FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
info camere miniDV Canon versus Sony

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
catalin41



Conectat la: 11 Iun 2004
Mesaje: 3
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 11, 2004 10:50 pm    Titlul subiectului: info camere miniDV Canon versus Sony Raspunde cu citat (quote)

Salut tuturor,
Momentan posed o camera Sony Hi8 care si-a facut treaba cu brio timp de 5 ani (apropos, vreau s-o vand). As vrea sa cumpar o camera noua miniDV. Din ce am cercetat din oferta de la noi, as putea sa iau la preturi bune marfa Flamingo (Sony) sau Tornado (Canon), pret distributie. Rog spuneti-mi ce parere aveti despre urmatoarele modele :
1. Sony HC30 (a inlocuit TRV22) sau HC40 (a inlocuit TRV33)
2. Canon MV750i
3. Canon MVX seria 200 (200, 200i, 250i).
La prima vedere cred ca ar trebui sa aleg intre Sony HC40 si una din seria MVX de la Canon. Modelele de la Canon sunt mai performante din specificatii, producatorul e consacrat, dar totusi mi-a placut intotdeauna si Sony.

Ideea e de a nu plati suplimentar pe functii care nu o sa le folosesc. Ex. merita diferenta la HC40 fata de HC30; sau intre modelele seriei 200 ? Mentionez ca nu prea ma intereseaza criteriul de a face fotografii cu camera video (posed un aparat Canon A75 de care sunt multumit). Dar ma intereseaza calitatea buna video. Am un PC performant pe care pot sa-l dotez pt. achizitie video. Voi ce-ati face sau mai bine ce ati alege ?

Multumesc pentru ajutor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Iun 11, 2004 10:50 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iun 12, 2004 11:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ai nimerit bine. chiar in numarul viitor (4) al revistei vei gasi testul unui Canon MV730i si a lui Sony HC30 (care e identic dpdv al performantelor video cu HC20 si HC40), articolul mentionand si diferentele fata de gama HC, ca sa stii ce castigi/pierzi si daca merita diferenta de bani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
catalin41



Conectat la: 11 Iun 2004
Mesaje: 3
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 13, 2004 11:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Super. As astepta revista pentru informatii suplimentare. Dar daca vreau sa plec in vacanta pana apare si as vrea si o camera noua intre timp, ce fac ? Despre Canon MVX250i nu ai zis nimic ! Ce parere ai ? Pun 2 link-uri catre review-uri pt. Sony HC40 si Canon MVX250i. Canon-ul pare mai laudat ...
http://www.simplydv.co.uk/Reviews/sony_dcr-hc40e.html
http://www.simplydv.co.uk/Reviews/canon_mvx250i.html

review-uri bune (sau cel putin asa par) am gasit si la :
http://www.camcorderinfo.com/d/Reviews&level_b=Camcorder.htm

tks.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
catalin41



Conectat la: 11 Iun 2004
Mesaje: 3
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 14, 2004 3:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

uite, intre timp am facut si abonament la revista ; sper sa si vina corect ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 14, 2004 3:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu am pus (inca ?) mana pe MVX250i asa ca nu am cum sa-ti spun nimic relevant ref la comparatia ta. stiu bine site-urile de review-uri insa din pacate, eu unul nu m-as baza pe ele cand e vorba de atatia bani... (cum am zis si in articolul meu de pe site, nici unul nu testeaza obiectiv profesional cu mire de luminanta, saturatia de crominanta sau raport de semnal/zgomot la lumina slaba etc)

a, si am uitat ceva : am gresit, HC40 are CCD de 1MP fata de HC20 si HC30 care sunt doar intre ele la fel ca si senzor video

parerea mea orbeste pt care nu bag mana in foc....Canon si Sony-ul tau (cele enumerate) sunt probabil aproape echivalente, cu mici avantaje de ordin tehnologic la sony (daca iti place LCD touch-panel) sau la Canon pt optica si calitatea imaginii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community