FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
SPENDOR

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Mie Feb 28, 2007 1:29 pm    Titlul subiectului: SPENDOR Raspunde cu citat (quote)

Postez la stiri ( dupa cum si-au exprimat dorinta si unii dintre voi ), chiar daca pentru unii nu mai e o noutate .

Au sosit de citeva zile binecunoscutele modele de boxe, cu traditie mai ales in monitoare BBC , produse de Spendor. Inca se afla in rodaj. Detalii despre sunet sa... va raspund cu placere, dar cred ca cel mai bine le aflati personal, sunteti invitati la auditie Smile Wink

Pina la update-area site-ului , pentru cei interesati atasez o lista completa de preturi si site-ul producatorului :

http://www.spendoraudio.com

_________________
www.audioconcept.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Feb 28, 2007 1:29 pm    Titlul subiectului: Mitica




SPENDOR.pdf
 Description:

Download
 Filename:  SPENDOR.pdf
 Filesize:  7.4 KB
 Downloaded:  366 Time(s)

Sus
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Mie Feb 28, 2007 1:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CH, MA, RN, BA, RD reprezinta culorile, cherry, maple, rosenut, black ash, rosewood veneer.
Preturile sunt exprimate in EURO ( bineinteles se poate calcula in lei la cursul zilei ) si includ TVA.

_________________
www.audioconcept.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Vin Mar 02, 2007 12:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut ocazia sa ascult si cele mari, floorstand ca in poza de mai jos. Sincer nu am retinut exact modelul insa banui ca este S6e sau S8e uitandu-ma pe site la poze.
Membrana de mid-bas este semitransparenta, polipropilena (ei zic "polymer cone") din cate am inteles cu usoara nuanta de bleu. Prin membrana se vede ceva ciudat, priza difului se afla in partea de sus unde duc firele de la bobina (foarte groase), parca fire leonice le zice?, nu mai tin minte denumire, insa in partea de jos se afla o alta priza cu 2 suruburi ca si cand aceea ar fi priza difului. Habar nu am ce-i aia?! E un singur dif si nu doua in coaxial!
Boxa e straniu construita, exista o fanta de BR in spate in partea de jos iar prin acel dif transparent pare ca e umpluta toata boxa cu vatelina.
Diful mid-bas este facut pe principiul fhaze-plug.

Cum suna? Nu doresc sa ma hazardez in descrieri poetice. Pur si simplu suna formidabil! Transparenta absoluta "completata" de data asta si cu un bas profund. Amplificarea a fost pe NAIM, foarte potrivite! Super-combinatie.

Merita ascultate! Pentru asta am si postat, aici sunt stirile nu "rubrica de review'uri"! Fiecare judeca singur, treaba lui, ideea e ca merita drumul sa le ascultati pentru ca sunt ceva deosebit!

PS - "shpaga" pe care am luat-o de la Jack a constat in 2 pahare cu apa minerala! Very Happy "M-am vandut" cam ieftin! Wink Dar daca nu va plac boxele pe mine sa ma injurati ca ati batut drumul degeaba! Very Happy
Sus
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2007 12:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Polipropilenele alea cu phase plug seamana destul de tare cu difurile Epos, sau ma insel ? Doar ca astea sunt transperante Wink
_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2007 12:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@bzfcocon

Asa e , seamana, ambele sunt difuzoare, au suspensie, membrana si chiar ...phase plug Laughing

Acum, chiar lasind gluma la o parte, nu prea au mare lucru in comun. Si forma membranei, la Spendor nu e conica, in sectiune longitudinala e curbata. Poti sa vezi pe site-ul Spendor un difuzor ( http://www.spendoraudio.com/exp1024.htm http://www.spendoraudio.com/exp1024.htm )

_________________
www.audioconcept.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Mar Mar 06, 2007 12:03 am    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

inaltele ce natie mai sant. i-mi par cunoscute.si daca sant ce cred eu, ma bucur ca le descopera si altii calitatile.
Sus
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Mie Mar 07, 2007 11:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt custom-made facute de ceva nordici ( seas, scan-speak samd..)
_________________
www.audioconcept.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Joi Mar 08, 2007 11:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

face boxe bune nenea asta, nu atat de transparente si corecte ca HGP-urile de varf, dar pe aproape si in plus mult mai usor de controlat de catre orice amplificator normal, nu e nevoie de monstrii cu sute de watti si zeci de amperi pe iesire, iar ca bonus ai si un iz de sunet audiofil, nu sunt seci ca cele mentionate la inceput. Au cate un pic (mai mult) din toate, extrem de echilibrate, cumva seamana cu aparatura de la Naim.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Vin Mar 09, 2007 3:41 pm    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

twiterele sant seas din seria prestige.
pe aceasta serie au experimentat si calotele de la seria lor de varf(excel).
e posibil ,daca sant cu textura sa fie acestea. daca nu e posibil sa fie alt model. diferentele sonore intre cele doua variante nu e foarte mare, ambele sunand foarte bine.
nu stiu cat costa boxele, dar twiterele sant in jur de 100eur cu toate taxele.

reclama unora care vand boxe cu asa ceva suna astfel : sunet audiophil , cu scule neaudiophile. adica, nu cer ca altele monstri scumpi ca si amplificare, sau fire de 10mm.
Sus
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 09, 2007 3:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul2006 a scris:
face boxe bune nenea asta, nu atat de transparente si corecte ca HGP-urile de varf, dar pe aproape si in plus mult mai usor de controlat de catre orice amplificator normal, nu e nevoie de monstrii cu sute de watti si zeci de amperi pe iesire, iar ca bonus ai si un iz de sunet audiofil, nu sunt seci ca cele mentionate la inceput. Au cate un pic (mai mult) din toate, extrem de echilibrate, cumva seamana cu aparatura de la Naim.


Greieras, ai inceput sa te cam saturi de HGP-uri?! Very Happy
Vorba aia, nici doar cu caviar si sampanie nu poti s-o duci tot timpul. Mai vrei si-o gura de zaibar odata pe an.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Vin Mar 09, 2007 6:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

evident ca nu m-am saturat de HGP , dar nici fobii pentru vreo firma nu vreau sa fac, asa ca daca mi-au placut Spendor si mi s-a parut ca nu cer amplificari monstruoase am spus-o. Daca mi-a placut Mercedes-ul asta inseamna ca o sa-mi vand Lamborghini-ul ? Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Sam Mar 10, 2007 7:47 pm    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

si carcasa difuzorului de medii-bas e identica cu cea folosita de dif seas. restul difera.
se pare ca fiind putini producatori de difuzoare, ideile zboara repede de la unii la altii. e greu sa mai stii cine le-a proiectat.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community