FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Casetofon deck - experiente, modele,revelatii, intristari
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 19, 20, 21  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 9:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ma faceti sa imi iau si eu un onkyo integra , imi place constructia mai ales interioara , dupa cum vad in filmuletul ala
_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 9:03 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 10:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pot spune ca desi nu-mi place Onkyo, am ascultat TA-2900 la un bun prieten( sunt convins ca si TA-2090 este la fel) si face p..pi pe o gramada de deck-uri de renume, si aici nu vreau sa fac referiri. Dupa ce l-am auzit, il consider un fel de sunet Revox intre deck-uri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 11:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Clauelf, sunt deacord cu tine. Eu am un TA-R77 autoreverse care desi prezinta aceleasi probleme legate de imbatranirea cauciucului (si e mai "tanar" decat alte deck-uri pe care le am), are un sunet absolut surprinzator in privinta dinamicii si a sunetului foarte "sclipitor". Celelalte deck-uri par "infundate" pe langa Onkyo. Si nu este o chestie de azimut, va asigur. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 11:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)




_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 11:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am si eu Onkyo Integra TA-R77!
Nu mai deruleaza si agata banda, probabil mecanismul de invartire al tamburilor a imbatranit. Suna foarte bine dar de inregistrat inregistreaza slab, cel putin pe benzile mele vechi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 11:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Joi Ian 27, 2011 1:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pioneerul in haine de Phase Linear arata bestial!

@24fret. Sunt sigur ca rola idler, la care se ajunge dealtfel usor, trebuie schimbata sau de fapt numai cauciucul ei care are tendinta sa devina lucios din cauza varstei, in rest un deck frumos al tau, mai ales ca este pe argintiu (este unul negru pe okazii cu numai 120RON).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 2:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Integra-ul ăla TA-R77 merită făcut. A fost lansat de Onkyo o dată cu TA-2066 prin 83 parcă. Deasupra lor era doar 2070. R77 era poziționat cu o treaptă mai jos decât 2066, din cauza autoreversului și lipsei de auto-bias, dar în rest cele două seamănă destul de mult. Dacă sună pe 80% cum sună 2066 (care are soundul acela fabulos de mag), atunci te-ai face cu un super deck.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 6:47 pm    Titlul subiectului: revelatii Raspunde cu citat (quote)

apropo de "revelatii" si "intristari" - am trait revelatia testarii unui AIWA XK-009 si intristarea ca pana acum puteam sa-mi cumpar 2 cu banii irositi pe multe alte deck-uri.
_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Soul



Conectat la: 25 Apr 2007
Mesaje: 250
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 7:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Yep, de cand spun eu de acest model.... Laughing
_________________
Nimic mai mult decat nimic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 11:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Soul a scris:
Technics RS-B765 ..... am patit-o cu el cu unul din motoarele care misca derulatoarele, transportul mecanic este facut pe rotite dintate, chiar corpul (bine inteles de plastic) ce este bagat pe axul motorului a iesit pur si simplu iar aparatul nu mai facea nici o comanda in afara de cea ce inchidea si deschidea usita, in final bine ca n-a fost o treaba complicata si l-am aranjat repede


exact faza asta am patit-o de curand cu RS-B755 !!!

_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 6:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TECHNICS RS M 255 DBX -constructie interioara excelenta , placa de baza pe toata dimensiunea carcasei , filtraje 1100 micro ELNA , per total foarte ingrijit si bine gandit , mecanismul construit integral pe placi de metal , control comenzi microprocesor , motorul dedicat PLAY mai mare decat cel actionare volanta


TECHNICS RS BX 606 -categoria pana Evil or Very Mad , cantareste pe jumatatea primului , desi este 3 head electronica mult mai slaba , nici macar filtraje deosebite nu avem -la primul 4 x1100 micro - insa cea mai mare dezamagire mecanismul , 90 % plastic ordinar , in afara de motorasul construit direct in volanta -direct drive- dezamagire totala , am patit-o cu senzorii de prezenta a casetei , erau plini de praf si nu mai lua nici o comanda


daca vreti un deck technics de calitate cautati ceva din anii 80 Exclamation

_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 9:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DMX a scris:


daca vreti un deck technics de calitate cautati ceva din anii 80 Exclamation


Iar dacă vreți un deck de calitate, luați un Nakamichi Wink
Eu am renunțat la toate deck-urile după ce mi-am luat un Nak LX-5. Am mai păstrat doar cele 2 deckuri din semnătură.
Toate mi s-au părut atât de departe de ce face Naka (inclusiv Onkyo-urile despre care credeam că sunt super bune) încât nu am mai văzut nici un rost în a le ține.
Există Nakamichi și există restul.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 6:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multe deck-uri vintage ar fi bune (nu te contrazic Rycher, probabil Naka sunt cele mai bune dar conteaza si modelul, eu inca nu am unul, din pacate Sad ), daca nu ar avea mecanica bazata pe CAUCIUC! Sunt exasperat de rolele idler si curele! Vreau un deck fara cauciuc in el!!!! Care o fi ala?!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 6:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Adică direct drive?
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 19, 20, 21  Urmatorul
Pagina 20 din 21

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community