FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Casetofon deck - experiente, modele,revelatii, intristari
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 19, 20, 21  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Dum Feb 18, 2007 6:50 pm    Titlul subiectului: Casetofon deck - experiente, modele,revelatii, intristari Raspunde cu citat (quote)

Sint citeva topicuri legate de maguri - am zis sa incercam si celalalt format - competitia magului

aici un link cu cele mai reprezentative cassuri japoneze perioada late 70's - early 90's

4 pagini - la Corner analog player

http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=ja&u=http://k-nisi.hp.infoseek.co.jp/ct-a1.htm&sa=X&oi=translate&resnum=8&ct=result&prev=/search%3Fq%3DPIONEER%2BCT%2BA1%26hl%3Den


modele europene comparative au fost cele produse de REVOX, TANDBERG, PHILIPS (seria Black Tulip) si 1-2 de la Grundig
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Feb 18, 2007 6:50 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
q_acdc



Conectat la: 18 Iul 2006
Mesaje: 205
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 18, 2007 7:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din toata colectia de aparate a mai ramas un Akai cs-f9 si un Pioneer ct 740 .Frumoase aparate !
_________________
AC/DC-RIDE ON M-POP MUSIC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
edytza



Conectat la: 18 Dec 2006
Mesaje: 256
Locatie: craiova

MesajTrimis: Dum Feb 18, 2007 11:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in primul rand buna seara dragi colegi forumisti Very Happy .......la capitolul deck am avut multe PHILIPS,OPTONICA--SHARP,TECHNICS,SABA, PIONEER,SONY,TEAC,GRUNDIG ETC ETC .....nici eu nu mai stiu ....din toate insa 2 aparate m-au impresionat in mod deosebit si anume OPTONICA(cu asta era ceva ciudat pe fata scria optonica si pe spate scria made in japan by sharp corporation, ) ce m-a impresionat la el era o anumita functie numita A.P.L.D , care nu era altceva decat banalul de acum cautator de melodii dar pt vremea lui (scria pe spate an de fabricatie 1981) si tineti cont avea vu-metre pe ..ace.. ceva de vis luminate din interior si colorate in rosu si verde Exclamation iar al doilea aparat a fost un deck PIONEER singurul deck pe care l-am vazut CU MAGAZIE DE CASETE avea 6 casete in magazie il puteti vedea aici http://www.vbsenterprises.com/images/ebay/vbsales/070306/p9042901.jpg ........am uitat sa mai spun ca am avut si akai gx care dupa vreo 50 de casete inregistrate functiona ireprosabil ,acum regret enorm ca l-am dat Sad
_________________
AKAI AM 2450 +KENWOOD KL 4060-vintage
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
usernamex



Conectat la: 03 Dec 2005
Mesaje: 932
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 19, 2007 12:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In spiritul general valabil pe acest forum, fiecare este extrem de multumit de
aparatele pe care le-a avut sau le are... Smile

Am o curiozitate:
EXISTA si cineva care si-a pus "minunea" de deck pe osciloscop?
EXISTA cineva care si-a facut si reglajele la el/ele?
Evident e vorba de reglajele complete, de la banala demagnetizare pana la liniaritarea in frecventa etc etc...

Marturisesc ca as ramane MUT de uimire daca ar exista mai mult de 2-3
oameni din oceanul de super-multumiti si super-incantati care sa fi
facut vreodata asa ceva...

Dealtfel, asa s-a nascut si vorba celebra si, cu riscul de ma repeta,
general valabila pe aici, de la deckuri, maguri samd... : Ignorance is bliss!

In rest, ca sa parafrazez un personaj, Sa traiti/inregistrati/redati bine!
Chiar si cu deck care de mult nu mai functioneaza in niciun parametru... Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 19, 2007 12:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

usernamex a scris:
In spiritul general valabil pe acest forum, fiecare este extrem de multumit de
aparatele pe care le-a avut sau le are... Smile

Am o curiozitate:
EXISTA si cineva care si-a pus "minunea" de deck pe osciloscop?
EXISTA cineva care si-a facut si reglajele la el/ele?
Evident e vorba de reglajele complete, de la banala demagnetizare pana la liniaritarea in frecventa etc etc...

Marturisesc ca as ramane MUT de uimire daca ar exista mai mult de 2-3
oameni din oceanul de super-multumiti si super-incantati care sa fi
facut vreodata asa ceva...

Dealtfel, asa s-a nascut si vorba celebra si, cu riscul de ma repeta,
general valabila pe aici, de la deckuri, maguri samd... : Ignorance is bliss!

In rest, ca sa parafrazez un personaj, Sa traiti/inregistrati/redati bine!
Chiar si cu deck care de mult nu mai functioneaza in niciun parametru... Very Happy


ca sa te enervez un pic Smile o sa zic asa: fericiti cei ce nu asculta muzica cu osciloscopul! SmileSmile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Feb 19, 2007 12:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un subiect pe care l-am asteptat de mult timp.... felicitari pentru IR Babuin ca a adus vorba si despre "banalele" deck-uri.....
Mi-au trecut poate mii de deck-uri prin mana, am depanat asemenea aparate si pot sa spun (spre deosebire de multe persoane de pe forum care doar au avut asemenea aparate sau inca mai au cateva) ca eu detin o mica colectie de peste 50 de deck-uri (spun peste pt. ca ultima oara cand le-am numarat aveam 50) si inca nu ma pot opri in a cauta asemenea aparate..... Cunosc TOT CE A FOST CONSTRUIT si tot ce a fost frumos si cautat , si am o placere deosebita sa le repar , sa le reglez , sa vad eu cum functioneaza. Unele dintre ele sunt adevarate bijuterii din punct de vedere constructiv. Nu am avut magnetofon cand eram copil , dar aveam un radiocasetofon Philips mono. Cand am luat examenul de admitere la liceu ai mei mi-au cumparat un dublu radiocass Sony, cu boxe detasabile - era imediat dupa revolutie - iar in urmatorii ani am mai avut un cass cu amplificator Majak (10W ampliu , VU pe tuburi flurescente) si primul deck : AKAI CS-702D (cumparat de tatal meu din Olanda , dupa lungi insistente). Toata perioada aceea frumoasa a liceului si studiilor superioare am ascultat muzica pe casete , asa ca am adunat peste 600 de casete cu muzica de toate genurile.... De aici pasiunea mea pentru deck-uri. Dupa ce am terminat facultatea am ajuns sa depanez aparatura la un second hand in timpul liber - lucram si in invatamant. Nu mint deci cand spun ca mi-au trecut mii de deck-uri prin mana - de la modele banale , mecanice pana la uzine pline de motoare si placi electronice. Sunt putine parti mecanice de deck pe care nu le cunosc.. - am reparat toate marcile de deck-uri.
Sunt enorm de multe de povestit , nu vreau sa ma laud cu ce am si nici sa fac comentarii deplasate despre aparate pe care nu le-am desfacut. Spre dezamagirea lui Usernamex marturisesc ca am pus astfel de jukarii pe osciloscop , cat despre reglaje nu mai spun.... Dar NICIODATA nu am intervenit decat daca a fost cazul - nu sunt tipul care sa bage surubelnita in semireglabilii reglati de fabrika fara motiv.
Stiu ca ideea de caseta nu a fost cea mai reusita d.p.d.v. al performantelor si ca "in general" deck-ul nu se compara ca performante cu un mag bun (nu spun nimik de DAT sau CD) , dar sunt si ceva exceptii - ma refer aici la deck-uri High End . Dar repet nu se merita sa atingem acest subiect al comparatiilor , chiar nu are rost. Mai bine sa vb. NUMAI de deck-uri , modele de top , marci , defecte , performante.....
IR Babuin lauda CT-A1 si pe buna dreptate , este printre deck-uri ca Akai GX-747 printre mag-uri , un aparat foarte scump , foarte complex, foarte rar si fantastic de bine lucrat - este varful liniei Pioneer in perioada aceea in care se lucra fara pic de economie de materiale. Pe o caseta buna (metal sau crom) cred ca face inregistrari impecabile..... Pioneer are multe aparate de top. Sa nu se supere cei care au dublu deck-uri sau aparate 2head , dar parerea mea este ca cele mai performante deck-uri au fost fara discutie cele 3head. Asa ca voi enumera cateva modele de la Pioneer , in ordinea aparitiei , cel putin la fel de performante cu CT-A1 , si anume : CT-1000 (primul 3head Pioneer high end) , CT-900,950,1250 (linia Blue Neon , argintii , open deck) , CT-A7X, CT-A9X, CT-939 , CT-959 , CT-979 , CT-91 (Urushi Design echivalent cu CT-939) , CT-93 (echivalent cu CT-979) , CT-95 (CT-91,93,95 fac parte din gama "ELITE" de la Pioneer si sunt ultimele si cele mai performante modele din linie). Ca parere personala , consider ca Pioneer a reprezentat un nume in era casetei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Lun Feb 19, 2007 5:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu admir cassurile deck - si, de ce nu - casetele audio - cu asa ceva am crescut la inceput , pina a ajunge la un mag Philips N4504 - am reinceput sa colectionez deckuri, iar in colectie am un Dragon, un Pioneer CT-1250, CT-93 ELITE,2 X CT-A1/PHASE LINEAR 9500, un Technics f.f.f.f rar - RS-B100 si RS-95, si ceva AKAI - GX-F71, GX-F95, 2X GX-F91 - un F91 si un F95 - sint modificate - 3 viteze, transport ceramic,etc - iar F91 are tot transportul de la top of the line A&D
Apoi ceva Hitachi - 2 x D5500m , 1 x D33OO. Cam atita.O sa revin cu ceva poze dar trebuie sa mai sterg din cele vechi...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Lun Feb 19, 2007 6:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La capitolul "amintiri" pot sa trec si eu un GX-F90 ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Feb 19, 2007 7:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Prin 79-80 am avut un Akai GX 570D II - primul meu casetofon serios.
Singurul lucru reprobabil era cuplarea si decuplarea blocului capuri + cabestane - cu un foarte puternic "Zdrang !!".
Super tampita solutia, nu am mai intalnit-o niciodata, nicaieri. Din pacate pe atunci eram f. tanar si nu am indraznit sa-l desfac si sa pun niste pufere de amortizare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Lun Feb 19, 2007 8:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am uitat sa precizez despre acest deck frumos - la mine mecanismul merge bine, nu face zgomot, dar acelasi principiu este si la magul Pioneer seria RT

GXC-570D a fost facut cu acelasi design ca si magul PRO-1000
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Feb 19, 2007 9:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru ca a venit vorba de deck-urile Akai , eu am la colectie doar 2 modele: GX-M50 si GX-F90 ambele 3head , dar ce as vrea dintre modelele vechi , pe ace , ar fi mai degraba un GXC-750D sau un GXC-760D , chiar am posibilitatea sa iau un 750D , dar a fost ciobanit rau de tot - i-a schimbat un IDIOT capul dublu si i-a pus unul simplu in loc - si mai e si pe negru - iar mie imi plac pe argintiu.... Pentru cine stie modelele Akai , ia ganditi-va ce linie super ar iesi cu un GXC-750D deck , AT-2650 tuner , AM-2600 ... AM-2950 amplificator si un GX-630 , 650 sau 635 mag..... - toate au indicatoare pe ace mari .... sau mai e o posibilitate - in locul amplificatorului integrat sa fie preu + putere pe ace , avea Akai asa ceva la vremea aia si era tare ....
Si pentru ca tot am spus cu ce mi-as face linie la Akai afirm ca m-am apucat de ea deja - am tunerul AT-2650 - asta e cel mai important ca celelalte sunt mizilicuri pe langa el.... Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Lun Feb 19, 2007 9:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca sa fiu sincer am avut destule cass- deckuri pīna acum. Nu numai Technics si Akai dar si altele dar NICI UNUL nu m-a convins de asa natura īncīt sa-l pastrez si sa-l folosesc pe termen lung motiv pt. care īn momentul īn care a aparut MiniDisc'ul pe piata am renuntat rapid la casete si am trecut la MD pe care le-am folosit pīna īn 2005 cīnd am renuntat si la acest sistem definitiv.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Feb 19, 2007 10:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai cine te pune sa le mai folosesti , goanga mare e sa le colectionezi , sa le repari , sa le faci bucatele si sa le strangi la loc .... aici e frumusetea jokului .... Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Lun Feb 19, 2007 10:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pot zice ca in decursu' a 18 ani mi-au trecut prin mana o groaza de deck-uri,cele mai multe din clasa medie,consumer,poate 1 sau 2 exemplare PRO.
Din tot ce am testat si la care m-am oprit sunt RS-M45 de la Technics,pot zice ca e "ceva" care ma leaga de acest model:a fost saltul cel mai mare pe care l-am facut de la trancotele de Tg.Mures(cel cu caseta pe stanga fara sertar,mecanism vertical cu "clape", capete motor si rola presoare schimbate....o "carutza" de C-uri s.a.m.d...) la primul M45 care era in stare foarte buna pe vremea aceea.De scule noi nu putea fi vorba in '92.
Cea mai mare DECEPTIE: AKAI GX 75 MKII,desi e lucrat foarte bine suna ca porcu',de tras nu zic ca nu tragea bine doar ca la redare era DEZASTRU.
Sunt curios cum sta teaba la M85 care din pacate nu s-a prea facut pe argintiu...Sad


Ultima modificare efectuata de catre kilaru_de_coduri la Dum Iul 27, 2008 12:03 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Lun Feb 19, 2007 10:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

alladdin321 a scris:
Pai cine te pune sa le mai folosesti , goanga mare e sa le colectionezi , sa le repari , sa le faci bucatele si sa le strangi la loc .... aici e frumusetea jokului .... Laughing Laughing
Pe dracu! nare nici un farmec sa colectezi, repari si sa l-e pui acolo ca aspiratoare de praf sau suport de vaza de flori. Transforma-le īn CASH si te bucuri si mai mult de ele Wink Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 19, 20, 21  Urmatorul
Pagina 1 din 21

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community