FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Despre alegeri
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2004 7:01 pm    Titlul subiectului: Despre alegeri Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca nu este un subiect care sa tina de acest forum, insa simt nevoia sa-l discut cu niste oamenii educati. Daca sar calul rog moderatorul sa stearga post-ul.

Nu-mi doresc de la acest post o propaganda electorala si nici discutii in contradictoriu pe tema diverselor partide si candidati ci mai mult o analiza a ce s-a intamplat si pareri despre ce se va intampla in continuare.

Prima observatie pe care o fac este legata de prezenta la vot. Desi analistii spun ca este o prezenta mai buna decat in 2000, eu sunt de parere ca stam extrem de prost la acest subiect. Dreptul la vot este unul din dreptruile fundamentale intr-o societate democratica si in opinia mea este unul din marile castiguri ale revolutiei. In acest context pot spune ca absenteismul reflecta lipsa de maturitate sociala si politica a Romanilor. Altfel spus suntem cam prosti ca nu vrem sa beneficiem de acest drept.

Culmea este ca se voteaza mai mult la sate, unde nivelul de civilizatie este altul. E foarte posibil sa fie o reminescenta a trecutului comunist, in care alegerile reprezentau un eveniment la care era obligatoriu sa participi. Sau este la fel de posibil ca persoanele de la sate sa inteleaga mai bine ca acesta este un drept castigat cu greu de care trebuie sa beneficieze.

Mi se pare extrem de penibil ca, categoria de varsta tanara sa lipseasca de la vot. Acestia sunt principalii beneficiari ai democratiei, este incredibil ca inca nu au inteles acest lucru. Noi, cei peste 3x de ani nu am fost educati sa intelegem ca avem anumite drepturi asa zis fundamentale, dar ei au luat-o de la bun inceput pe poteca democrata. Ei nu au participat niciodata la alegeri la care puteai alege un sigur candidat si un singur partid, despre care sa stii sigur ca nu este potrivit de nici o culoare ... poate asa ar fi inteles ce inseamna sa-ti exprimi votul.

E clar ca este nevoie de foarte multa munca pentru educarea tinerilor in acest sens. Munca pe care noi cei mai cu capul pe umeri ar trebui sa o facem daca vrem sa progresam ca si societate. Nu am nici o propunere concreta in acest sens, insa mi-ar face o deosebita placere sa discutam pe acest subiect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Iun 07, 2004 7:01 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MariusI



Conectat la: 21 Feb 2004
Mesaje: 83

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2004 8:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Zamby, cred ca problemele sunt ceva mai complexe decat lipsa de educatie cu privire la consecintele votului. De fapt, fenomenul e exact invers: la oras, unde gradul de informare este mare, nu se voteaza. La sate se voteaza, intr-adevar, in procent (mai) mare, dar nu vrei sa stii cum.. Sad

Dupa parerea mea, votul de acum (si ma refer la capitala) e primul vot dupa multi ani in care intrevad o componenta pozitiva, fapt care bucura nespus. Adica oamenii i-au dat lui Basescu ce a cerut: un consiliu si primari de sector care sa-l sprijine. Si faptul asta , combinat cu votul negativ 'adresat' PSD-ului, a adus rezultatele actuale.

Referitor la generatia tanara, lipsa de educatie 'electorala' e ultima lor problema, dupa lipsa de constiinta civica, cultura si pregatire (lucru valabil la majoritatea tinerilor studenti pe care ii cunosc). Si situatia a fost creata de exact cei care le cer votul acum, si care sunt caracterizati de obicei prin sintagma 'toti o apa si-un pamant'..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2004 8:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa fiu pesimistul grupului, apreciez trezirea populatiei, mai ales a Moldovei, insa imi aduc aminte ca ne-am mai bucurat de vreo 2 ori la alegeri in ultimii 10 ani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2004 8:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Zamby , inca o dat vad ca avem gusturi si preocupari comune . Pacat ca nu suntem " consateni " pt. ca simt ca am bea multe beri impreuna pe la discutii Sad .

Iti supun atentiei si analizei situatia mea .
Am 36 de ani . Aveam 22 de ani la revolutie . Am fost la revolutie cu arma in mana ( la propriu , chit ca nu am tras nici un foc ) . Nu sunt revolutionar cu acte ( ptiu ' drace ! ) . Am fost mare scula prin 92 in campania electorala a lui Constantinescu ca student prin Bucuresti si prin 96 ca sef executiv al campaniei electorale a unui candidat liberal la o primarie . Din 98 am considerat ca am treburi mai importante de facut si am purces pe drumul spinos si denivelat al afacerilor . Am injurat la greu pe liberalul Remes si ceilalti ilustri neica nimeni de pe la finante . Am preferat sa nu accept compromisuri ideologice si derapaje de la doctrina care ma reprezinta si sa nu votez oameni care nu ma reprezinta .

Sunt contra votului negativ si nu accept idea votului in favoarea raului cel mai mic .

In acest moment , in orasul meu sunt doi candidati ce sunt calificati in turul doi la primarie . Unul este fostul prim secretar de pe vremea lu' Ceausescu , primar din 1996 si pana acum cu 45% si fostul sef al finantelor pe judet intre 1996 -2000 , liberal si sprijinitor al mamelor cu mai multi copii avand cam 27% .

Acum eu stiu cam ce este de capul celor doi . Nici unul nu ma reprezinta , nu sunt nici pe departe sprijinitorii categoriei sociale din care fac eu parte si nici echipele lor nu mor de dragul nostru .

Ce ma sfatuiesti sa fac .
Sa votez impotriva constiintei mele sau sa nu ma duc la vot ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusI



Conectat la: 21 Feb 2004
Mesaje: 83

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2004 8:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A, am sunat prea optimist ? Imi pare rau, chiar nu sunt ! Da' dati-mi si mie voie la o mica licarire de speranta.. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2004 10:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA a scris:
Am fost la revolutie cu arma in mana ( la propriu , chit ca nu am tras nici un foc )

Io'te, te pomenesti ca om fi impartit gamela si magiunul in '89!

DJ DNA a scris:
Acum eu stiu cam ce este de capul celor doi . Nici unul nu ma reprezinta , nu sunt nici pe departe sprijinitorii categoriei sociale din care fac eu parte si nici echipele lor nu mor de dragul nostru .

Ce ma sfatuiesti sa fac .
Sa votez impotriva constiintei mele sau sa nu ma duc la vot ?

Stiu ca nu sunt Zamby dar eu sunt de parere ca dintre doua rele il alegi pe cel mai mic. Alegerea de a nu alege nu mi se pare o optiune (vezi turul doi la prezidentiale Iliescu - Vadim). Dintotdeauna am sustinut si sustin in continuare ca eu voi fi unul dintre cei care vor stinge lumina in tara asta. In momentul acela am spus ca daca, Doamne fereste, iese Vadim, plec din tara. Oriunde. L-am votat din toata inima pe Iliescu, contrar opiniilor pe care le aveam. Daca nu as fi mers la vot si ar fi iesit Vadim? Cred ca nu mi-o iertam toata viata. Pentru mine Vadim - Presedinte reprezinta unul din marile cosmaruri post-decembriste.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2004 10:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ.DNA - voteaza-i pe amandoi sa nu se supere niciunul ;Smile) Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2004 10:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@purs

"eu voi fi unul dintre cei care vor stinge lumina in tara asta"

Stupid au anuntat astia iar ca sting lumina ... ????
intolerabil ..

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
just joking
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2004 10:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Catalin Matei a scris:
Nu vreau sa fiu pesimistul grupului, apreciez trezirea populatiei, mai ales a Moldovei, insa imi aduc aminte ca ne-am mai bucurat de vreo 2 ori la alegeri in ultimii 10 ani.
De asta mi-e frica si mie ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2004 10:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda... si eu trebe' sa marturisesc ca l-am votat pe Iliescu. Scrasnind din dinti, dar sperand ca totusi el o sa iasa, nu Vadim...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2004 11:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Purs , daca iese Vadim sper ca stingi lumina si vii cu mine in munti sa ne facem " freedom fighter " .

Am terminat armata in ianuarie 89 . Am fost sa lupt cu teroristii dar pt. ca nu am vazut nici unul pe la ora 4 dimineata in noaptea lui 22 , am plecat sa ma culc si am predat AKG - ul si cele 60 de trasoare inapoi de unde l-am luat . Oricum eram la fel ca un pitbull , hotarat sa mor cu dintii in beregata lor . Au avut noroc ca nu ne-am intalnit pt. ca am avut colegi care au tras cu mitraliera de companie dupa babe noapte in cimitir . Erau cam beti si au vazut teroristi cu lanternute in loc de babe cu lumanari . Atat de beti erau ca nu au nimerit nici o baba !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2004 11:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca actuala conducere ar avea singe-n ...., ar emite o lege prin care sa fie obligatoriu votul (nu e antidemocratic, in Belgia asa se intimpla), si sunt convins ca n-ar mai ajunge nici macar in turul 2.
Ei mizeaza pe absenteism, si le merge (pensionarii carora le-au promis un parizer si 100k lei sunt cei mai constinciosi la vot).
Daca ti-ar da 100-200000 lei amenda ca nu votezi, daca n-ai treburi impoetante, te duci (ca altfel oricum faci laba si nu merita pt. 100-200.000lei, si mai ai de umbalat si pt. astia pe la finante-primarie sa-i platesti), chiar daca nu reprezinta o suma importanta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2004 11:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce ziceti de votul electronic prin internet ?

Ar fi interesant sa ne putem exprima votul pt. fiecare lege mai importanta nu sa delegam la 4 ani niste oameni car sa voteze in numele nostru .

Ar fi simplu :

Votantii se vor numi electori , vor da examen de cunostinte si de inteligenta ( IQ > 100 ) si vor avea cazierul imaculat . Votarea se va face prin conexiune securizata si vor avea dreptul sa ceara detalii de la initiatorii legilor .

Nu ar mai fi nevoie de parlament , de politicieni si de partide . Nu ar mai fi loc pt. oameni care se duc in parlament pt. o burta de ciorba . Nu ar mai fi intelegeri de 2 lei pt. ca ar deveni imposibile in conditiile cand ar vota vreo 2.000.000 de oameni .

Eu cred ca votul universal este o prostie uriasa si o invitatie adresata lichelelor in a intra la conducere cu sprijinul prostilor .

Ce credeti ? Utopie sau poate o solutie pt. viitor ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 08, 2004 9:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca sa zic asa, si eu ma consider un idealist, si cred ca la un moment dat se vor intampla si lucruri bune pe scena politica din tara asta.

Coincidenta sau nu, am tot 36 ani si revolutia m-a prins in primele randuri ale muncitorilor de la IMGB iesiti la revolutie. Am stat in piata palatului doua zile spre disperarea parintilor mei care credeau ca am dat coltul. Primul moment in care mi-a trecut idealismul a fost cand am vazut cine au fost "revolutionarii" care s-au inghesuit sa-si ia certificate de revolutionar, drept pentru care am zis ca nu se merita sa ma inghesui si eu cu respectivii si am renuntat la hartia respectiva desi m-as fi calificat.

Cand a fost ales Constantinescu, eram in piata universitatii si ma bucuram atat de tare incat am aparut si la CNN. Desigur ca eram beat si strigam atat de tare incat in jurul meu era spatiu suficent ca sa pot fi luat in vizor. Aceasta a fost a doua mare deceptie post revolutie. Ma asteptam sa doboare avioane nea Costica si in fapt nu a reusit sa faca mare lucru.

Si eu l-am ales pe Iliescu in fata lui Vadim strangand din buci. In acest caz a functionat principiul raului cel mai mic.

Tata a copilarit in cartierul Tei din Bucuresti si a fost vecin cu Zelea Codreanu. In ultima perioada a inceput sa aduca acasa ziare legionare pe care marturisesc cinstit ca le-am citit din scoata in scoarta, spre deosebire de restul presei din Romania (cu exceptia ZF). E greu sa stii care este adevarul in privinta doctrinei legionare si a ceea ce s-a intamplat cu 60 de ani in urma. Perspectiva pe care o prezinta legionarii este cu totul si cu totul diferita despre ce am invatat noi si ce ni se spune pe diferite canale de informare. Nu vreau sa spun ca as adera la o miscare de tip legionar insa vreau sa spun ca fiecare parte are un anumit punct de vedere pe care il justifica cu argumente logice si la indemana.

Sunt perfect de acord cu ceea ce spune MariusI cu observatia ca pe primul loc as pune constiinta muncii. In firma pe care o conduc in calitate de director general (fara a fi si actionar) sunt 29 de oameni din care 27 sunt sub 40 de ani si 10 sunt sub 30 ani. Toti, dar absolut toti trebuiesc impinsi de la spate ca sa-si faca treaba cum trebuie. SI nu este un caz singular. Pe vremea in care am fost intreprinzator, imediat dupa revolutie, m-am lovit prima oara de aceasta problema. Oamenii nu vroiau sa munceasca de bunavoie, indiferent cat de tare te straduiai sa-i motivezi. Probabil reminescente ale timpurilor in care nu trebuia decat sa mergi la servici ca sa-ti iei salariul, pentru cei care au apucat respectivele timpuri. Nefericirea face ca si cei mai tineri se comporta la fel, cu foarte putine exceptii. Las la o parte calitatea muncii pe care o presetaza pentru ca asta e o discutie la fel de lunga. In tara asta nu exista responsabilitate fata de munca si orice investitor cu capul pe umeri va vedea de la bun inceput lucrul asta.

Sunt convins ca in timp lucrile se vor aseaza, dar sunt momente in care ma intreb de ce evolutia este atat de inceata comparativ cu alte tari din jur. Probabil ca are dreptate MariusI cand spune ca situatia a fost creat de cei care acum le cer votul, dar nu aceasta este singura explicatie. Am iesit din tara si ne-am lovit de structuri democratice mult mai vechi si mai coerente de la care puteam invata foarte mult (si bune si rele). I-am vazut pe altii cum muncesc. Cred ca, de lene, ne ferim sa invatam. Ne complacem intr-o situatia ambigua, in care nu ne este nici foarte bine, nici foarte rau si speram ca altii vor faca ceva ca situatia sa se imbunatateasca. Intotdeauna asteptam ceva de la altii ... care altii fratilor?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Mar Iun 08, 2004 11:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata de catre Costin la Mie Ian 04, 2006 1:25 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 1 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community