ar trebui sa fie "The Final Cut".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Joi Feb 08, 2007 8:33 pm    Titlul subiectului: Re: Blackmore's Night Raspunde cu citat (quote)

aaddrryyss a scris:
am observat ca multi dintre voi stiu de existenta Dianei Krall si va place ceea ce si cum canta. Manat de curiozitate, am purces si eu la ascultarea a juma' de album. Doar atat am rezistat, caci m-am plictisit teribil. Pur si simplu nu-mi comunica nimic nici stilul, si nici mult laudata ei voce.


Au râs de mine câțiva pe-aici cand am spus că numita Krall n-are nici o treabă... Muzica ei este placuta. Atât...

usernamex a scris:
Am senzatia (poate ma insel, totusi), ca nu ti-ar strica si niste Dead Can Dance, apropos...


"Toward the within" , de exemplu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community