FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
configuratie foobar2000

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
foxX



Conectat la: 11 Mar 2006
Mesaje: 149
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 20, 2007 3:42 pm    Titlul subiectului: configuratie foobar2000 Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

La cererea catorva useri am facut un bundle cu foobar2000 asa cum il am eu configurat (screenshoturi mai jos). Scopul nu este de a arata care e METODA buna de a configura foobar2000 ci de a arata faptul ca se poate configura cu nitel efort; in plus e o alternativa la indemana pentru cine nu a mai folosit foobar2000 pana acum sau a fost oripilat la prima tentativa de a-l folosi.

Cum se instaleaza:
1. downloadati kitul de la http://www.foobar2000.org/ , cititi toate chestiile legale si instalati-l (sa zicem full install si install for all users). Pasul cu instalarea lui foobar2000 este obligatoriu ca totul sa functioneze corect.
2. downloadati si desfaceti arhiva mea de componente fix peste directorul in care s-a instalat foobar2000 ( http://www.infopoli.ro/foxx/foobar2000/foobar2000v0942preconf.7z 4.3 MB - arhiva e in formatul 7-zip, pentru care trebuie dezarhivatorul - tot freeware - de la http://www.7-zip.org/ )


features:
-columnsUI customizat cu un script luat de la Azazel si schimbat un pic
-decodor DTS si AC3 (.dts, .ac3)
-encodoare FLAC, ogg si mp3
-extensie de audioscrobbler (http://last.fm)
-extensii pentru ASIO si kernel streaming
-scheduler
-winamp DSP plugin (bridge) + vreo 2 pluginuri de test pe care le-am gasit la primul hit pe google pentru VST in winamp
-audio cd writer (trebuie nero > 6.6)
-album list panel si info panel (asta e un pic modificat ca sa arate ce ma intereseaza pe mine)
-scurtaturi globale pentru tastatura (win+ {z,x,c,v,b} fac ce fac si z,x,c,v,b in winamp, win+j face salt la piesa)
-o extensie care face copy - paste pentru messenger de exemplu unor atribute ale cantecelor curente.

Interfata Columns UI este bazata pe scripul lui Azazel pentru 0.8.3 si modificata de mine pentru 0.9.


Prima etapta pe care as recomanda-o dupa instalare si dezarhivare este configurarea media library si a pluginului de output.



(din cate imi dau seama, pachetul pe care il distribui nu incalca nicio reglementare cu privire la drepturile de autor. totusi va rog sa-mi trimiteti feedback in cazul in care mi-a scapat ceva. pluginurile sunt luate de pe forumul oficial foobar2000 de la hydrogenaudio)


pozele sunt la http://www.infopoli.ro/foxx/foobar2000 500KB
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mar 20, 2007 3:42 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
tkaiw



Conectat la: 29 Dec 2006
Mesaje: 22
Locatie: iasi

MesajTrimis: Mar Mar 20, 2007 8:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca ai putea sa scrii si cum ii pui o tema colorata ar fi excelent.
pe net nu prea am gasit nimic din care sa-mi dau seama cum se face.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mie Mar 21, 2007 8:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesant, stii cumva cum s-ar putea folosi cu un frontend de genul "mediaportal" Question
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
foxX



Conectat la: 11 Mar 2006
Mesaje: 149
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 21, 2007 11:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tkaiw: in mod implicit, se pot seta doar culorile ferestrei de la Columns UI - movul si griul din afisarea listei; pentru asta e suficient sa dai right-click pe un cap de tabel (column caption - de exemplu Artist) si sa selectezi de acolo Edit this Column: se va vedea exact scriptul din spatele formatarii. Pentru o tema vizuala mai complicata solutia este un plugin binar.
Totusi in conditiile in care muzica este usor cautabila, foarte bine organizata si vizibila mi se pare oarecum exagerat sa mai pretind si eyecandy de la aplicatie, doar tin foobar2000 95% din timp la systray si 4% din timp in background Very Happy

sorin6: nu stiu despre ce e vorba. pe forumul oficial am gasit http://sourceforge.net/projects/foohttpserver care ar fi chipurile esential pentru controlul via mediaportal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 21, 2007 12:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu nu am reusit insa sa playez fisiere audio DVD-A cu extensia .m4a. Poate stii tu cum si imi spui si mie, eu m-am chinuit de am innebunit nu voia sa playeze si aveam DVD-A de pe net cu metallica-black pe care tineam mortis sa vad cat de bine se aude la 192 khz.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Horatiu



Conectat la: 22 Oct 2006
Mesaje: 176
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Sam Mar 24, 2007 11:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un player pe care pot spune ca-l indragesc.

Folosind Tube Sound-ul si Channel Mixer imi imbunatatesc considerabil sunetul. Obtin mai mult dinamism iar detaliile muzicale se accentueaza mai puternic. In special frecventele medii si inalte. Detin o placa de sunet profesionista si orice corectie se simte imediat.

Chiar daca ascult stereo, l-am configurat pe mai multe canale si utilizand optiunea "rear in front" din Channel Mixer, sunetul este mai cristalin, dar in acelasi timp si mai bogat.

Egalizatorul este eficient.

M-ar interesa si un plugin mai complex, special pentru auditia la casti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Spawn51



Conectat la: 20 Apr 2007
Mesaje: 2

MesajTrimis: Vin Apr 20, 2007 5:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

m4a dacă e Apple Lossless nu merge nici cu Winamp, ai nevoie de plugin-ul din pachetul de aici. L-aș pune aici, că e numai 15k, dar nu știu sub ce licență e... Poți pune numai "alac.w5s" în folderul Winamp/System.
Pentru foobar plugin-ul este foo_input_alac, ("ALAC decoding support").
Just a shot in the dark, nu știu dacă va merge, n-am nici-un m4a la 192k.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Vin Apr 20, 2007 7:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Spawn51, multumesc. Nu stiam de plugin-ul pentru m4a si ma chinuiam cu alt program de conversie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Delta04



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 517
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 07, 2007 10:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Super "compilatie" de plugin-uri, merci frumos. Am updatat eu la ver 0.9.4.3! Fisierul ZIP se gaseste la link-ul de mai jos.
Keep on the good work.

http://download.buz.ro/files/foobar2000_0.9.4.3_plugins.zip

_________________
Receiver: Yamaha RX-V361| Front: Magnat Monitor 220 | Rear: Sony SS-B1000 | Center: Magnat Monitor 210
LCDTV: Samsung LE32B530
Inca putin si fac DXCC-ul, hi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Aug 20, 2007 11:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am instalat și eu plugin-urile astea. Thanx a lot , foxX ! By the way, din screenshot-urile alea am observat că ascultăm exact, da’ exact, aceeași muzică ( !!!). (În sfârșit văd și eu că cineva mai ascultă Betray My Secrets Wink)
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
XSamSung



Conectat la: 04 Aug 2007
Mesaje: 52

MesajTrimis: Joi Aug 23, 2007 11:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok vad ca ai mai adaugat plugin-uri la lista respectiva, dar mie personal nu-mi prea folosesc, in schimb lipseste unul destul de important zic eu si anume: Resampler - Asta daca mai ai muzica de la prieteni sau din alta parte, in caz ca asculti doar muzica de pe CD/DVD-uri originale editata de tine (banuiesc ca te descurci), nu-ti trebuie. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
foxX



Conectat la: 11 Mar 2006
Mesaje: 149
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 24, 2007 3:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am considerat ca e suficient resamplerul vanilla de la fb2k pe care oricum nu-l folosesc in calitate de posesor m-audio.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community