FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Dipole subwoofer
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 02, 2007 11:34 am    Titlul subiectului: Dipole subwoofer Raspunde cu citat (quote)

Ma gandesc in mod serios sa imi fac un subwoofer dipol. Intrebari:

- are cineva experienta directa ?
- ce difuzoare - preferabil gasibile in Ro, si care sa nu coste o gramada ?
Parametri importanti : membrana multa, Fs jos si Qts mare, excursie mare si fara zgomote. Din cate vad, wooferele profi de diametru mare nu se preteaza.
De ex, Linkwitz foloseste niste Peerless, destul de scumpe. Am vazut de curand un proiect cu difuzoare Mivoc de 38cm ( Twisted Evil ), aduce cineva Mivoc in Ro ?Am mai gasit pe net un proiect cu woofere auto (Chorus Line, facute in China).

Nu ma intereseaza SPL de daramat casa, ci naturalete si precizie.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Apr 02, 2007 11:34 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 02, 2007 12:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M-am gandit mult la problemele ridicate de un subwoofer dipol. Concluzia la care am ajuns a fost ca in forma asta (dipol, ripol, W, etc.) reprezinta o mare risipa de resurse pt. obtinerea unui efect aproape nul.

Un oarecare potential l-ar putea avea o varianta a lui, cea de cardioid, care in principiu combina unele avantaje (putine) ale dipolului si elimina partial principalul dezavantaj (nefunctionarea sub fundamentala camerei, sub care doar prin compresie se obtin frecvente mai joase). Exista mai multe variante de atingere a caracteristicii cardioide, toate trebuind sa realizeze o intarziere intre radiatia driverilor.

Cea mai "simpla", ce presupune doar tratamente mecano-acustice (mai pe sufletul tau!) e incinta U, eventual combinata cu rezistenta acustica.

Se mai poate face intarzierea folosind componente pasive, vezi aici:

D:\Kits\Audio\Dipole&all\Cardioid sub\Craw\Directional Woofers.mht

Tot aici la Craw gasesti cea mai buna analiza a functionarii unui subwoofer in toate combinatiile de incinta inchisa, dipol sau cardioid. Sau intarziere electronica ca la Meyer Sound. Ceva teorie scurta si aici:

D:\Kits\Audio\Dipole&all\Cardioid sub\Craw\Directional Woofers.mht

Daca scopul tau este obtinetea de frecvente sub 50Hz atunci iti zic de pe acum sa te gandesti la alte principii, de exemplu la transmission line. Cu dipol nu obtii decat multa caldura si mult zgomot.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 02, 2007 12:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut Dorin

La mine chestia cu fundamentala camerei nu ar fi chiar (deloc) o problema. Daca ma gandesc, la mine chiar ar putea merge un dipol:

- camera este o mansarda foarte lunga (>10m), compartimentata (o camera semi-inchisa), iar sistemul este asezat in colt (cam singurul loc posibil). cu un subwoofer monopol, am toate sansele de "bubuiala", caci plafonul este foarte jos (multe reflexii). De fapt, pana acum, orice incercare de a pozitiona un subwoofer normal a fost mai mult sau mai putin ratata.

Ma gandeam ca o caracteristica dipol ar ajuta, in sensul ca as putea profita de forma de "culoar" a camerei si de directivitate in scopul optimizarii raspunsului. E adevarat ca e risipa de resurse, dar daca rezultatul merita, nu-i bai.

Merci de linkuri !

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Lun Apr 02, 2007 12:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Linkurile alea pointeaza spre un fisier de pe hardul tau, DorinD Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 02, 2007 1:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sorry, viteza. Vad ca pe situl producatorului lui Craw nu mai apare articolele la care fac eu referire. Dar incercati sa scormoniti incepand de aici:

http://www.musicanddesign.com/craw_cross.html

iar ceva basic aici:

http://jasonaudio.com/bafflegab/bass-directional.htm

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 02, 2007 3:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

... http://www.musicanddesign.com/craw.html
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Lun Apr 02, 2007 4:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Priviti aici:
_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 02, 2007 5:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce woofere Eminence sunt folosite ? Poti da mai multe detalii ?

Pana una alta, se pare ca Peerless rulez cand vine vorba de dipoli, majoritatea proiectelor pe care le-am gasit foloseau drivere Peerless XLS (se pare ca sunt niste difuri deosebite in general, nu numai pt dipol)

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Lun Apr 02, 2007 5:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.quarter-wave.com/Project07/Project07.html

Eu lucrez de citeva luni la asa ceva.
In curind o sa finalizez dar daca vrei intr-adevar sa te apuci de asa proiect iti sugerez sa-l consulti pe Martin King.
Am primit sfaturi extrem de utile pe care nu le-as fi gasit nicaieri in alta parte postate.
Am inceput sa experimentez un baffle asemanator cu al lui si ...treptat am reusit sa reduc baffle-ul dar am crescut in adincime("U" baffle)...aprox. 15cm.
Fiecare cm adaugat la adincime corespunde a cite 4 cm latime baffle.
Mai am de facut cite ceva si o sa postez intreg proiectul.

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 02, 2007 6:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din motive de WAF si nu numai, pe mine ma intereseaza doar un subwoofer, si ala sa fie "folded" relativ compact.
Eminence-urile par a se preta relativ bine, tu tot Eminence ai folosit ? Unde se gasesc in Ro ?

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Lun Apr 02, 2007 6:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am incercat Precision Devices si Eighteen Sound dar Eminence mi-a placut cel mai mult...qts mai mare.
Un bas curat,peste tot,plin si un pic mai pe gustul meu.

Vizualizeaza o latime la front baffle de 41cm....ti se pare mare?

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Lun Apr 02, 2007 6:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.and-roll.ro/products.php?categoryId=122
_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 02, 2007 8:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felixx, multumesc !
Intr-adevar, baffle-ul nu ar fi asa lat, dar totusi suficient de mare incat sa fie WAF-critical. Poate totusi fac o tentativa Wink

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Lun Apr 02, 2007 9:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Odata "virusat" de open baffle cu greu ai sa gasesti un sunet de incinta care sa se ridice la acelasi nivel.
Am incercat destule pina acum si nici o varianta nu m-a satisfacut pe deplin ca open baffle.
De cind am terminat monoblocurile am construit MLTL,Voigt, inchisa, bas-reflex,horn hibrid(Dragonfly-Bastanis) dar nici una nu-mi ofera un sunet ca open baffle.Fiecare din acestea au timbrul specific topologiei adoptate si mi-a fost destul de greu sa accept un ob, insa atunci cind am experimentat am ramas placut surprins de rezultat.
Din pacate sunt putini care accepta open baffle datorita WAF dar dupa ce o sa postez fotografiile te rog sa-i arati sotiei.
O alta varianta mult asemanatoare cu ce am eu este design-ul lui Bert.
El are si citeva variante de horn exponential si imi spusese ca tot open baffle este printre favoritele lui.
http://www.bd-design.nl

Quasar.

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 15, 2007 12:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Terminat OB Y-frame. Foarte multumit de sunet. Sorry de poza nu prea reusita


YFrame.jpg
 Description:
 Filesize:  96.34 KB
 Viewed:  205 Time(s)

YFrame.jpg



_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community