FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ce display pt LEVEL METER va place
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Ce display pt LEVEL METER va place
LEDURI
5%
 5%  [ 3 ]
TUBURI FLUORESCENTE
16%
 16%  [ 10 ]
VU-METRU CU AC
78%
 78%  [ 47 ]
Voturi totale : 60

Autor Mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Joi Feb 15, 2007 5:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

luleashca a scris:

faci o eroare: vu cu leduri nu sint neaparat digitale.
Posibil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Feb 15, 2007 5:00 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 15, 2007 5:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kilaru_de_coduri a scris:
Totusi inclin sa cred ca cele pe tub fluorescent sunt mai fiabile,mai rezistente in medii "dure"(fum praf,umiditate mare),nu intervine nici uzura mecanica dar dupa cca 40-50 000 ore de functionare se zice ca isi pierd din intensitatea luminoasa.Cele pe LED-uri imi par o varianta ieftina,de buget redus dar foarte usor de procurat si inlocuit la nevoie.Fiecare cu avantajele si dezavantajele lui.


problema mare la la akai apropo de asta: mi-au trecut prin mina 4 scule (video, timer, doua deck-uri) la care fluorescentele (tot afisajul, nu numai vu-metrul) erau moarte pur si simplu. La timer insa si-a revenit in timp, stind premanent in priza, in sensul ca lumina incredibil de slab la inceput, dupa doua sapotamini si-a dat pur si simplu drumul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Joi Feb 15, 2007 7:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cel mai usor def posibil:
C-uri de filtraj al tensiunii de alimentare pe bara (-)si posibil si pe filamnet "coapte" care si-au pierdut capacitatea datorita uscarii in timp.Boala tipica la VCR-uri nu numai Akai.
La deck-uri nu am prea intalnit asemena defecte(sunt mult mai degajate) si nu au acel convertor DC-DC incapsulat ca la multe modele noi de video.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vladtm



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 223
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Feb 16, 2007 12:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pt placerea mea de auditzie/calm/sentiment analogic CU ACE ,evident....da pt munca de inregistrate, reglaj nivel ...prefet cu "tub de gaz" si optiune de peak, in rest,merg pe ideea cu dB metre cu ac Smile
_________________
"Ambition is the last refuge of failure." - Oscar Wilde
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Feb 19, 2007 1:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Indiscutabil VU pe ACE - sunt cele mai frumoase - in special acele mari , chiar duble - ca la AIWA 6900 (un ac e VU iar celalalt e PEAK) - iar pe locul 2 sunt tuburile fluorescente. As mai adauga ceva despre care nici nu s-a adus vorba , si anume indicatoarele de nivel pe cristale lichide - se intalnesc la SONY (TC-K60 , TC-K8 , TC-K88 - deck-uri - si TC-880 - magnetofon) , si la deck-urile ALPINE AL-60 , AL-80.
Despre indicatoarele de nivel pe led-uri spun doar ca nu s-au pus pe modele varf de linie - cel putin nu la deck-uri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Lun Feb 19, 2007 1:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ar mai fi o alternatica care aici s-a uitat:
Automatic Level Control. Deci FARA Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Feb 19, 2007 9:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

EinarN , "FARA" nu are nici un farmec!!!!!!!! Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Lun Feb 19, 2007 9:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

alladdin321 a scris:
EinarN , "FARA" nu are nici un farmec!!!!!!!! Laughing Laughing Laughing
Stiu. Chiar de aceea si alternativa amintita Laughing
Chiar acum am aici pe masa de birou līnga monitor un PHILIPS N 4504 pe care trag vreo 7 benzi care l-e dau la el (e de vīnzare) si admir ce frumos egal merg VU-metrele care stau iluminate fata-n fata si ascult reszultatul imprimarii pe monitoring Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Feb 19, 2007 10:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai avut N-4520 ? Eu am unul si sunt supermultumit de el - chiar recomand modelul asta ....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Lun Feb 19, 2007 11:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

alladdin321 a scris:
Ai avut N-4520 ? Eu am unul si sunt supermultumit de el - chiar recomand modelul asta ....
Da. E OK. Cele mai scumpe. Anul trecut salvasem unul de la cineva dintr-un cotetz de ganini la o ferma. Statuse acolo 3 ani si era plin de gainats. Nu ma īntreba cīt mi-a trebuit sa-l restaurez. Īn cele din urma s-a dus pe 600 EURO la Ebay.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
hiatus



Conectat la: 28 Iul 2006
Mesaje: 129
Locatie: Tg.-Jiu

MesajTrimis: Lun Feb 19, 2007 11:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Consider ca indicatoarele de nivel,indiferent de parametrul pe care il masoara,sunt necesare atata timp cat ele monitorizeaza valori electrice puternic variabile.Vu-metrele pe ace vor ramane totdeauna masura elegantei.Multe dintre cele cu tub pacatuiesc printr-o scara logaritmica prea comprimata sub -10 db,mai ales cele cu valori de varf.Cel mai bun raport logaritmic eu l-am intalnit la Yamaha,mai ales la casetofonul deck KX-380.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mono



Conectat la: 12 Sep 2006
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mar Feb 20, 2007 12:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

alladdin321 a scris:
Indiscutabil VU pe ACE - sunt cele mai frumoase - in special acele mari , chiar duble - ca la AIWA 6900 (un ac e VU iar celalalt e PEAK) - iar pe locul 2 sunt tuburile fluorescente. As mai adauga ceva despre care nici nu s-a adus vorba , si anume indicatoarele de nivel pe cristale lichide - se intalnesc la SONY (TC-K60 , TC-K8 , TC-K88 - deck-uri - si TC-880 - magnetofon) , si la deck-urile ALPINE AL-60 , AL-80.
Despre indicatoarele de nivel pe led-uri spun doar ca nu s-au pus pe modele varf de linie - cel putin nu la deck-uri.


Ai dreptate, Aiwa 6900 are niste VUmetre unice, cred ca-s cele mai frumoase intalnite de mine.

Cat despre deck-urile Alpine/Alpage AL-60 , AL-80 e f. bine c-ai amintit de ele dar sa stii ca au indicatoare de nivel mecanice (exact acelasi principiu ca la ace, doar ca e un sistem format din oglinzi). Si eu am crezut initial ca-s pe cristale lichide, dar nu-s.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Feb 20, 2007 12:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CORECT corect , am citit despre chestia asta la Alpine , dar cu siguranta la Sony sunt cristale lichide , pe astea chiar le-am vazut.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dragosmanea



Conectat la: 17 Mar 2005
Mesaje: 46
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 20, 2007 8:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Prefer pe cel cu leduri.
Am ramas marcat de un VU-metru de la un mixer din radio care avea daca nu ma insel, 60 de leduri pe fiecare canal. Era Analogic totul in ele, mergeau brici, erau foarte precise, si de asemenea puteai sa selectezi rapiditatea cu care ele se miscau, in vreo 5 trepte parca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
fulcrumskl



Conectat la: 20 Oct 2004
Mesaje: 81

MesajTrimis: Vin Feb 23, 2007 11:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vu-metre cu ac, pe o lumina galben-aurie,...., imi place ca dau o senzatie de caldura, liniste, etc....care se suprapune imaginii sonore.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community