FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Muzica pentru Matiz (episodul 2) - need help pls
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Mar Apr 17, 2007 10:13 am    Titlul subiectului: Muzica pentru Matiz (episodul 2) - need help pls Raspunde cu citat (quote)

Urmeaza sa imi iau si eu un Matiz, si vreau sa ma interesez din timp pentru sunetul din el.

O sa vreau sa ii pun o statie care sa duca destul, 2 difuzoare in fata, doua in spate si subwoofer; am inteles ca e ok sa pun statia doar pe difuzoarele din spate si sub, fara cele din fata. vreau sa vibreze scaunele si sa sune destul de tare cat sa nu ma inteleg cu cineva in masina daca tipam, dar fara pic de distorsiune, vreau sa sune bine, si sa am de unde sa ii mai dau volum.

Banii disponibili ar fi cam 400 euro.

Intrebari:

1. Acumulatorul de matiz o sa duca ce vreau eu aici? daca nu, ce e de facut? (matiz nou, cu garantie)

2. ce componenta sa cumpar prima data si apoi in functie de ea, celalalte? mp3-ul?

3. De ce mp3-player Pioneer si nu Sony, toti care au sony spun ca suna bine, sunt fiabile, si nu sar deloc. De ce nu recomandati sony? precizez ca ma intereseaza strict partea de CD-audio si Mp3 in egala masura, nu ma intereseaza radio deloc.

4. Am nevoie de condensator de un farad, sau nu?

5. Problema cu difuzoarele din fata mi-a zis cineva sa le pun pe un suport gros, ca o distantiera, astfel incat sa nu am probleme cu difuzoarele mai adanci, stiti ceva de sistemul asta, e ok asa?

6. E ok, e posibil (dat fiind faptul ca masina e in garantie, chiar si la service autorizat) sa pun difuzoare de inalte pe bord sau tavan sau alt loc decat unde se pun difuzoarele de medii-bass?

7. In statie bag semnal de pe doua din cele 4 iesiri pt difuzoare din mp3, sau din line out? Intreb asta pentru ca nu stiu daca am sau nu control de volum pe acel line out sau/si pe statie.


Deocamdata atat, dupa cum se observa nu am mai avut nici masina si nici instalatie de sunet pt masina, doar ce am vazut pe la altii.

Multumiri anticipate!

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Apr 17, 2007 10:13 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Boggy15Hz



Conectat la: 17 Dec 2005
Mesaje: 1094
Locatie: Behind you... You don't believe me? I can see that you're reading this!

MesajTrimis: Mar Apr 17, 2007 12:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1. Depinde de cati watti o sa aiba sistemul, dar la ce vrei tu, nu o sa duca. Tocmai de aceea se pune condensator, dar acumulatorul ar trebui sa aiba peste 60Ah.

2. Da, Mp3Player-ul, pentru ca dupa cum ii spune si numele(Head-Unit) este componenta principala dintr-un sistem audio pentru masina.

3. Si eu am Sony, un model mai vechi(din vremea cand le faceau bune) si suna acceptabil. Partea foarte buna a lui este ca nu sare discul nici daca se dezintegreaza masina (Dacia 1310) Laughing . Am "intalnit" gropi romanesti(mari) pe la 80km/h si nu a sarit. Lucru valabil si pe drumurile cu piatra cubica.
Trebuie sa asculti ca sa alegi. Depinde in foarte mare masura de sunetul care iti place tie. Asculta pe la prieteni sau in zonele de car-audio din magazine.

4. Eu stiam de 1farad/500W RMS, dar las expertii sa confirme.

5. Depinde de difuzoare. Daca intra fara probleme in locul standard nu are rost sa pui distantiere.

6. De pus poti sa le pui daca le lipesti cu scotch dublu adeziv. Nu stiu daca gaurirea unor zone cum ar fi bordul influenteaza garantia.

7. Din line out prin mufele RCA!

Bafta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
NeXuS3



Conectat la: 05 Noi 2004
Mesaje: 624
Locatie: TEL 0766 332366

MesajTrimis: Mar Apr 17, 2007 4:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

personal, din ce am ascultat de la Pioneer am obsevat ca au o corectie introdusa in unitate din fabrica

mediile sunt trase cu vreo 6 dB in jos

poate unora le place si le da impresia de sunet mai cald, pe mine ma cam deranjeaza Rolling Eyes

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
NeXuS3



Conectat la: 05 Noi 2004
Mesaje: 624
Locatie: TEL 0766 332366

MesajTrimis: Mar Apr 17, 2007 4:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pe sony si pe Panasonic (modelele intre 400-600RON ) nu am observat astfel de corectii
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Tenebris



Conectat la: 19 Mar 2007
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mie Apr 18, 2007 12:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu iti recomand investitii prea mari in matiz (ptr sunet). Este pur si simplu prea mic. Neutral
Am ascultat pe matiz cu amp 240W rms jbl pe pioneer 400w rms (sub) si medii-inalte alpine. Sunetul era aiurea. (pe alta masina se auzeau foarte bine)
Am incercat si cu sub infinity, acelasi rezultat....varza.
Condensator 1 farad.
Oricum alternatorul si bateria trebuiesc schimbate, insa masina se comporta prost.
Mai bine cauta un golf 3 la bani mai putini Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tenebris



Conectat la: 19 Mar 2007
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mie Apr 18, 2007 12:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Plus ca la matiz iti poti lua adio de la portbagaj daca pui sub Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Boggy15Hz



Conectat la: 17 Dec 2005
Mesaje: 1094
Locatie: Behind you... You don't believe me? I can see that you're reading this!

MesajTrimis: Mie Apr 18, 2007 3:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu e universal valabila treaba cu sunetul prost in Matiz. Daca impreuneaza bine componentele poti avea o surpriza.

Cine merge pe Matiz e clar ca merge pentru avantajele sale(Consum putin, intretinere ieftina, etc.). Cred ca daca vroia Golf isi lua Golf.

Trebuie sa rasfoiasca net-ul in cautare de proprietari de Matiz care au incercat deja sa-si puna sistem de sunet pe ea, si eventual sa stabileasca intalniri pentru a auzi sistemul respectiv.

Bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Tenebris



Conectat la: 19 Mar 2007
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mie Apr 18, 2007 4:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ma refeream la bass. rezonanta este ciudata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ReLLaXX



Conectat la: 08 Mar 2004
Mesaje: 882
Locatie: Bucuresti-Napoca City

MesajTrimis: Mie Apr 18, 2007 7:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MiniDisc... Ce buget ai pentru partea de sunet?

Solutii bune sunt.... fara numar.

_________________
Just cruising...

" Tweeterele metalice suna metalic, cele plastice suna plastic iar cele de matase suna matasos" Mdaa...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Boggy15Hz



Conectat la: 17 Dec 2005
Mesaje: 1094
Locatie: Behind you... You don't believe me? I can see that you're reading this!

MesajTrimis: Mie Apr 18, 2007 8:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tenebris a scris:
ma refeream la bass. rezonanta este ciudata.


Daca are buget "fara numar" poate lua in calcul si o antifonare bine pusa la punct. Cutia subwoofer-ului poate fi facuta pe comanda din fibra de sticla, pentru a se pupa la fix cu portbagajul(cumpara doar woofer-ul). Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Boggy15Hz



Conectat la: 17 Dec 2005
Mesaje: 1094
Locatie: Behind you... You don't believe me? I can see that you're reading this!

MesajTrimis: Mie Apr 18, 2007 8:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ReLLaXX a scris:
MiniDisc... Ce buget ai pentru partea de sunet?

Solutii bune sunt.... fara numar.


Scrie in post: 400€
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
fuscobal



Conectat la: 27 Mai 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti, Ploiesti

MesajTrimis: Joi Apr 19, 2007 10:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cea mai proasta solutie si recomandata desigur de majoritatea montatorilor de car-audio de pe la noi este amplificare pe spate si sub. Eu as lucra usile din fata cat de bine as putea si as amplifica fata si subwooferul, lasand spatele (daca chiar vrei sa-l ai) numai pentru rear fill. Chestia cu vibratul masinii pana la a nu te mai intelege cand vorbesti si asta fara distorsiuni e o aberatie. Vibratul masinii in sine este o distorsiune. Atunci cand parti componente ale caroseriei intra in vibratie, ele produc sunete devenind ele insele "difuzoare" si suprapunandu-si raspunsul peste cel al adevaratelor difuzoare. Ce rezulta e o contopire totala a instrumentelor iar asta da batai mari de cap creierului in localizarea lor temporala si spatiala ! Pe de alta parte, condensatorul tine varfurile mari dar daca amplificatoarele sug mai mult decat poate produce alternatorul, poti sa ai si 10 farazi in condensatoare ca tot moare bateria ! In functie de preferintele personale, as alege intre Clarion, Pioneer si Alpine, lasand la o parte orice Sony, Panasonic sau altele. Un CD ieftin nu va da cine stie ce semnal dar macar printr-un amplificator extern scapi de ala integrat !
_________________
HU, 3-way components, one subwoofer, 3 amplifiers (Look mama : no rear speakers > u can actually listen to music without 'em )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Dum Apr 22, 2007 11:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ma refeream sa vibreze tabla de pe ea ci eu sa simt o vibratie in scaun cand stau pe el, (ca la club Wink ), ceva de genul asta, in nici un caz vibratii audibile ale pieselor masinii.
Da, am scris ca pana in 400E merg. Pana acum am stabilit ca imi cumpar CD/mp3 Pioneer (no matter what). Asta e de bine.
Se pare ca o sa am probleme cu bateria si alternatorul... daca trebuie schimbate, e o problema, o sa vad.

Nu pot face si antifonare in masina, portbagajul e ok sa ul umplu cu un sub, nu am eu de carat prea multe. Golf nu imi pot lua, m-am tot gandit si am tot intrebat lumea, si concluzia finala la necesitatile mele versus bani, Matizul e optiunea potrivita.

Am sa incerc sa ma intalnesc cu altii care au matiz si au pus muzica pe el ceva asemanator cu ce vreau eu, e o idee buna.

Din mp3 daca scot semnal pt statie pe line out si pe fata am doua difuzoare pe 2 dintre iesiri... cum fac sa controlez volumul si pe statie? e recomandat sa bag totul prin statie? (boxe fata, spate si sub)

S inca ceva, cum leg sub-ul Question

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Boggy15Hz



Conectat la: 17 Dec 2005
Mesaje: 1094
Locatie: Behind you... You don't believe me? I can see that you're reading this!

MesajTrimis: Dum Apr 22, 2007 6:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uite cum se leaga subwoofer-ul:

http://www.crutchfield.com/ISEO-rgbtcspd/learningcenter/car/subwoofer_installation_guide.html

Cand controlezi volumul din HU, controlezi toate difuzoarele inclusiv statia...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Boggy15Hz



Conectat la: 17 Dec 2005
Mesaje: 1094
Locatie: Behind you... You don't believe me? I can see that you're reading this!

MesajTrimis: Dum Apr 22, 2007 6:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De cat sunt difuzoarele de fata la Matiz? Sau de cat vrei tu sa-i pui? 10; 13; 16,5? Si pe spate vrei 10cm sau ovale 9x6?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community