FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
O CIUDATENIE ENERVANTA!!
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
URZI



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 188
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Lun Iun 14, 2004 11:39 pm    Titlul subiectului: O CIUDATENIE ENERVANTA!! Raspunde cu citat (quote)

AM O " MICA " PROBLEMA ... HAI SA VA SPUN CE MI SE INTAMPLA .. SI NU CRED CA SUNT IN ZONA CREPUSCULARA:
NU REUSESC SA SCRIU CD-URI AUDIO!!!
MOTIVUL UNKNOWN!!
MAI MULTE DETALII :
AM SCHIMBAT CD-RWUL NIMIK
AM SCHIMBAT VITEZA DE SCRIERE : NIMIK
AM SCHIMBAT NEROUL : NIMIK
AM SCHIMBAT CD-URIEL : NIMIK
REZULTATUL : DACA INTRODUC CD-UL ( FACUT AUDIO CD) IN COMBINA SAU IN CD-PLAYER , ACESTEA IMI AFISEAZA CATE MELODII SUNT DAR LA COMANDA PLAY.... NU MAI STIU CE SA FACA... PARCA NU AR PUTEA SA INTRE IN CD.....
CARE CREDETI CA AR PUTEA SA FIE CAUZA?
PE MINE MA DEPASESTE TOTAL! AM STRICAT O GROAZA DE CD-URI !! SI NU POT SA IMI DAU SEAMA CE SE INTAMPLA!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Iun 14, 2004 11:39 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Mar Iun 15, 2004 1:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai reinstalat SO-ul?
Asta era al doilea lucru de facut dupa ce ai schimbat cdrw.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Mar Iun 15, 2004 2:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

problema nu cred ca e de la PC (CDRW & soft)
ai incercat sa redai CD-A facute de tine pe CD-RW/CD-ROM ?
s-ar putea ca, playerul de la combina ta sa nu fie capabil sa citeasca CD-R/RW !!! Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mugurel



Conectat la: 26 Feb 2003
Mesaje: 131

MesajTrimis: Mar Iun 15, 2004 2:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CD-urile audio merg pe unitatea pe care au fost scrise?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
URZI



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 188
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Mar Iun 15, 2004 3:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AM MAI INCERCAT SI PE ALTE PLAYERE SI TOT ASHA FACE... UNELE PLAYERE LE CITESC.. DAR SE AUDE CU PACANITURI... ETC...
SI CD-RWUL LE CITESTE NORMAL...
DAR MA REPET : AM FOLOSIT 2 CD-RW SI CU AMANDOUA FACE LA FEL
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Mar Iun 15, 2004 5:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce placa de baza ai? Ma intereseaza chipsetul.
CD-RW-ul ta este cuplat IDE?
daca da, ce PIO mode este pus in BIOS?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
URZI



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 188
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Mar Iun 15, 2004 5:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AM UN GIGABYTE GA-7N400 CHIPSET N-FORCE CAT DESPRE CE IPO AM IN BIOS... NU M-AM BAGAT ACOLO
RW-UL ESTE TEAC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Mar Iun 15, 2004 5:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai omule reinstaleaza xp-ul, e posibil sa ai ceva probleme de driveri. E asa greu? Mai elimini o ipoteza daca tot nu merge.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Iun 15, 2004 7:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

URZI a scris:
UNELE PLAYERE LE CITESC.. DAR SE AUDE CU PACANITURI...


Deci sint scrise cu ce trebuie, dar playerele stand-alone nu le pot citi deloc sau cu erori.

Citeva idei: Nu folosi blankuri noname din alea de 7500lei/bucata. Nu le scrie la mai mult de 4x. Incearca-le pe o combina decenta. Daca incerci cu cdrw-uri vezi ca nu toate combinele le citesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ovi



Conectat la: 18 Apr 2004
Mesaje: 111
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 15, 2004 8:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu te mai chinui ca nu esti singurul.Nu ai specificat tipul cd-playerului.
Sa itzi dau eu exemple : cd-urile audio facute de mine pe computer cu nero ,audio cd maker , exact audio copy nu le citeste un dvd panasonic stand-alone nu mai stiu ce model dar unul de ~8 mil. sau citeste prima melodie dupa care cu cat inaintezi se aud distorsiuni la greu .In schimb cd playerul de pe Solenza le citeste perfect cu un sound super . Sau o nenorocire de dvd PixelView din ala de ~2 mil le citeste fara probleme Rolling Eyes Nu am mai zis nimanui de chestia asta ca nu mai auzisem pe nimeni dar iata ca se intampla si la alti.
am motherboard ALBATRON chipset INTEL 845 PE placa sunet audigy player cd-rw SONY DD pus pe master slave.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
URZI



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 188
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Mar Iun 15, 2004 11:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poate o sa fac si asta qd...
dar ma oftic cand vad ca ma duc pe la baietii din retea si le scriu tot eu si le scriu pe aceleasi blankuri cacacoiase si la viteze de 24 chiar 32 !!!! si mai scriu si informatia pe care o am eu in pc!! o trag prin retea si vin acasa si le pun pe combina si merg !!! deja e al 3-lea rw cu care nu pot sa scriu am avut un lg , un teac cd-rw si acum am un teac dvd , cd-rw! si sunt sigur ca daca ma duc cu asta al meu la ei o sa mearga !
ma gandesc sa nu fie de la hard.... sa nu poata citi de pe el calumea.. dar hardul nu imi face nici-un fel de probleme functioneaza bine... Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Mar Iun 15, 2004 11:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ca sa recapitulam,fa ceva de genul :

1.pune cd-rw-ul pe ide2/primary
2.reinstaleaza so-ul
3.verifica sa ai o versiune buna de nero,eventual si inregistrata
4.cumperi un blank bun!
5.incerci o scriere la 4x


Daca tii cont de toate astea e imposibil sa nu mearga pe majoritatea playerelor cd.
Am facut si eu o gramada de cd-uri,erori mi-au dat dar intotdeauna au fost citite.
Uita de cd-rw cand e vorba de muzica,foloseste numai cd-r.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Mar Iun 15, 2004 11:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ovi a scris:
cd-rw SONY DD pus pe master slave.


CDRW se pune intotdeauna MASTER. Altfel pot apare probleme...care deja vad ca le ai.

Un cd bine scris ti-l citeste orice jaf pe player care stie sa citeasca cd-r. Am facut zeci de experiente si intotdeauna singura problema a fost cate un blank de rahat. Acelasi disc copiat pe un cd bun a fost citit imediat.
Am incercat pe combine, cd masina, discman, diverse playere hi-fi...


Ultima modificare efectuata de catre QD la Mie Iun 16, 2004 12:41 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2004 12:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

uite, eu cu chipset-uri care nu sunt facute de intel nu am experienta prea mare. cu n-force mai de loc. dar daca nimic nu merge, incearca totusi sa te uiti in bios daca pe interfata ide poti seta pio mode si altfel decat auto. daca da, incearca cu pio 2.
daca nici cu pio2 nu merge ... Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cali



Conectat la: 14 Dec 2003
Mesaje: 125

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2004 2:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu am avut probleme asemanatoare. Mie nu imi scria CD-RW -ul cd-uri audio. Pur si simplu domnia sa nu binevoia sa le scrie. Am incercat si eu ca si tin o gramada de CD-uri de la producatori diferiti (eu am fost mai norocos ca mie nu mi le-a stricat pt ca nici macar nu incepea sale scrie). In trecut mai scrisesem CD-uri audio si mergeu chai foarte bine. Am rezolvat totul dupa reinstalarea sistemului de operare. Unitatea mea era un Plextor 161040A.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community